Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koupili si byt bez WC a s kuchyní vedle vany. Proměnu zvládli za 160 tisíc

  1:00
Eliška a Jakub si v Jihlavě koupili v městské dražbě byt velký 23,5 metru čtverečních. Za prostor v katastrofálním stavu dali 340 tisíc korun a vrhli se na totální rekonstrukci. Za čtyři měsíce a 160 tisíc korun dokázali nevábný kutloch změnit v příjemné bydlení.
Byt byl v katastrofálním stavu. Vana stála vedle sporáku.

Byt byl v katastrofálním stavu. Vana stála vedle sporáku. | foto: Archiv majitelů bytu

Mladý pár se po studiích odstěhoval z pražského podnájmu do Jihlavy. Oba začali pracovat a poohlížet se po vlastním bydlení. Nízké úroky u hypotéky a vlastní úspory jim přihrály byt za 340 tisíc. Za poplatky v městské dražbě zaplatili 5 tisíc korun. Na byt si vzali hypotéku a přidali našetřených 90 tisíc korun.

„Náš byt stojí v klidné ulici v domě z roku 1921, okna máme na prosluněné straně a s výhledem do lesíka. Když jsme do něj prvně vstoupili, byl v katastrofálním stavu a určený k totální rekonstrukci. Záchod byl na chodbě a vedle sporáku stála vana. O koupi rozhodla nízká cena, kterou jsme si mohli dovolit,“ říká Eliška.

Oba se s nadšením vrhli na proměnu prvního vlastního bydlení. Na modernizaci měli 160 tisíc korun, a proto dělali většinu prací svépomocí. „Museli jsme vyměnit všechno, včetně nových odpadů, přípojek vody, elektřinu, okna, vchodové dveře, podlahu a nové příčky,“ popisuje úpravu bytu majitelka.

„V bytě nebyl záchod, takže jsme jádrovým vrtáním budovali odpad do kanalizace v patře pod námi. Dále jsme stavěli novou koupelnu se sprchovým koutem a kuchyni. K bytu patřil komín, který jsme využili pro krbová kamna. Podlahu máme laminátovou, původní PVC jsme strhli. Pod podlahou jsou původní dřevotřískové desky a vysoká vrstva škváry,“ dodává.

Elišku s Jakubem nemile překvapila tenká stěna k sousedům, kde je nyní kuchyně a šatní skříň. Cihly zde byly tzv. na štorc, tedy položené nastojato úzkou stranou dolů. Během prací se tedy noví majitelé okamžitě probourali k sousedům. Byt byl zřejmě původně větší a tenkými stěnami jej město v minulosti rozdělilo na několik malých. Nepříjemný problém se vyřešil pomocí dvojité stěny ze skelné vaty a sádrokartonu.

„Pohovku nahradily sedací vaky, často si v nich čteme, díváme se na filmy, nebo jen tak do ohně. Byt je malý, ale vzhledem k našemu pracovnímu a sportovnímu vytížení v něm netrávíme zase tolik času a naprosto nám vyhovuje,“ vysvětluje Eliška.

Interiér bytu ladila dvojice do své oblíbené šedé a bílé. K tomu majitelé přidali stůl po dědovi a červenou knihovnu. Oba mají také rádi dřevo. Nejoblíbenějším prvkem celého prostoru jsou krbová kamna. Oheň je sice podle Elišky trošku nepraktický na uklízení, ale sálavé teplo nic nenahradí.

Celá proměna proběhla hladce. S některými technickými a praktickými prvky se mladá dvojice radila s rodiči, ale vše ostatní si navrhli sami, včetně půdorysu, designu a doplňků.

Byt je zařízený účelně.

Rozhodující byla velikost bytu, které se museli přizpůsobit a vše promyslet. Postel si například nechali svařit na míru z hliníku, aby byla lehká a mohli ji snadno opřít o zeď. Mají totiž psa a nechtějí, aby přes den spal v posteli. Proto ji denně opírají o stěnu.

„K bytu patří komora na chodbě, dříve WC, kde máme botník a sklad sezonních věcí, dále máme sklepní kóji a podíl na zahradě. Pro sušení prádla využívám rozlehlou půdu,“ říká Eliška.

Proměna bytu trvala čtyři měsíce. Eliška s Jakubem dělali vše svépomocí a díky tomu je rekonstrukce stála na materiálu a vybavení jen 160 tisíc korun. A levné je i samotné bydlení. „V zimě topíme dřevem v krbových kamnech a velmi zřídka temperujeme přímotopy. K vaření využívám sklokeramickou desku, v koupelně máme bojler,“ dodává.

Do budoucna bychom rádi bydleli v malém domku se zahradou, kde by bylo místo na naše koníčky a prostor pro rodinu. Přemýšlíme o využití betonu, dřeva a podobně.

Autor:
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička z Moravanky pomáhá synovi s rodinným vinařstvím v Lanžhotu

V odkazu předků pokračuje rodina bývalého zpěváka Moravanky Břetislava Osičky (60), jeho mladší syn Vojta (30) se ujal rodinného vinařství, a tak zůstala tradice v rodu zachována. Velké vinařské...

10. září 2024

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Ze školy z roku 1914, kde se v interiéru zastavil čas, je dnes chata

V osmé řadě televizního seriálu Eventyrlig Oppussing o proměnách chat a chalup se Halvor Bakke se svým týmem pustil do proměny domu z roku 1914. Ten původně sloužil i jako škola, dnes stavbu už třetí...

16. září 2024

Sami opravili karavan a cestují. Lepší život jsme si nemohli přát, říkají

Manželé Shaun a Brittany McDougallovi z Austrálie cestují se dvěma malými dětmi po celé zemi v karavanu. Modernizaci provedli svépomocí. Díky své šikovnosti ušetřili v přepočtu asi sto padesát tisíc.

15. září 2024

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Když jsem nahá, můj život je hned hezčí, říká topmodelka Heidi Klumová

Heidi Klumová (51) sice většinu života pobývá v USA, ale své německé kořeny nezapře. Rozhodně se projevují v jejím...