Na závěr došlo i na obnovu přístupového dlážděného chodníku z hradební...

Na závěr došlo i na obnovu přístupového dlážděného chodníku z hradební promenády. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

V podzemí je krásně. Podolské kasematy se poprvé otevřely veřejnosti

  • 1
Vyšehradské podzemní chodby mají spletitou historii. Jedna z jejich částí, Podolské kasematy, byla nedávno poprvé zpřístupněná veřejnosti.

Podolské kasematy vznikly v průběhu 17. století jako jedna z částí systému vyšehradských podzemních chodeb. Po roce 1938 byly upraveny na protiletecké kryty a sloužily sousednímu Ústavu péče o matku a dítě. 

V padesátých letech se tu údajně scházeli tzv. Vyšehradští jezdci, pouliční gang pražské mládeže revoltující proti komunistickému režimu. Stopy jejich činnosti jsou zde patrné dodnes. Jde o desítky dochovaných podpisů a nápisů oslavujících například americkou armádu.

Iniciátorem obnovy kasemat a přístupového schodiště byl v roce 2012 ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad František Stádník.

Právě tato protistátní činnost vedla údajně v 70. letech k příkazu Státní bezpečnosti zasypat přístupové schodiště do kasemat.

Iniciátorem obnovy kasemat a přístupového schodiště byl v roce 2012 ředitel Národní kulturní památky Vyšehrad František Stádník. Prostory kasemat bylo nejdříve třeba vyklidit a zabezpečit proti pronikání vlhkosti. Kamenné a cihelné zdivo poškozené zatékáním bylo nutné sanovat.

Další práci představovalo vyčištění ventilačních průduchů, aby se obnovila přirozená cirkulace vzduchu. Teprve poté se mohlo přistoupit k obnově elektroinstalace a zasypaného schodiště z plochy bastionu č. 33. Na závěr došlo i na obnovu přístupového dlážděného chodníku z hradební promenády. Proměna probíhala až do března roku 2020.

Zaměřeno na historii

Podolské kasematy se poprvé ve své historii otevřely veřejnosti a staly se součástí nového prohlídkového okruhu zaměřeného na historii Vyšehradu coby barokní pevnosti. 

Zároveň se stanou dějištěm nového edukačního programu pro žáky základních škol s tematikou období totality po druhé světové válce. Program žákům hravou formou přiblíží osobnost Milady Horákové, která je pohřbena na vyšehradském hřbitově.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

29. dubna 2021