Jídelní kout obsahuje působivou olejomalbu ze 17. století, jejíž tmavé tóny se...

Jídelní kout obsahuje působivou olejomalbu ze 17. století, jejíž tmavé tóny se odrážejí v otevřené kuchyni navržené architekty. | foto: Anne Deppe, styling Nici Theuerkau

Spojením dvou bytů vznikl penthouse, který je plný umění i barev

  • 7
Podkrovní byt v berlínské oblasti City West dostal zcela novou podobu. Studio Coordination spojilo dva sousední podkrovní byty do jednoho prostorného a prosvětleného interiéru. Díky rozsáhlým zásahům vznikl komplexní designový koncept, který spojuje různé estetické trendy 20. století.

Svůj projekt nově vzniklého penthousu autoři založili na diferencovaném barevném konceptu, který integruje umělecké sbírky klienta a promyšlený kurátorský výběr nábytku, osvětlení i designu.

V interiéru se s uměním setkáte na každém kroku...

Objevují se zde tak objekty od řady berlínských umělců a designérů. Interiér je výrazně inspirován Berlínem, jeho bohatou historií i současnou živou uměleckou a designovou scénou. Konverze prostoru tak městu Berlín vzdává velký hold.

Proměna prostoru

V procesu slučování dvou vzájemně propojených podkrovních bytů a restrukturalizace prostor spojili architekti studia dva dříve samostatné apartmány tak, aby nové uspořádání umožnilo vznik dvou samostatných a zároveň propojených zón: ve „veřejné“ orientované do dvora je otevřená kuchyň a jídelní kout, který slouží jako kancelář v případě potřeby. Definuje ji redukovaná barevná paleta černé a bílé i teplé zemité tóny.

Severní polovina slouží jako soukromý prostor. Zahrnuje obývací pokoj, ložnici a koupelnu, stejně jako úzký balkon s výhledem na Kantstrasse. Tyto dvě zóny jsou propojené skleněnými dveřmi od podlahy ke stropu s mosaznými rámy připomínajícími poválečnou architekturu z roku 1950.

Dříve samostatné podkrovní apartmány, přidané k historické budově z roku 1890 v roce 1990, s sebou přinášejí řadu jedinečných architektonických prvků. Mezi ně patří kubická stavební konstrukce, která odděluje otevřenou kuchyň od jídelního koutu. Jde o místnost z bytu v patře pod penthousem, která „vyčnívá“ do podkroví, kam ji architekti chytře integrovali.

V úzké spolupráci s klientem navrhlo studio Coordination interiér s nábytkem na míru a vestavěnými prvky inspirovaný rozsáhlými sbírkami umění majitele.

Kromě restrukturalizace půdorysu je studio zodpovědné i za redesign koupelen a balkonů. Výrazné změny bylo nutné udělat i v oblasti požárně bezpečnostních předpisů a technického zařízení, aby byly splněné přísné požadavky na přestavbu historické budovy.

Prostor pro umění

V úzké spolupráci s klientem navrhlo studio Coordination interiér s nábytkem na míru a vestavěnými prvky inspirovaný rozsáhlými sbírkami umění majitele. Kontrastní barevnost jednotlivých místností má svůj původ ve vybraných dílech umění z různých stylů a období, které se stávají ústředním motivem každé místnosti.

Například jídelní kout obsahuje působivou olejomalbu ze 17. století, jejíž tmavé tóny se odrážejí v otevřené kuchyni navržené architekty, přičemž zároveň poskytuje vzrušující kontrast ke kusům nábytku vyrobeným na zakázku. Patří mezi ně velkorysý oválný jídelní stůl, který funguje i jako pracovní a kulatá skřínka s policemi ze skla a oceli. Oba kusy jsou inspirovány hnutím art deco a šedesátými lety minulého století.

Umění je tu přítomné na každém rohu...

V soukromé části bytu je výběr barev inspirován obrazem Piety z 18. století. Vestavný nábytek ladí barevně s vysokým stropem a poskytuje úložný prostor a zároveň ponechává výklenek pro klavír. Policový díl na míru sleduje stejný decentní styl jako kusy nábytku v otevřené jídelně a poskytuje prostor pro milované objekty.

Ložnice, včetně koupelny a balkonu, a stejně tak šatna jsou v měkkých modrých tónech, které odpovídají námořním obrazům, které dávají této soukromé části bytu uvolněnou atmosféru.

Tímto projektem studio Coordination vytvořilo promyšlený, individuální designový koncept, který opět demonstruje jeho holistický přístup k designu, stejně jako jeho citlivost na barvy a komplexní estetické prostorové koncepty.

O projektu

Dokončení: 2022

Celková podlahová plocha: 131 m2

Interiér: Flip Sellin

Projektový management: Lena Kramer

Design nábytku: Flip Sellin, Max Wosczyna

Tým: Chikako Sakamoto, Theresa Otto

Partneři: Vorschub, Greendom, Steinzeit Berlín

Koncepce osvětlení: Coordinatio, Weißpunkt und purpur

Návrh objektů: Akktem, Ateliér Haussmann, Bartmann Berlin, Birgit Severin, Daniel Becker, Echtstahl, Eloa, Favius a další

Tmavé tóny kuchyně představují odraz olejomalby ze 17. století, která zdobí jídelní část.

O studiu

Coordinattion je oceňované, mezinárodně působící studio pro interiérový design a architekturu se sídlem v Berlíně se specializací na vytváření prostředí s vysokým dopadem v oblasti firemní architektury, pracovního prostředí, bytových interiérů i výstavního designu. S holistickým přístupem k návrhům integruje všechny úrovně prostorového designu: od interiérů na míru s individuálně navrženým nábytkem a svítidly až po řešení a instalace včetně architektonických konceptů v plném rozsahu. Design zaměřený na uživatele a prostory, které vyvolávají emoce, jsou klíčem ke všem projektům Coordination, zatímco dualita a kontrast jsou stejně tak charakteristickým prvkem jako sebevědomá aplikace barev.

Kromě estetických prvků se mezinárodní tým interiérových designérů, produktových designérů a architektů vždy zaměřuje také na kulturní a sociální aspekty.

Berlínské designové studio založili v roce 2004 designér Flip Sellin a architekt Jochen Gringmuth, které časem doplnila Lena Kramerová.

Studio Coordination se postaralo i o proměnu balkonu.