Byt se nachází v domě z roku 1938, který navrhl František Troníček

Byt se nachází v domě z roku 1938, který navrhl František Troníček | foto: František Svatoš

Na Vinohradech mu našli byt snů, přesunuli kuchyni a přidali pokoj navíc

  • 79
Na začátku bylo přání mladého muže žít v Praze ve funkcionalistickém bytovém domě. Oslovil architekty z kanceláře 0,5 Studio, kteří mu jeho sen splnili a navíc 88 metrů čtverečních kvalitně zrekonstruovali. Stačilo se nastěhovat.

Byt, kterého se ujali architekti Pavel Nový a Vít Svoboda, se nachází v domě z roku 1938, který navrhl František Troníček, mimo jiné spoluautor rondokubistické Legiobanky v Praze v ulici Na Poříčí

Bytový dům na Vinohradech má velké množství dochovaných původních prvků, nebyl totiž od 30. let minulého století zásadně rekonstruován a díky tomu zůstala většina povrchů a detailů zachována. 

Nový majitel bytu chtěl prostor velký 88 metrů čtverečních zrekonstruovat a doplnit jej vestavným nábytkem a také jej přizpůsobit nárokům současného života.

Architekti Pavel Nový a Vít Svoboda z ateliéru 0,5 Studio se ujali rekonstrukce bytu na Vinohradech.

Bylo nutné změnit dispozici z původního dvoupokojového bytu s kuchyní na třípokojový s obytnou kuchyní. Kuchyni se podařilo přesunout ze severní části do většího jižního prostoru s lodžií. 

V místnosti s původní repasovanou xylolitovou podlahou, orientované do klidného vnitrobloku je ložnice s vestavnými skříněmi. Všechny místnosti bytu jsou přístupné z prosvětlené vstupní haly. V té je navržen botník s odkládacím prostorem. Jsou zde i původní repasované vestavné skříně. Světlo sem dopadá přes prosklené dveře kuchyně a obývacího pokoje. 

Všechny dveře a okna jsou repasované, skleněné tabule ve dveřích mají nová skla zpracovaná podle dobové technologie. Na halu navazuje i série menších obslužných místností. Jedním z nich je pokoj pro služku, který byl umístěný uprostřed dispozice a prosvětlený pouze oknem na společnou chodbu domu. V této místnosti je nově zbudována šatna. 

V koupelně architekti použili jednotné bílé obklady, které svým rozměrem 15×30 cm odkazují k původním opaxitovým obkladům. Drobná mozaika dlažby zase odkazuje k původní dlažbě. Vše příjemně doplňují antracitové spáry. 

Koupelna je doplněna vestavnými skříněmi pro potřeby hygienického provozu. Dispoziční změny jsou navrženy citlivě a nový byt působí autenticky.

Obytná kuchyně je spojená s jídelnou a je vybavena praktickou linkou. Vše je funkční, technicky přísné a má řád – skříňky i obklad nad pracovní plochou. Tyto znaky jsou typické pro budovy a interiéry z 30. let. 

V místnosti s původní repasovanou xylolitovou podlahou, orientované do klidného vnitrobloku je ložnice s vestavnými skříněmi.

V obývacím pokoji je na přání majitele knihovna, další vybavení je spíše současný kusový nábytek různých značek a dobový konferenční stolek je z ohýbaných trubek.

Navržený vestavný nábytek architekti sjednotili bílým matným povrchem, který tak vytváří „obálku bytu“. Tu majitel doplnil o kvalitní kousky z 50. let i ze současnosti. 

Původní parkety stačilo zbrousit a napustit tvrdovoskovým olejem. Již v době stavby budovy byly úrovně podlahy sjednoceny do jedné výšky bez prahů, tak jak je dnešním standardem.

Dominantu bytu tvoří původní repasovaná okna, která mají nezvykle velký formát. Celá strana bytu orientovaná na jih je prakticky prosklená a tvoří doslova obraz ulice s korunami stromů. 

Dochovala se také většina původních prvků, které byly pečlivě restaurovány - mosazné kliky, ovládání topení a například sklo leptané klihem - ledové květy. V bytě je původní krytalové/crittallové (podlahové) vytápění, které je od postavení domu v provozu. V bytě tedy nejsou radiátory.

0,5 Studio

0,5 Studio tvoří architekti Pavel Nový a Vít Svoboda. Společně studovali architekturu na pražské VŠUP pod vedením Jindřicha Smetany. Od roku 2011 pod názvem 0,5 Studio společně navrhují projekty různých měřítek a typů. Pro jejich tvorbu je specifická odlehčenost, nadsázka a mezioborová spolupráce s umělci. Krédem 0,5 Studia je „zdraví a krása“.