Od renesance k moderním vilám. Pět velmi podařených rekonstrukcí domů

  • 8
Na pěti příkladech zdařilých rekonstrukcí domů a bytů z pěti různých evropských zemí je vidět, že ani v historických kulisách nemusí být od věci kombinovat tradiční tvarosloví se současnými prvky. Při citlivém přístupu může obojí vedle sebe dobře obstát.

1. Secesní vila v Jihlavě, Česko

Secesní vila v Jihlavě. Původně obytná vila Marie Karas z počátku 20. století...

Investor vilu rekonstruoval tak, aby získala zpět původní krásu.

Původně obytná vila Marie Karas z počátku 20. století dlouho sloužila pro zdravotnické účely a v 80. letech ji znehodnotilo využití pro zdravotnickou školu. Pod nánosy úprav se však zachovala velká část původního vybavení. Investor vilu rekonstruoval tak, aby získala zpět původní krásu, ale vyhověla dnešním standardům. Nyní zde budou reprezentativní kanceláře. Rekonstrukce od architektů Miroslava a Dagmar Velehradských se dostala mezi loňské nominace na titul Stavba roku.

2. Podkroví v Bardejově, Slovensko

Podkroví v Bardejově. Měšťanský dům ze 17. století v centru Bardejova má...

Tvar střechy bylo nutné zachovat.

Měšťanský dům ze 17. století v centru Bardejova má renesanční jádro a spadá pod ochranu UNESCO. Advokát, který měl v domě kancelář, se rozhodl upravit podkroví pro vlastní bydlení. Bylo nutné zachovat tvar střechy, ale u památkářů se podařilo prosadit částečné snížení druhé úrovně podkroví, a tím získat nahoře prostor pro dva pokoje s využitelnou světlou výškou. Kromě střešních oken bylo možné osvětlit podkroví i vikýři. Autory jsou Ľubomír Fuňa a Martin Vanko z architektonické kanceláře FVA.

3. Benátská vila u Verony, Itálie

Benátská vila u Verony. Vilu Saccomani nedaleko jezera Lago di Garda vytvořili...

Rekonstrukce uspěla ve dvou italských soutěžích.

Vilu Saccomani nedaleko jezera Lago di Garda vytvořili architekti z kanceláře Bricolo Falsarella jako cihlovou nástavbu a dostavbu zbytků kamenných zdí stodoly v areálu benátské vily ze 17. století. Výsledek je kombinací historického a moderního, bílá fasáda vychází z tradice v regionu. Cihly architekti kladli záměrně neuspořádaně, aby na fasádě vytvořily hru stínů. Rekonstrukce uspěla ve dvou italských soutěžích a byla i mezi nominacemi na mezinárodní cenu Brick Award 2016. Vilu si lze pronajmout přes Airbnb.

4. Dostavba domu v Drážďanech, Německo

Propojení mezi dvěma křídly zajišťuje skleněný schodišťový krček.

Architektka zachovala původní uspořádání i výšku staveb.

Architektce Annien Röderové se podařilo skloubit památkově chráněný historický domek z 19. století se současnou, výrazně prosklenou puristickou přístavbou z betonu. Nová část nahradila původní hospodářské budovy a část dvorku. Architektka zachovala původní uspořádání i výšku staveb, propojení mezi dvěma křídly zajišťuje skleněný schodišťový krček. Interiér je velmi vzdušný s minimem příček, velkorysá posuvná okna umožňují propojení interiéru se zahradou a celoroční výhled do údolí řeky Labe.

5. Dům ze 60. let v Kodani, Dánsko

Dům ze 60. let v Kodani. Tenhle dům s dvojitou pultovou střechou může na první...

Pod šedou fasádou je skrytý žlutý cihlový dům ze 60. let minulého století.

Tento dům s dvojitou pultovou střechou může na první pohled vypadat jako novostavba. Pod koksově šedou fasádou z obkladových cementovláknitých desek je však skrytý žlutý cihlový dům ze 60. let minulého století. Původní stavba byla podle majitelů temná a smutná, chtěli něco vzdušného s velkými místnostmi a hodně prosvětleného. 

Oslovili proto architektku Anette Meldgaard Andersenovou, která dům výrazně přestavěla. Změnila vnitřní dispozice, stěny prolomila širokými okny. Sedlovou střechu předělala na dvojitou pultovou, díky tomu mohla interiér prosvětlit i shora pásem oken pod hřebenem střechy. Z interiérové strany za nimi zůstala viditelná část trámů, protější strop je zakryt dřevěnými pohledovými akustickými panely.


Témata: střecha