Spory mezi sourozenci mohou rodinnou atmosféru hodně pokazit, i proto potřebuje...

Spory mezi sourozenci mohou rodinnou atmosféru hodně pokazit, i proto potřebuje každé dítě také soukromí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Rekonstrukce bytu 3+1, kde jsou nutné dva dětské pokoje i ložnice

  • 21
Menší panelákový byt 3+1 pro matku se dvěma dětmi by měl plně dostačovat, kdyby… Kdyby věkový rozdíl mezi dětmi nebyl příliš velký a nešlo o dceru a syna. I maminka má nárok na soukromí. A co teď? To je prostě úkol pro architekta.

„Jsem matka se dvěma dětmi, dcerou 11 let a synem 5 let. Momentálně jsem koupila byt 3+1, ze kterého bych chtěla udělat 4+kk tak, abych i já měla alespoň malé místo na spaní s postelí a nemusela spát na rozkládací pohovce v obýváku,“ popisuje svou situaci čtenářka Bára.

Průchod do kuchyně nemá dveře.

Je jasné, že předškolák a dospívající dívka se těžko shodnou, za tři či čtyři roky bude situace ještě komplikovanější, neshody mezi sourozenci s větším věkovým rozdílem by určitě (a logicky) vyvolávaly zbytečné spory. Takže ideální je vlastní pokoj pro každého.

V největší místnosti si maminka přeje společenský prostor, tedy obývací pokoj, ovšem spojený s kuchyní. „Do koupelny potřebuji také vymyslet, jak tam umístit pračku a sušičku, bohužel zde hodně místa zabírá bojler,“ doplňuje své představy Bára.

„Čtenářka chce dětem poskytnout dva samostatné pokoje, ale sama nechce spát v obývacím pokoji na rozkládací pohovce, což ovšem znamená, že by se interiér měl dispozičně změnit na 4+kk, to však při ploše bytu není jednoduché,“ říká architekt Hynek Maňák ze studia Maniac Interier, který pro majitelku připravil několik variant.

Půdorys: stávající stav

Varianta A

„Samostatné místnosti jsem využil jako dětské pokoje. Původní úzká kuchyně slouží jako ložnice maminky. Vzhledem k šířce místnosti 174 cm je obtížné umístění dvoulůžka, což ale ani čtenářka nepožadovala. Je zde však možné mít bez problémů lůžko 120 až 130 cm, což by mohlo postačit i pro případnou návštěvu,“ popisuje architekt Maňák.

Do původně volného průchodu je nutné osadit dveře pro oddělení ložnice od obývacího pokoje. Kuchyň a jídelna jsou v obytné místnosti.

Kuchyňská linka navazuje kolmo na zeď, za kterou je instalační šachta. Přívod vody a odpad bude nutno vést průchodem přes tuto zeď. Na kuchyňskou linku navazuje jídelní stůl.

U stěny s oknem se vešla další pracovní plocha, ovšem s menší hloubkou, vedle ní chladnička. Pod touto plochou byl zachovaný radiátor, případně jej lze skrýt pod ochranný kryt s mřížkou, aby se nenarušilo vytápění. V obytné místnosti je dále prostor pro malou pohovku, křeslo a menší skříňkovou sestavu s televizí.

„Z dodaných podkladů bohužel nejsou jednoznačně jasné rozměry koupelny, a není tedy jisté, zda by se sem pračka vešla. Nabízí se však možnost umístit pračku do prostoru chodby a částečně ji zasunout do skříňové sestavy v předsíni,“ vysvětluje Hynek Maňák.

Varianta A

Varianta B

Dětské pokoje jsou opět umístěny v samostatných místnostech a ložnice v bývalé kuchyni. Průchozí část do spodního pokoje je nově oddělena od vlastní místnosti, která se tak zmenšila. Průchozí část slouží jako společný úložný prostor.

V případě možnosti vybourání příček komory je pak možné velkorysejší řešení úložného prostoru v chodbě. Pračka (případně sušička nad ní) je umístěna v nice uzavřené dveřmi nebo japonskými posuvnými stěnami, kolem které jsou nízké skříňky.

„Kuchyň jsem řešil obdobně jako v předchozí variantě s tím rozdílem, že pracovní linka je protažena a stolování počítá s použitím zvýšených židlí. Vzniká tak univerzální plocha pro práci i stolování. Ke zvážení je také vysazení dveří mezi kuchyní a chodbou pro uvolnění průchodu,“ vysvětluje architekt Maňák.

Varianta B

Varianta C

Tato varianta předpokládá vybourání šatní komory a vstupu do pokoje 1. Do otevřeného prostoru chodby zasahuje nově zbudovaná koupelna se sprchou 90×90 cm, umyvadlem, otopným žebříkem a pračkou. Vedle koupelny (v návaznosti na instalační šachtu) je umístěno samostatné WC, v němž je také původní bojler.

Do malé ložnice vede nový vchod z chodby, původní průchod z obytného pokoje se zrušil. Kuchyňská linka v obytné místnosti tak nemusí být rozdělena na dvě části.

Varianta C

Varianta D

V koupelně je vana 160×75 cm, umyvadlo, pračka a otopný žebřík, WC zůstalo samostatné. Pračku lze případně umístit do kuchyňské sestavy, tak se uvolní koupelna. Tato varianta dále prověřuje přesunutí jednoho dětského pokoje do úzké místnosti a vytvoření plnohodnotné ložnice, například z prostředního pokoje.

Varianta D

Varianta E

Varianta prověřuje možnost umístění pračky (případně sušičky nad ní) mimo koupelnu v nice přístupné z chodby. V koupelně je vana 160×90 cm, umyvadlo a otopný žebřík.

Varianta E

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu

bydleni@idnes.cz potřebné podklady:
• dobře zaměřený půdorys původního stavu
• fotografie stávajícího stavu
• popis požadavků
(kolik osob bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Počítejte však s tím, že žádostí je velmi mnoho. U panelových bytů se dispozice opakují, zkuste si vyhledat stejný typ bytu, který máte vy.

Autor návrhu

Ing. arch. Hynek Maňák

* 1963 v Kyjově, absolvent Fakulty architektury VUT Brno, zahraniční studia  na GC of Business Administration, Swinburne University of Techonology, Melbourne

Pracoval jako konstruktér nábytku v UP závodech Rousínov a dále pak ve Výzkumném a vývojovém ústavu nábytkářském v Brně. V roce 1990 zakládá vlastní Atelier M&M (společně s arch. Z. Maňákovou). V roce 1998 založil s ing. Radkem Jánským studio Maniac interier. Přednáší v Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity Brno.