Děti na prázdninách, nastává ideální čas pro proměnu dětského pokoje

  1:00aktualizováno  1:00
Jen pár dní a začnou prázdniny. Mnohé děti odjedou na tábory nebo k babičkám a rodiče mohou konečně odpočívat. Nebo se pustit do proměny dětského pokoje. Právě letní měsíce jsou pro změny ideální.

Tabulovou barvu lze použít i na dveře, nejen na stěnu. Máte tak šanci „soustředit“ zájem budoucího malíře tam, kde může rozvíjet svůj talent bez nutnosti nové výmalby. | foto: Balakryl

Při „revitalizaci“ dětského pokoje není nutné měnit hned i nábytek. I když v určitém období bývá nutné zvážit, zda není nejvyšší čas na výměnu dětské židle za pracovní k psacímu stolu či pořídit konečně postel s délkou, která vystačí potomkovi až do dospělosti.

Děti si s oblibou lepí na stěny nejrůznější samolepky, i proto doporučují...

Děti si s oblibou lepí na stěny nejrůznější samolepky, i proto doporučují odborníci novou výmalbu každé dva až tři roky...

Nevýhoda dětského pokoje je jasná: potřeby jeho uživatele se mění velmi rychle, obrovskou změnou bývá nástup do školy. Je však zbytečné pořizovat každé dva nebo tři roky nový nábytek.

Nábytek lze upravit třeba novým nátěrem nebo dnes módním patinováním, velkou roli může sehrát i nová výmalba nebo textilní doplňky, které rodinný rozpočet příliš nezatíží.

Výmalba jako základ

„Ze své zkušenosti vím, že rodiče pro první dětský pokojíček nejčastěji volí výrazné odstíny modré a růžové, které se postupem času rozhodnou přemalovat na neutrálnější pastelové,“ říká odborník a profesionální malíř Pavel Bačovský.

Doporučuje volit takové barvy, které jsou odolné i vůči znečištění, tedy kvalitní omyvatelné interiérové barvy s vysokou kryvostí a snadnou aplikací. Výsledný matný vzhled je neobyčejně odolný vůči otěru i znečištění. Hravě si tak poradí i s náročnými situacemi a špinavými dětskými ručičkami. Pro odstranění běžných nečistot lze použít jen navlhčený hadřík a skvrnu bez poškození nátěru setřít.

Fotogalerie

„Ideální je vymalovat jednou za pět let, jednak váš domov vždy po malování dostane nový svěží vzhled, provoní se, ale má to svá pro i po zdravotní stránce, například tak můžete předcházet plísním na zdech. Kuchyně a dětské pokojíčky je lepší malovat ještě častěji, přibližně každé dva až tři roky,“ radí Stanislav Kralovanský z malířské firmy Malíři natěrači CZ.

Čisté stěny nemusí být jen bílé, naopak. I v dětských pokojích se už delší dobu prosazuje skandinávská barevnost. Třeba v cenově dostupné řadě Primalex Essence najdete hned celou škálu 42 odstínů inspirovaných čistým skandinávským stylem.

„U těchto barev lze připravenou nátěrovou hmotu ihned nanášet válečkem nebo štětcem. Doporučuji vždy dvě vrstvy nátěru, hravě se tak překryjí i původní nátěry,“ radí Pavel Bačovský.

Pokud máte v rodině budoucího umělce, je na zvážení, zda mu pro jeho záliby neupravit rovnou část stěny (nebo dveří) barvou, na niž lze malovat stejně jako na školní tabuli. Jen je nutné odstranit původní nesoudržný nátěr a na odmaštěný a očištěný povrch aplikovat dvě vrstvy Tabulové barvy.

Pro místa, která jsou vystavena extrémnímu namáhání, třeba úchytky, kliky, ale také hračky nebo zárubně, můžete vyzkoušet novinku, vodou ředitelný nátěr pro velmi namáhané povrchy v interiéru.

Dveře a jejich povrch bývají extrémně namáhané.

Dveře a jejich povrch bývají extrémně namáhané.

Dveře po aplikaci nátěru Sigma Contour

Dveře po aplikaci nátěru Sigma Contour

Nátěr provedený pomocí Sigma Contour vydrží prakticky všechno...

Nátěr provedený pomocí Sigma Contour vydrží prakticky všechno...

Díky použité LTA+ technologii (Lipophobic Technology for Acrylics Emulsions) se totiž u tohoto nového materiálu podařilo zkombinovat jednotlivé složky tak, aby natřené části nebo kusy odolávaly kyselému potu z rukou, nečistotám i běžným čisticím prostředkům. Vysokou mechanickou odolnost má pak na „svědomí“ polyuretanová složka.

Jako u jiných nátěrových hmot musí být podklad před aplikací pevný, čistý, suchý, odmaštěný, zbavený prachu a jiných nečistot. Staré nátěry se špatnou přilnavostí musíte odstranit až na podklad a ten pak upravit.

Například dřevo je nutné zdrsnit brusným papírem a zbavit prachu z broušení, na kovu nesmí zůstat ani zbytky rzi a mastnoty či starého nepřilnavého nátěru. Po dokonalém odstranění se na kov aplikuje vhodný vodou ředitelný antikorozní nátěr a následně Sigma Contour.

Trocha romantiky

Patinování sice vyžaduje tři nátěry třemi odstíny barev, ale výsledek je velmi...

Patinování sice vyžaduje tři nátěry třemi odstíny barev, ale výsledek je velmi působivý.

Velkým trendem současné doby je i patinování, které lze využít i na dětský nábytek, zejména pro dívčí romantické pokoje.

Z nábytku je třeba odstranit veškeré kování a případně, pokud je lakovaný, zbrousit jej brusnou houbičkou, smirkovým papírem nebo elektrickou bruskou až na holé dřevo. Pak použijte první vrstvu barvy (Balakryl UNI Mat).

Na místech, kde budete chtít vytvořit „odřený“ efekt, naneste vosk, stačí obyčejná svíčka. Další nátěry zde tak dobře nepřilnou a efekt bude výraznější. Vyberte místa, která by se přirozeně odřela dlouhým používáním, například hrany, místa kolem kování u zásuvek a podobně.

První vrstvu nechte dobře zaschnout. Pak teprve můžeme nanést druhou vrstvu barvy, samozřejmě v jiném odstínu než byla první. Opět nechte zcela zaschnout. Poté se použije smirkový papír (případně opatrně špachtle) v místech, kam jste nanášeli vosk.

Postup se zopakuje i se třetí barvou, tedy nejprve vosk, ale ideálně na jiných místech než před tím, a pak teprve poslední nátěr. Po úplném zaschnutí se znovu opatrně přebrousí místa, kam se nanesl vosk. Pak už stačí nábytek očistit od prachu a nečistot a našroubovat zpátky kování.

Nebojte se tapet a plakátů

Tapetu Bruno s autíčky navrhla pro Lavmi Babeta Ondrová.

Tapetu Bruno s autíčky navrhla pro Lavmi Babeta Ondrová.

Upravit jednu stěnu (či víc) lze i pomocí tapet. „Tapety se vracejí do módy ve vlnách. Pouze s tím rozdílem, že máte čím dál větší výběr, jsou kvalitnější a snadněji aplikovatelné,“ radí Stanislav Kralovanský.

Oblibu si získaly zejména takzvané vliesové tapety. Vlies je jako materiál poddajný, velmi pevný a zároveň prodyšný. Neobsahuje PVC ani těžké kovy. Na rozdíl od dob, kdy se natíraly lepidlem tapety, se u vliesových lepidlo aplikuje pouze na zeď, tapetové pruhy se přikládají na sraz (nepřekrývají se). Nalepená tapeta nesmí schnout příliš rychle, proto by v místnosti nemělo být teplo, zabraňte i průvanu. Tapetu je možné opatrně čistit houbou navlhčenou ve vodě.

Pokud jde o dětské dekory tapet, je skvělé, že se jejich navrhování věnují i přední výtvarníci. Třeba Babeta Ondrová navrhla pro Lavmi řadu vzorů, které se používají jak na tapety, tak třeba na drobné bytové doplňky a textil (lampy, polštářky, hodiny a podobně).

Dospívající zase mohou ocenit jako výzdobu svého pokoje plakáty. Český filmový plakát představoval dlouhá léta zcela unikátní záležitost. Pokud neznáte „filmovou galanterii“ „Terryho ponožky“, pak byste měli vědět, že v ní najdete 20 tisíc plakátů s nejrůznější tematikou.

Filmové plakáty představují nestárnoucí klasiku...
V nabídce „filmové galanterie“ Terryho ponožky je 20 tisíc filmových plakátů,...

V nabídce „filmové galanterie“ Terryho ponožky je 20 tisíc filmových plakátů, které mohou potěšit dospívající i dospělé.

Autor:

Nejčtenější

Koupili si tři sta let starý mlýn, po devíti měsících mají hotovo

Část obnaženého obvodového zdiva mlýna zpevňují dřevěné trámy. Tvoří nosnou...

Mlýnské kolo se tu už dávno netočí, není slyšet ani hukot vody, jak padá ze žlabu na kolo. O vodní náhon se roky nikdo...

Dům za Prahou. Je báječně jednoduchý, pohodlný a přátelský k návštěvám

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich...

Dům za Prahou je pro dva ideální a vhodný i pro setkávání s dětmi a jejich rodinami. „Chtěli jsme, aby dům byl moderní...

Dům pro rodinu si navrhli sami. Slouží jim dokonale po všech stránkách

Rodinný dům s dispozicí 5+kk má užitnou plochu 195 metrů čtverečních.

Ondra a Iva nikdy o domě nesnili. Záměr stavět svůj vlastní přinesla až rodinná situace, která si řekla o větší prostor...

Prvotřídní domácí kvalita. Prohlédněte si 10 nejlepších staveb v Česku

Vodárenská věž a observatoř Praha. Oživlá zděná dominanta pražské Letné je dnes...

Do letošní ročenky české architektury se dostalo přes třicet realizací. Ambice bydlet v pěkném domě nemají jen soukromí...

Tak barevný byt jste ještě neviděli. Je plný vtipných nápadů

Obrazy reaguje Andrea nejen na prázdné stěny, ale i na to, co se děje okolo ní....

Prázdný nový byt a holé stěny se staly pro Andreu tou nejlepší inspirací. Díky nim v sobě objevila netušenou kreativitu...

Další z rubriky

Vysoká kultura cestování. Nádraží v Ivančicích je ozdobou celé trati

Budova železniční stanice v Ivančicích od cestování vlakem spíš odrazovala.

Výpravní budova železniční stanice v Ivančicích v Jihomoravském kraji donedávna příliš nelákala k cestě vlakem. Nyní...

Provence v paneláku. Z tmavého bytu je pohodové bydlení plné světla

Stačilo několik stavebních zásahů a tmavý byt v pražských Vysočanech se...

Stačilo několik stavebních zásahů a tmavý byt v pražských Vysočanech se proměnil ve světlý prostor. Originální šmrnc...

Pořídil si byt z recyklovaných materiálů. Barev se opravdu nebál

Barevné kombinace se staly neodmyslitelnou součástí celého projektu.

Rekonstrukci bytu ve čtvrti Polanco v Mexico City provázela od počátku myšlenka, že podoba interiéru by měla věrně...

Najdete na iDNES.cz