Pokoj ve třetí patře věže představuje nejprostornější a nejoriginálnější...

Pokoj ve třetí patře věže představuje nejprostornější a nejoriginálnější apartmán s krásným trámovým stropem. | foto: Petr Karšulín

Noc v pokoji ve zvonici barokní věže je zážitkem, na který nezapomenete

  • 15
Třípatrová barokní věž představuje dominantu zámku ve Žďáru nad Sázavou. Ubytování v ní je nezapomenutelným zážitkem. Dobová atmosféra na vás dýchne už po výstupu po točitém dřevěném schodišti.

V bývalé zvonici cisterciáckého kláštera vznikly po rekonstrukci tři stylové dvoulůžkové pokoje s krásným výhledem do zámeckého areálu. O celý koncept, návrh interiéru i výběr dekorací se postarala Alexandra Dýcková.

Zámek patří rodu Kinských, Novodobá historie tohoto starobylého českého šlechtického rodu se začala psát v roce 1992, když si hrabě Radslav Kinský převzal zestátněný majetek.

Tato designérka se v loňském roce zapsala do povědomí návštěvníků žďárského zámku i odborníků na interiérový design díky velmi zdařilé realizaci originálního ubytování v Zahradníkově domku.

Specializuje se také na barvy, připravovala například barevné řady pro značku Primalex a má pro ty, kteří váhají při výběru barev, jednoduchou radu: „Při výběru odstínů zvažte nejdříve dané podmínky, tedy velikost pokoje, výšku stropu a množství světla.“ Právě své znalosti v oblasti barev uplatnila i ve Žďáru.

„Zadání návrhu interiéru v prostoru Věže pro mě bylo výzvou. Už jen kvůli samotnému rozložení a limitovanému prostoru na točitém schodišti, který nás omezoval při výběru zařízení,“ vysvětluje Alexandra Dýcková specifika tvorby v tomto netradičním prostoru. V překladu? Po točitém schodišti můžete nahoru vynést jen menší zařizovací předměty nebo nábytek, který je demontovatelný.

„Čím výše stoupáte, tím jsou schody strmější, ale pokud se ubytujete ve třetím patře, je vám odměnou nejprostornější a nejoriginálnější apartmán s krásným trámovým stropem,“ dodává autorka interiérů.

Svatební noc ve zvonici

Zadání pro vytvoření nového interiéru bylo, aby jednotlivé prostory sloužily primárně jako svatební apartmány. Čistý a mírně romantický interiér vytváří slavnostní a nadčasovou atmosféru. Ale nemusíte zde prožít jen svatební noc, ubytovat se zde může každý, a to po celý rok.

Pokoje v prvních dvou patrech mají krásnou křížovou klenbu, pod kterou se vznáší lehká moderní závěsná svítidla ve tvaru chipsu, ve třetím patře je potom zmíněný trámový strop.

Celé ladění interiérů je útulné, jednoduché, čisté a pohodlné. Koupelny se i přes jejich limitovanou velikost podařilo vybavit vším, co byste od moderní koupelny očekávali a dopřávají tedy klientům veškerý komfort. Barevná škála interiérů zahrnuje pouze teplé žlutavé, okrové a krémové odstíny akcentované starými dřevěnými šatními skříněmi s ořechovou dýhou a jednoduchými kovovými prvky, jako jsou postele s nebesy a lampy.

Koupelna pokoje ve třetí patře věže

Vše je vytvořené v moderním odlehčeném pojetí. Interiér doplňují kvalitní vyšívané textilie na závěsech, baldachýnech a polštářích. Každé patro má také svoje specifické vyšívané dezény.

V barokní věži v areálu žďárského zámku se můžete ubytovat po celý rok, i když právě nepřipravujete svatbu. Váš pobyt na zámku může zpříjemnit také návštěva multimediálního Muzea nové generace, prohlídky zámku či zámecké kavárny nebo některá z kulturních akcí.

O majitelích

Rod Kinských patří mezi nejstarší českou rodovou šlechtu. Poprvé byl zmiňován počátkem 13. století za panování krále Přemysla Otakara I. Původním sídlem jejich předků byla vesnická tvrz Vchynice u Lovosic, odkud mají i své jméno –Wchynští. To se během staletí přeměnilo na dnešní podobu Kinští. Generace rozvětveného rodu se díky svým zásluhám a rostoucímu jmění domohly vzestupu. Z původních vladyků a rytířů se stala hrabata a knížata s rodovým znakem, ve kterém jsou umístěny tři vlčí zuby v rudém poli.

Od roku 1628 je císařským výnosem potvrzen dědičný titul pánů Kinských. Členové rodu Kinských zastávali posty nejvyšších kancléřů, nejvyšších lovčí, získali pět rytířů řádu Marie Terezie a osm rytířů řádu Zlatého rouna. Po řadu století sídlili na dědičném panství Chlumec nad Cidlinou, aby v prvé polovině 20. století převzali sňatkem také správu panství Žďár nad Sázavou. Pro protinacistické postoje rodiny uvalili němečtí okupanti na jejich majetek nucenou správu, po válce pak byl zestátněn. Příslušníci rodu odešli do zahraničí, hrabě Radslav se uchýlil do Francie, kde působil jako světově známý vědec v reprodukční imunologii.

Zločiny na zámku. Nejen ve Žďáru škodili komunisté, Radslav Kinský mohl začít s nápravami socialistické destrukce až po revoluci.

Radslav Kinský mohl začít s nápravami socialistické destrukce až po revoluci.

Novodobá historie tohoto starobylého českého šlechtického rodu se začala psát v roce 1992, když si hrabě Radslav Kinský převzal zestátněný majetek. Od roku 2008 pokračují v obnově zámeckých objektů jeho synové Constantin a Charles Nikolas Kinští. V roce 2015 otevřeli na žďárském zámku interaktivní Muzeum nové generace.

Zdroj: Zámek Žďár nad Sázavou