Secesní Tančírně v Račím údolí v Rychlebských horách hrozilo zřícení. Obec...

Secesní Tančírně v Račím údolí v Rychlebských horách hrozilo zřícení. Obec Bernartice jí vrátila zašlou krásu. | foto: Tančírna v Račím údolí

Zázrak v Rychlebských horách. Z ruiny na zboření je skvostná Tančírna

  • 57
Secesní Tančírna v Račím údolí sloužila jako výletní restaurace a místo pro zábavu a tanec, pak pro dětské tábory a rekreaci. Postupně chátrala a hrozilo jí zřícení. Jedné z nejkrásnějších staveb v okolí Javorníku se ujala v roce 2008 obec Bernartice, která se neúnavně pustila do boje o záchranu.

Tančírna byla postavená v letech 1906 - 1907 v secesním stylu (prameny označují její sloh i jako švýcarský) a patřila k vyhlášeným výletním místům obyvatel Javorníku i širokého okolí. Investorem byl německý kardinál římskokatolické církve Georg von Kopp. Podle něj získala Tančírna své jméno: Georgs-Halle.

V severní části přízemí byla velká kuchyně, výčep a přípravní místnost. V jižní části se nacházela zásobní komora (špajz) a dvě obytné místnosti. Nechybělo sociální zařízení a výtah, kterým se jídlo a pití dopravovalo nahoru do sálu.

Venkovní schody vedly k samotnému přes 20 metrů dlouhému lokálu a tanečnímu sálu, který byl celý ze dřeva a skla. Sál byl obklopen dřevěnou verandou, obložení bylo barevně lakované, dřevěné trámky zdobily plastické ornamenty (zejména vinná réva). Nejkrásnější částí Tančírny byly barevné vitráže, v modrém a zeleném tónu, složené v secesním kánonu. Celá budova byla elektrifikována.

Před válkou se zde o sobotách konaly zábavy, o nedělích čaje s hudbou. Okolí malebného místa zkrášloval parčík se skalkami, rododendrony, okrasnými dřevinami a stylovým venkovním posezením.

Po druhé světové válce se Tančírna využívala k různým účelům, například pro dětské pionýrské tábory a rekreace nebo společenské akce myslivců. Údržbu nikdo neprováděl, budova začala pomalu chátrat a hrozilo zřícení celé dřevěné části. O proměnu stavby a její obnovu se zasazovala nejširší veřejnost, která budovu i celé okolí vnímala jako unikátní místo s výjimečným geniem loci.

Šest pokusů

Na záchranu Tančírny se pořádaly nejrůznější benefiční akce, na nichž hrály kapely jako Hradišťan, Preissnitz nebo Please the Trees. Nakonec ji od Českých drah odkoupila v roce 2008 obec Bernartice, která nechala vypracovat projekt obnovy a opakovaně se pokoušela získat finanční podporu na její záchranu.

Až šestá žádost byla úspěšná, a tak se v roce 2014 začalo s kompletní přestavbou, která v maximální míře uchovala stávající historickou tesařskou konstrukci s výzdobnými řezbami.

V létě následujícího roku byla Tančírna slavnostně otevřena pro veřejnost a opět se stala oblíbeným turistickým centrem - místní obyvatelé i návštěvníci z celé republiky ji vnímají jako Srdce Rychlebských hor.

Tančírna nabízí zázemí příjemné kavárny, informačního centra a salonku s krbem.

Hudba, tanec, kavárna, výlety

Tančírna nabízí zázemí příjemné kavárny, informačního centra a salonku s krbem. Interaktivní expozice prezentuje Rychlebské hory jako celek (regionální faunu, flóru, geologii) i historii samotné Tančírny.

V horní části se nachází velký sál, kde se konají taneční akce, workshopy, svatby, ale také taneční a zážitkové dílny pro děti. Pořádají se zde stylové swingové akce, koncerty vážné hudby i koncerty představující současnou klubovou scénu, uskutečnila se tu i oslava Dne architektury.

Posezení nabízí rovněž prostor před Tančírnou, v létě pak lze k relaxaci, cvičení a odpočinku využít přilehlý park. Dalším lákadlem je krásná vyhlídka Čertovy kazatelny přímo nad budovou nebo nedaleká zřícenina hradu Rychleby.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

,