Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pozoruhodné stavby Prahy. To jsou vzácné a krásné technické památky

Věže, úzké uličky, honosné budovy, malebná zákoutí, stejně jako brutalismus či moderní architektura. Pestrá mozaika stylů vytváří neopakovatelnou atmosféru, za kterou do Prahy jezdí turisté z celého světa. Za nezaměnitelný ráz však vděčí i svým technickým památkám. Článek přinesl magazín City Life.
Muzeum městské hromadné dopravy. Zabaví malé i velké bez ohledu na pohlaví či...

Muzeum městské hromadné dopravy. Zabaví malé i velké bez ohledu na pohlaví či věk, kteří mohou obdivovat přes čtyři desítky exponátů. | foto: ČTK

Spočítat, kolika industriálními skvosty se může Praha pochlubit, by nějaký ten čas zabralo. Tovární haly, mosty, mlýny či muzea jsou rozprostřeny ve všech jejích částech, výčet zajímavostí, které by si pozornost zasloužily, by mohl ještě dlouze pokračovat.

Některá místa či objekty, které mapují pokrok ve vědě, výrobě či technice, jsou natolik ikonické, že mají své zaručené místo v bedekrech, jiné se schovávají na méně frekventovaných místech. Začít můžeme v centru města, nedaleko Pražského hradu, kde se široko daleko tyčí zmenšená kopie Eiffelovy věže, postavená na popud Klubu českých turistů u příležitosti Jubilejní výstavy v roce 1891.

Jádrem železné konstrukce je osmiboký tubus, v němž je umístěn výtah a okolo něj se vinou dvě točitá schodiště. Rozhledna má dvě vyhlídkové plošiny, které jsou přístupné celoročně. Nemusíte se však zahřívat výšlapem na vrchol petřínského kopce, cestu si můžete usnadnit i lanovou dráhou, která s přestávkami vozí cestující už od 25. července 1891, kdy byl slavnostně zahájen její provoz.

Nákladové nádraží Žižkov. Původní překladiště je svým řešením ojedinělé v...

V začátcích fungovala na vodní převahu, ve 30. letech minulého století pak přešla na elektrický pohon. V současnosti se chystá modernizace vozů, jejich novou podobu navrhla designérka Anna Marešová. Díky mezinárodní výstavě spatřila světlo světa i další obdivuhodná památka. Průmyslový palác v Holešovicích sloužil jako výkladní skříň vyspělého tuzemského průmyslu a moderní doby: vyniká montovanou ocelovou konstrukcí a zdobností, věž s hodinami ve střední části je inspirována svatováclavskou korunou.

Síla vody

Na levém vltavském břehu ještě chvilku zůstaneme. Od roku 1906 až do 1967 usnadňovala život Pražanům čistírna odpadních vod v Bubenči, postavená podle projektu britského inženýra Williama Heerleina Lindleyho. Impozantní industriální areál s prvky secese se stal pomyslným zlatým hřebem při výstavbě moderní kanalizační sítě, náročností se dá srovnat snad jen s výstavbou pražského metra.

Kanalizační síť byla složena ze šesti kmenových stok, které podcházely koryto Vltavy a ústily v komplexu provozních budov a přiléhaly k nim sedimentační nádrže. Podzemí i stoková síť jsou vyzděny ze speciálních ručně tvarovaných a tvrdě vypálených cihel s vysokou pevností a odolností proti tlaku. Říká se jim zvonivky – podle zvuku, který vydávají, když se na ně zaťuká kladívkem. Objekt je národní kulturní památkou a spadá také pod ochranu UNESCO.

S vodou je spojena i další pozoruhodná stavba, která sloužila jako její zásobárna pro Vršovice, později také Michli, Braník a část Nuslí a jako první v Česku začala s chlorováním vody. Komplex vršovické vodárny, čítající jak 42 metrů vysokou věž, tak i podzemní vodojem či správcovský domek z let 1906 až 1907, projektoval Jan Kotěra.

Vršovický vodojem. Jeden z vrcholů české moderny byl v době svého vzniku vidět...

Stavbu zahájil architekt ve svém vrcholném období, nese tak v sobě jeho typický styl. V tomto případě režné zdivo a zdobné prvky ve formě zeleně glazovaných cihel a stupňovitými oblouky, nad vstupním portálem je pak umístěn znak Vršovic. Věžový vodojem sloužil až do roku 1975, dnes se voda čerpá do podzemního rezervoáru.

Po zemi i ve vzduchu

Nadšenci techniky by neměli minout ani Muzeum městské hromadné dopravy, které má domov v památkově chráněné vozovně ve Střešovicích, postavené roku 1909 pro potřeby tehdejších Elektrických podniků královského hlavního města Prahy. Původnímu účelu sloužila až do roku 1992. V jejích útrobách jsou k vidění všechny tramvajové vozy, které se proháněly Prahou do roku 1895, včetně legendárních T3 modelů.

Nechybějí ani historické trolejbusy či autobusy, dobové jízdenky nebo fotografie.

U trati si uděláme i další zastávku. Tentokrát se však váže k vlakové dopravě a Žižkovu. Místní nádraží, tolik oblíbené fotografy, filmaři i fanoušky urbexu, se datuje do roku 1936 a řadí se k nejpůsobivějším průmyslovým objektům v Praze. Původní překladiště je svým řešením ojedinělé v Evropě, má tvar dlouhého U a patrová skladiště po obou stranách propojují výtahy a mostky se suterénem nad i pod úrovní kolejiště.

Impozantní industriální areál s prvky secese se stal pomyslným zlatým hřebem...

V docházkové vzdálenosti narazíte na nejvyšší pražskou stavbu, televizní vysílač, jehož součástí je i vyhlídková část a restaurace. Pánové Václav Aulický a Jiří Kozák si s náročným technickým zadáním poradili vskutku parádně a výsledkem je dobový unikát v podobě tří tubusů z ocelobetonové konstrukce, který se veřejnosti otevřel v roce 1992. O osm let později přibyly na jeho pilířích sochy mimin od Davida Černého, jedno z děl výtvarníka, která jsou s pražským veřejným prostorem už neodmyslitelně spjata.

Hra s kostkami

Stejně jako stavby od architekta Karla Pragera, bez kterých si současnou podobu města snad ani nelze představit. Největší rozruch zřejmě vzbudila Nová budova Federálního shromáždění, která vznikla transformací burzy z 30. let přestavěné na sněmovní účely. Idea dostavby z let 1967–74 spočívala v přístavbě „domu nad domem“ na samostatné nosné konstrukci.

Magazín City Life

Nezaměnitelný rukopis vtiskl odvážný tvůrce i do areálu na Emauzích, kde dříve stávala hospoda s pivovarem, pod kterými se nacházejí obří sklepní prostory. Na místě nechal postavit projekční ateliéry skládající se ze tří pavilonů a přízemní budovy s výstavním sálem.

Vůbec poprvé však na sebe architekt upozornil komplexem spadajícím pod Akademii věd, sestávajícím ze dvou vzájemně spojených na sebe kolmých křídel. Při stavbě Ústavu makromolekulární chemie byla použita řada nových konstrukčních a architektonických postupů, například závěsné fasády, zřetelná je inspirace německým kolegou Ludwigem Mies van der Rohe. Na další pozoruhodné objekty a neotřelá technická řešení (nejen od Karla Pragera) se dá při procházce po Praze narazit na každém kroku.

Autor:
  • Nejčtenější

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...