Vedle radnice stojí morový sloup postavený na památku obětem velké morové rány,...

Vedle radnice stojí morový sloup postavený na památku obětem velké morové rány, která řádila v našich zemích v roce 1714. Sloup byl zhotoven v dílně sochaře Kurmesa v roce 1719. | foto: Profimedia.cz

V Šumperku mají klenot. Podívejte se, jak radnice rozsvítila náměstí

  • 1
Šumperská radnice je bezesporu nejreprezentativnější budovou města. Ještě patrnější je to po rozsáhlé rekonstrukci fasády, která rozsvítila celé náměstí.

Radnice stojící uprostřed náměstí Míru změnila za dobu své existence několikrát podobu. První zmínka o ní pochází z roku 1475. Původní gotický a pozdější renesanční vzhled zničily požáry v letech 1513 a 1669, následná přestavba pak proběhla v barokním a klasicistním stylu. 

Ačkoli budova představovala skvělý doplněk historického náměstí, představitelé města se rozhodli, že není dobré ji neustále upravovat. Proto nechali objekt v roce 1909 zbourat a na jeho místě vyrostla v roce 1911 novorenesanční stavba doplněná módními secesními prvky. Jejími autory byli Ludwig Schöne a Georg Berger. 

Radnice z roku 1911 je postavená v saském novorenesančním stylu a doplněná módními secesními prvky. Jejími autory byli Ludwig Schöne a Georg Berger.

Současná rekonstrukce fasády, která se uskutečnila v roce 2018, byla pomyslnou třešničkou na dortu, kterou se uzavřela několikaletá rozsáhlá renovace radnice.

O obnovu fasád se postaral materiál, jaký se použil při vzniku budovy, a i technologicky se postupovalo shodně jako zhruba před 100 lety. Tvrdá škrábaná omítka vyžaduje specifické technologické postupy. Konečná vrstva se musí nanášet ručně a škrábat speciálními škrabáky. 

Nerovnost omítek, která je patrná, je však u tohoto postupu běžná a fasádu oživuje. Kromě toho se na střechu vrátila keramická krytina bobrovka a obnovily se klempířské prvky z předzvětralého měděného plechu s úpravou imitující měděnku.

Díky nové světlé fasádě se uzavřený prostor náměstí Míru rozsvítil. Radnice tak tvoří dominantu nejen náměstí, ale celého města a je považována za jednu z turistických atrakcí, jež se objevuje v řadě propagačních materiálů. 

Návštěvníci mají možnost vystoupat na radniční věž, odkud se nabízí jedinečný pohled na Šumperk z ptačí perspektivy a také výhled na panorama pohoří Hrubého Jeseníku, kterému dominuje nejvyšší hora Moravy Praděd.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.