Prosklené skříňky představují v současnosti výrazný trend, židle Merano (TON)...

Prosklené skříňky představují v současnosti výrazný trend, židle Merano (TON) patří již k designovým ikonám. | foto: Jaroslav Kvíz

Ze staršího 3+kk vznikl moderní interiér s trendovými prvky

  • 15
Byt v pražském bytovém domě z roku 2003 potřebovali manželé upravit, aby lépe odpovídal potřebám čtyřčlenné rodiny. Přáli si interiér i zmodernizovat, aby lépe odpovídal současným trendům. Nakonec se rozhodli pro kompletní rekonstrukci.

Byt byl dispozičně řešený jako 3+kk s poměrně velkým balkonem. Kuchyňská linka ve výklenku s nepraktickým barovým pultem nevyhovovala zejména manželce. Ve velké koupelně „morálně zestárla“ rohová vana, majitelé si ji přáli nahradit sprchou. K dalším požadavkům patřilo i zefektivnění úložných prostor.

Nový stav

Design spotřebičů AEG vhodně doplňuje řešení kuchyňské linky vyrobené na míru.

„V novém řešení jsme se zaměřili především na účelnost a jednoduchost. Koupelna zůstala v původní velikosti, podél jedné stěny je velký sprchový kout. Dále se sem vešlo rozměrné umyvadlo a závěsné WC, nad ním vznikl praktický úložný prostor. WC se zvětšilo na úkor kuchyně a zůstala mu také funkce technické místnosti,“ popisuje Ing. Alena Koubová ze studia Kouba interier.

Komoru nahradily vestavěné skříně podél celé chodby. Ukládání věcí je tak efektivnější. K bytu náleží sklep, takže například sezonní sportovní vybavení lze uložit tam.

Dětský pokoj je zařízený pro dvě děti, a to zcela jednoduše: postel, skříň, pracovní kout. Plánovaný optický předěl pokoje se nerealizoval, existuje však jako varianta do budoucnosti.

Do ložnice se nově vstupuje posuvnými dveřmi z obývacího pokoje. Dvojlůžko bylo vyrobené na míru ode zdi ke zdi, včetně odkládacích ploch. U okna je menší šatní skříň a pracovní kout.

Kuchyňská linka je ve tvaru písmene U, s využití prostoru až ke stropu. Na kuchyň navazuje zapuštěná knihovna. Velký jídelní stůl je na rozhraní pracovní a klidové zóny. Sedací soupravu a TV umístili architekti k oknu.

V celém bytě byla položena dřevěná podlaha z dubového dřeva v klasickém „stromečkovém“ vzoru.

Materiálové řešení

Bytu dominuje krásná dřevěná podlaha. Vrstvená podlaha je dubová, kartáčovaná a olejovaná, v klasickém parketovém vzoru. Nábytek má pohledové plochy z vysokotlakého laminátu nebo dubové dýhy.

„V kuchyni a knihovně jsou výrazným dekorativním prvkem prosklené skříňky s vnitřním LED osvětlením a skly v černých hliníkových rámech. Tyto skříňky představují velký současný trend,“ upozorňuje Ing. Martin Kouba, který řídí výrobu nábytku.

Spodní skříňky kuchyně mají dekor betonu, pracovní deska je z černého kompaktu a prostor mezi horními a spodními skříňkami vyplňuje skleněný obklad z tvrzeného skla.

Koupelna je v kombinaci modrá, šedá a hnědá. Podlahu tvoří velkoformátová výrazná modrá dlažba, která koresponduje s dekorem „lístků“ v nice. Zadní stěna sprchy je rezavá. Pro technickou místnost zvolili architekti naopak světlý obklad. Vše doplňují černé detaily, baterie, kování na bílých dveřích či háčky.

„V rámci rekonstrukce byla také vyměněna dlažba na balkoně, celý byt tak dostal zcela novou podobu,“ uzavírá Alena Koubová.

Koupelna je v kombinaci modrá, šedá a hnědá. Podlahu tvoří velkoformátová výrazná modrá dlažba, která koresponduje s dekorem lístků v nice

Autoři projektu

Ing. Alena Koubová
*1979
Absolventka Fakulty stavební ČVUT. Od dokončení studií se zaměřuje na rekonstrukce bytů a interiéry. Od roku 2007 pracuje v rodinné firmě Kouba interier, kde mimo jiné řídí stavební práce.

Ing. Martin Kouba
*1979
Vystudoval Dřevařské inženýrství na ČZU. V roce 2003 začal navrhovat a vyrábět nábytek. V roce 2006 založil studio Kouba interier, která se zaměřuje na návrhy a zakázkovou výrobu nábytku.