Vyšehradští jezdci: sígři, kteří v padesátých letech děsili Prahu

aktualizováno 
Královští vyšehradští jezdci. Skupina sígrů, která se v padesátých letech stala legendou. Frajírci, rebelové, rváči. Byli postrachem coby zločinci, ale pro některé se stali symbolem revolty proti stalinistům. Nejdřív v Praze a později v celé republice. Od jejich zatčení uběhlo 65 let, připomíná text z týdeníku 5plus2.

„Páskovská“ móda Vyšehradských jezdců zahrnovala speciální účes „eman“. Nosil ho i Jindra Procházka alias Kozina. | foto: Archiv hlavního města Prahy

Praha, počátek 50. let. Téměř každou městskou čtvrť tehdy obývala větší či menší skupina kluků, která se pouštěla do bitek s partou čtvrti sousední. Oněm mladíkům často nebylo ani 18 let. Karlín své území hájil proti Žižkovu, svých pár ulic ovládala parta z Grébovky, rajón držela i parta z Ořechovky.

Pak tu byl Vyšehrad a o jejich partě, přestože jsou už téměř všichni po smrti, se mluví stále. Říkali si Královští vyšehradští jezdci. Základ této skupiny tvořili spolužáci ze střední školy. Nevyrůstali zrovna v nejlepších majetkových ani rodinných poměrech. Chodili za školu, hráli fotbal, kouřili, trochu popíjeli, měli rádi americkou módu i hudbu a rádi posedávali na klandrech a po pasážích Václavského náměstí.

Prolézali pražské katakomby, ve Vltavě pod Vyšehradem lovili zbraně, které tam naházeli koncem války prchající Němci. Společnost 50. let jim říkala „páskové“.

Byla to nepřizpůsobivá mládež, která obdivovala rock and roll, USA a výstřední chování vnímala jako revoltu proti společnosti. Páskové navazovali na „potápky“, což byla revoltující mládež za protektorátu.

Členem party byl i Antonín Vodrlint alias Šilhavej Tony.

Členem party byl i Antonín Vodrlint alias Šilhavej Tony.

Jezdcům velel jistý Jindra Procházka alias Kozina. Členy byli karbaník Antonín Vodrlint alias Šilhavej Tony, Jindřich Kadrnoška alias Harry a postupně následovali další jako Vztekloun, Petrák nebo Čert. Kolem party se údajně chvíli točila i Helena Růžičková, budoucí slavná herečka.

„Byli to ostří hoši, hned měli v rukou nože. Kozina, mužný, krásný až sličný mladík, ovládal partu svým zjevem. Šilhavej Tony byl falešný hráč karet, který každého obehrál, a tak opatřoval finance pro celou partu. Měl rachitické tělíčko, abnormálně velkou hlavu a šilhavé oči. Jedním okem se díval do nebe, druhým na zem. Nikdy jsem nedokázal pochopit, jak s těma očima může vidět,“ vzpomínal v roce 2016 pamětník Josef Fabián, toho času obyvatel domova pro seniory v Jižním Městě.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Jezdci se inspirovali i americkými mafiány a pistolníky. Ovládli Vyšehrad a vyráželi do okolních čtvrtí. Rádi se prali, provokovali, flákali. Jenže přišly krádeže motocyklů a přepadávání Pražanů. To byl na jaře 1953 začátek jejich konce, protože nezůstalo jen u toho.

Nejvyšší trest pro Kozinu

Série útoků na lidi začala v dubnu. Vyšehrad, Havlíčkovy a Riegrovy sady, Nusle, park Grébovka, všude tam docházelo k přepadání a rvačkám. Parta si vždy někoho vyhlédla a pak se do něho pustila. Čím víc dotyčný vzbuzoval zájem nebo vypadal, že je „ve vatě“, tím víc si koledoval o zájem gangu. Jezdci zbili několik lidí do bezvědomí, okradli je o peníze nebo hodinky.

Vše vyvrcholilo 15. června, kdy se parta opila a na Vyšehradě postupně napadla přes dvě desítky lidí. Jejich běsnění ukončil až projíždějící důstojník výstřely z pistole do vzduchu. To už v parku hledala útočníky policie. Tři členové se ještě ten večer sami ze strachu přihlásili a na základě jejich výpovědí bylo následující den zatčeno celkem 22 lidí.

Edelweiss Piraten proti náckům

Byly to ještě děti. Tři ze členů hnutí Edelweiss Piraten, které nacistický stát

Nejdřív to byly spíš gangy. Mladí lidé se poflakovali po ulicích, nenáviděli Hitlerjugend a jejich členy mlátili, kdykoli mohli. Během války byl však jejich odpor vážnější. Schovávali německé dezertéry, kradli nacistům munici a vykolejovali vlaky. Většině členů Edelweiss Piraten přitom nebylo víc než osmnáct.

Vyšetřování trvalo jen krátce a tresty byly vysoké. Justice udělala z mladíků odstrašující případy. Kozina dostal sedm let vězení, další vždy o rok, dva či tři méně, podle provinění. Někdo jen podmínku. Během soudu začala jejich mediální sláva, o „jezdcích“ se psalo v novinách, mluvilo v rozhlase, znala je celá republika.

Nebylo hospody, kde by se jejich osud neprobíral. Společnost se rozdělila na dva tábory. Ten menší je obdivovala za to, že se svým revoltováním postavili proti stalinistickému režimu. Říkalo se, že nejraději bijí uvědomělé mládežníky nebo osamocené příslušníky SNB. Druhý tábor, který tvořila většina Pražanů, se jich bál. Viděli v nich obyčejnou pakáž.

Během soudu byla v centru Prahy zveřejněna výstava fotografií „jezdců“. Propagandistické popisky měly odradit mládež od podobných excesů. Jenže efekt byl opačný a děti tam prý stály jako před svatými obrázky.

Jezdci sice byli rozprášeni, ale podle jejich příkladu vznikaly další a další podobné party. „Po odpykání trestů pracoval Kozina a Vztekloun v Michli, Petrák rozvážel uhlí a vozil mně krásné brikety. Šilhavej Tony se oženil a měl dítě. Usadil se ve Štěchovicích, a když jsem ho naposled viděl, vozil starostlivě kočárek se svým potomkem,“ uzavřel své vzpomínání na někdejší gaunery pamětník Fabián.

Autor:

Nejčtenější

Podvrh s nahou fotkou kongresmanky neprošel. Odhalili ho fetišisté

Alexandria Ocasio-Cortezová je konzervativní Americe trnem v oku. Provokatéři...

Ona fotografie měla zdiskreditovat mladou levicovou americkou kongresmanku. Ale ukázalo se, že nahé nožky ve vaně a...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Brzký sex pomůže navázat romantický vztah, tvrdí studie

Sexuální touha a žádostivost pár může postrčit k vážnému vztahu, soudí vědci.

Sexuální žádostivost a duševní blízkost jsou odlišné emoce, vývojové a společenské procesy je však propojily. Sex tak...

Věřte si a nikdy se nevzdávejte, vzkazuje MOgirl Lucka

Velkou vášní MOgirl Lucky je fitness.

Žije spokojený život. Chodí do práce, která ji baví, po ní se věnuje koníčkům. Sen, který jí dalo dětství, tedy zahrát...

Extrémní gastronomie: nejdražší mořské okurky přijdou na 3 500 dolarů

Mořská okurka Apostichopus japonicus láká nejvíc.

Nevalná chuť, bizarní vzhled a ještě k tomu připočtěte fakt, že dýchají svým konečníkem. Přesto stojí stovky dolarů....

Další z rubriky

Extrémní gastronomie: pepřové dřevo je klenotem laoské kuchyně

To je ono, pepřové dřevo. V Laosu vám ho naservírují i jako přílohu.

Leckde v Africe domorodci dochucují pokrmy kůrou z dřevin, bambusové výhonky známe i my, stejně jako kůru skořicovníku....

Pomsta především: židovští spiklenci chtěli zabít šest milionů nacistů

Aba Kovner byl od mládí aktivistou sionistického socialistického hnutí, vůdcem...

Na konci holokaustu bylo na šest milionů zavražděných lidí židovského původu. Poválečný soudní proces v Norimberku...

Náš bůh měl 24 druhů letadel, zaznělo na vědeckém kongresu v Indii

Z ohýbání vědy podle potřeb hinduistického nacionalismu viní kritici premiéra...

Newtonova teorie gravitace je mylná, její indická verze, pojmenovaná po tamním premiérovi, je dokonalá. Za objev...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz