Dřevěné trámové stropy v obývacím pokoji, které kryl původní rákosový strop,...

Dřevěné trámové stropy v obývacím pokoji, které kryl původní rákosový strop, byly obnaženy a očištěny. | foto: Jan Zima

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

  • 2
Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který byl jedním z prvních domů v Karlíně a je památkově chráněný, prošel kompletní rekonstrukcí. Ta zahrnovala i jeho přístavbu do střešního prostoru a vytvoření střešního vikýře ve vnitrobloku domu.

Součástí rekonstrukce bytu byla i realizace venkovního atria, které nabízí posezení v klidu a dodává prostoru bytu přirozené světlo. Dřevěné trámové stropy v obývacím pokoji, které kryl původní rákosový strop, byly obnaženy a očištěny, aby podtrhly historický ráz původního bytového prostoru.

Bezrámové posuvné dveře byly použité do venkovního atria.

„Záměrem kompletní rekonstrukce bylo obnovit výtvarné hodnoty v historické bytové jednotce a zároveň citlivě zakomponovat moderní prvky a technologie do prostoru, například použití nenápadných výústků klimatizace, bezrámových posuvných dveří do venkovního atria, použití hladkých polyuretanových podlahových i stěnových stěrek a podobně,“ popisuje Ing. Petr Jančálek, autor projektu.

Ten jej přihlásil do soutěže Interiér roku 2023 v kategorii Soukromý interiér – Rekonstrukce. Již devátý ročník soutěže měl uzávěrku 28. února 2024. Vyhlášení vítězů proběhne opět v pražském Centru současného umění DOX v úterý 14. května 2024.

O finalistech a vítězi v kategorii Hlasování veřejnosti mohou čtenáři rozhodovat od 1. do 30. dubna 2024 na stránkách www.interierroku.cz.

Kde vládnou přírodní materiály

Pro konečnou úpravu interiéru preferoval jeho autor textury dřeva v přírodních tónech. V koupelnách a na toaletě použit přírodní kámen ve světlých odstínech. Všechna umyvadla v bytě jsou rovněž kamenná.

Nábytek a umělecká díla vybíral společně se stylistkou, velká část z nich byla nalezena a vybrána v Praze, některé jsou ze soukromé sbírky architekta. Mezi hlavní přednosti interiéru patří různé pohovky uspořádané tak, aby přinášely rovnováhu prostředí.

Proměna bytu trochu šokuje. Kuchyň, koupelna i skříně jsou v jednom bloku

Návrh interiéru vychází ze znalostí přírodních materiálů a moderních technologií, které jsou zde uplatněny. Respektovala se historie tradičního řemesla, zejména kamenického a truhlářského. Mojí snahou bylo vytvořit interiér mezinárodního standardu,“ hodnotí svůj projekt Petr Jančálek.

Celý interiér je laděný do přírodních světlých barev.

Základní údaje:

    • realizace: 2020–2023 (dokončení v 9/2023)
    • velikost bytu: 3+kk
    • dodavatelé a subdodavatelé: Jozef Černak (stavební části), QC Floors (truhlářské práce), Kamenictví Jež (kamenné prvky – obklady, dlažby, umyvadla), QualiBau (lité PUR stěrky na podlahách a stěnách), Dorsis (vchodové dveře) a mnoho dalších
    • spotřebiče, zařizovací předměty, dekorace a nábytek: Natuzzi, Bontempi, Konsepti, Studio Médecine, Gaggenau, Color Design, Marieli, Stockist, Flamant, Decoland, M&T, CEA Design, Monobrand
    • osvětlení: Luxlighting
  • umění: Vojtěch Trocha, Vojtěch Hrubant, Studio Médecine, Vladislav Kavan