Andreas Larsson, nejlepší someliér světa z roku 2007, u vinotéky ASKO Elements,...

Andreas Larsson, nejlepší someliér světa z roku 2007, u vinotéky ASKO Elements, která získala prestižní zlatou iF Gold Award jako jeden z nezajímavějších počinů roku 2021 za rovnováhu mezi precizním řemeslným zpracováním a pokročilou technologií. | foto: ASKO

Z vinotéky si víno více vychutnáte, teplotu piva si musíte ohlídat

  • 0
Léto, vedro, žízeň. Tato trojice k sobě patří. Pro uhašení žízně lze zvolit mnohé, od minerální vod a ovocných čajů až po pivo, ale zpravidla všechny spojujeme s výrazem „chlazené nápoje“. Toto spojení evokuje chladničku, jenže ta nemusí být vůbec ideálním řešením.

Samozřejmě každý nemá k dispozici onen pověstný „sedmý schod“ z filmu Vesničko má středisková. Ale i tato filmová hláška jasně naznačuje, že správná teplota nápojů může být někdy docela věda.

Malou vinotéku si lze pořídit i do malého prostoru. Teplotu si nastavíte podle potřeby.

Bohužel ne každý má vinný sklep, nebo alespoň tmavou a chladnou spíž, kterou mívaly nejen rodinné domy, ale i byty ve starých činžovních domech. 

V nich bývalo dispoziční řešení téměř tradiční: kuchyň a spíž (často i kamrlík pro služku nebo komora) byly orientovány na sever, ložnice na východ. Škoda, že na tato pravidla současní architekti mnohdy zapomínají.

Pokud jde o lékařské hledisko, pak lékaři doporučují v letním teplém období konzumovat nápoje v teplotě kolem 16 °C, ať už jde o vodu nebo domácí limonády.

Moc i málo chladu

Třeba chladnička není vůbec ideálním místem pro uchovávání piva a vína. Teplota v ní bývá kolem 4 až 8 °C, což není pro většinu nápojů vhodné.

Pro pivo se doporučuje teplota kolem 7 až 10 °C. Pokud je máte v lednici, kde je teplota kolem 4 či 5 °C, doporučuje se vyjmout lahve nebo plechovky přibližně 15 až 20 minut před konzumací.

Pokud jde o víno, záleží na druhu: šumivá vína mají ráda 5 až 8 °C (jim lednice vyhovuje, ale pozor: ve dveřích chladniček bývá třeba i 11 °C, což může být málo). Mladá bílá vína vyžadují 9 až 10 °C, starší snesou tak o dva stupně více.

A jak odhadnout teplotu v lednici? Stačí jednoduchý test: pokud vám nejde rozetřít máslo, v lednici je příliš nízká teplota.

A je ještě jeden důvod, proč s ukládáním vína v lednici opatrně: přes korkovou zátku může víno přejímat pachy ze zeleniny. Samozřejmě, pokud je chladnička jen krátkou zastávkou mezi nákupem a konzumací, o nic nejde. 

Když však přinesete z nákupu lahev bílého vína a dáte ji rychle zchladit do mrazáku, moc si na něm nepochutnáte. Přechlazené víno neuvolňuje aromatické látky a ztrácí svou přirozenou chuť. Při vyšších teplotách začne zase dominovat chuť alkoholu a víno bývá ostřejší až pálivé.

U špičkových vinoték nechybí ani prostor pro načaté lahve, karafy a sklenice na víno.

Lahve s vínem se proto ukládají nejlépe naležato do chladu a tmy a tam, kde nedochází k výkyvům teplot a častému osvětlení. 

Důležitá je i vlhkost vzduchu, pokud klesne pod 60 procent, může začít vysychat korková zátka a víno se začne odpařovat. V příliš vlhkém prostředí hrozí zase plíseň. Chybí vám takový prostor? Vinaři mají pro „nemajitele“ sklípků a chladných spíží jednoduchou radu: pořídit si vinotéku.

In vino veritas

Milovníci dobrého vína si pořizují vinotéku už rovnou při plánování kuchyně, může být na šest, ale také na 190 lahví vína i víc. Obecně platí, že by neměla být umístěná tam, kde teplota v místnosti přesahuje 22 °C.

Podle potřeby a chuti si lze pořídit různé typy vinoték, od samostatně stojících až vestavné či designové, od jednoduchých až po sofistikované výrobky nabízející zóny s různou teplotou podle typu vína. U levnějších typů pozor na hluk kompresoru, citlivějším jedincům může vadit.

Pro filtraci vzduchu se u vinoték používají uhlíkové filtry. V dražších provedeních lze skladovat i otevřené víno nebo karafy. Sklo dveří bývá opatřeno UV filtrem, takže nemůže dojít ke znehodnocení vína.

Minimalistický design vinotéky se skleněnými dvířky, měnitelným náladovým LED osvětlením a elegantním madlem dává vinotéce možnost splynout s jakýmkoliv obytným prostorem.

Pět zásad pro uchování vína sommeliéra Andreasa Larssona:

1. Víno potřebuje stálou teplotu bez výkyvů – jinou potřebuje bílé a jinou červené víno.

2. Víno si žádá stálou vlhkost – nejlépe na úrovni 70 %. Při nižší vlhkosti se korkové uzávěry vysušují, smršťují se a víno začne degradovat. Při vyšší vlhkosti hrozí šíření plísní.

3. Víno potřebuje čistý vzduch bez jakýchkoliv cizorodých pachů, který by snadno pronikl korkovými uzávěry a víno znehodnotil.

4. Víno potřebuje klid, aby mohlo vyzrát a rozvinout se. Nesnáší otřesy.

5. Uložené láhve vína je třeba chránit před slunečními paprsky a UV zářením.

Chladné nápoje na cestách

Uvnitř chladícího batohu s objemem 30 l je kapsa ze síťoviny, která usnadňuje organizaci potravin, případně poslouží k umístění hydrovaku nebo lahví s vodou. Také uvnitř najdete kapsu na chladicí vložku (je označena sněhovou vločkou).

Vedle autochladniček a chladicích boxů jsou současným trendem pro turisty chladicí batohy. Lépe se přenášejí i skladují než klasické boxy. Ve většině z nich uchováte potraviny i nápoje v chladu po dobu minimálně šesti hodin, při použití chladicích vložek i 20 hodin.

Batohy mívají vnější kapsy, které poslouží k uložení i dalších potřebných věcí, od dokladů až po klíče, fotoaparát a podobně. Nejsou propojené s chladicím prostorem. Popruhy s přezkami pod batohem jsou ideální na přenos třeba piknikové deky.