Ilustrační foto: naplánovat si rekonstrukci bytu, který bude sloužit rodině i...

Ilustrační foto: naplánovat si rekonstrukci bytu, který bude sloužit rodině i desítky let, potřebuje hodně promyšlený přístup a pomoc odborníka. | foto: Profimedia.cz

Poradna architekta: Chtějí dvě děti, byt 3 + 1 plánují na dekády dopředu

  • 21
Lidé málokdy uvažují, co budou potřebovat v bytě za pět, či dokonce za deset let. Mladý pár tak představuje velkou výjimku – v pořízeném bytě 3 +1 v Praze totiž hodlá bydlet celá desetiletí. Proto si přeje změnu, která splní všechny jejich představy i za řadu let.

„Je nám 22 a 28 let, plánujeme dvě děti. Proto si přejeme byt připravit na změny, které s dětmi přijdou,“ popsal stručně čtenář Pavel, když se obrátil na naši poradnu architekta. Proměny bytu se ujali odborníci ze studia Boq architekti.

Co s tím

Stávající dispozice je již nevyhovující, zejména kvůli oddělené kuchyni. I při minimálním zásahu, tedy propojení kuchyně s obývacím pokojem, získáme otevřený prostor, který bude lépe odpovídat potřebám mladého páru. V bytě je jedno jádro, pozice koupelny a kuchyně je proto jasně daná. V následujících variantách si ukážeme možné dispoziční řešení pro kompletní rekonstrukci.

Půdorys bytu: stávající stav

Varianta č. 1

V první variantě trochu víc bouráme, odstraňujeme téměř všechny nenosné příčky, abychom uvolnili dispozici. Za vstupem je jasně vymezena „špinavá“ zóna předsíně, kde je šatní skříň a malá lavice na pohodlné přezutí bot. Postupujeme dál do chodby, z níž jsou zpřístupněny jednotlivé pokoje.

Hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou je spojený, přičemž kuchyně je navržena do tvaru písmene U, s varným centrem obráceným směrem do jídelny. Kuchař je díky tomu pěkně v kontaktu s ostatními. Na druhé straně je pohovka umístěna v zákrytu, obývací pokoj tak má jasně vyčleněný prostor.

Varianta 1

Koupelnu spojujeme s toaletou, ale ponecháváme možnost oddělit toaletu za posuvné dveře. Pračku a sušičku umisťujeme mimo koupelnu do samostatné niky.

Dětský pokoj je menší, ale stále jej lze zařídit pro dvě děti se spaním na palandě. Naproti tomu ložnici ponecháváme velkou, protože je k ní připojena velkorysá šatna/komora. Ta nabídne nejen místo pro oblečení, ale i tolik potřebný úložný prostor na sezonní věci.

V ložnici je dále prostor i pro pracovní stolek, který nabídne příležitostné místo na práci z domova stranou od běžného domácího ruchu.

Varianta č. 2

Ve druhé variantě ponecháváme víc prostoru velikosti pokojů na úkor velikosti zádveří a koupelny. Toaleta zůstává oddělena, pračku umisťujeme přímo do koupelny.

Dětský pokoj je prostornější, díky tomu nabízí víc úložných prostor. Ložnice s šatnou a pracovním koutkem je řešena obdobně jako v první variantě.

Kuchyňská linka nabízí trochu jiné uspořádání se samostatným ostrůvkem, který se díky tomu stává středobodem celé obytné dispozice a slouží jako společenské centrum při vaření s přáteli nebo s dětmi.

Varianta 2

Autoři návrhu

Boq architekti – Ing. arch. Jana Stachová a Ing. arch. Miroslav Stach

Tvůrčí duo, obklopené šikovnými kolegy. Mladí architekti, kteří se zaměřují na bydlení, zejména na návrhy rodinných a bytových domů, rekonstrukci bytů, interiérový design i odbornou pomoc s realizací projektů.

Poradna architekta

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydleni@idnes.cz potřebné podklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik lidí bude byt obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Do předmětu zprávy napište: Dispozice