Obnovené Podzámecké alpinum se stalo oblíbeným místem návštěvníků.

Obnovené Podzámecké alpinum se stalo oblíbeným místem návštěvníků. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Jedinečný Průhonický park léta skrýval nádherné místo. Je to alpinum

  • 1
K zámku v Průhonicích u Prahy patří jedinečný park, který je národní kulturní památkou a památkou UNESCO. Jedna jeho část byla návštěvníkům dlouho uzavřená, což se nedávno změnilo.

Příběh Podzámeckého alpina začal psát už zakladatel Průhonického parku hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca na konci devatenáctého století, který geniálním způsobem navrhl a realizoval kompozici parku. 

Stráně nad Podzámeckým rybníkem dostaly název Podzámecké alpinum. Pro svůj neuspokojivý stav však nemohla být tato část parku dlouho přístupná veřejnosti. 

K zámku v Průhonicích u Prahy patří jedinečný park, který je národní kulturní památkou a památkou UNESCO.

Základním motivem obnovy proto bylo otevřít toto úžasné místo návštěvníkům a umožnit jim vnímat myšlenky zakladatele parku v nových souvislostech.

Řešené území o rozloze jednoho a půl hektaru je nejvíc exponovanou částí Průhonického parku. Zahrnuje svahy bezprostředně pod zámkem, jenže pěšiny ve svazích postupně zanikly a téměř všechny opěrné kamenné zídky zmizely.

Idea obnovy alpina, která začala v říjnu 2015 a trvala rok a půl, byla od počátku výzvou. Chopili se jí projektanti z ateliéru Florart i správa parku. 

Ovšem byla tu otázka, zda se najdou šikovní kameníci pro obnovu zídek, zajistí-li se historické sortimenty rostlin a zda bude jejich výběr pro takto extrémní stanoviště úspěšný. Podařilo se!

Obnovené Podzámecké alpinum se stalo oblíbeným místem návštěvníků. Podařilo se tu otevřít nové pohledy na Podzámecký rybník, zámek a další unikátní scenerie. 

Obnovily se opěrné kamenné zídky, kamenná schodiště, cesty a pěšiny, kovářsky zpracovaná autorská zábradlí a treláže pro popínavé rostliny – vše s důrazem na poctivou řemeslnou práci.

Významným místem se stala obnovená Růžová zahrádka. Vysázel se tu historický i současný sortiment růží, přičemž odrůdy se vybíraly tak, aby celoročně kvetly, voněly, a připomínaly tak odkaz tvůrců pro nové generace zahradníků a návštěvníků.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.