Na proměně chaty bylo tentokrát nejtěžší zbourat jednu stěnu

  • 2
Tvárnice místo dřeva. To bylo opravdu velké a hlavně nepříjemné překvapení, které byste pod dřevěným obkladem horské chaty opravdu nečekali. Jenže se stalo. Naštěstí ani pořádná dřina neodradila autory proměny, jejímž vrcholem mělo být osazení největšího okna, do kterého se parta designéra Halvora Bakkeho pustila.

Chata na břehu jezera má unikátní výhled do okolí včetně pískovcové hory Gaustatoppen s výškou 1 883 metrů. Je nejvyšším vrcholem kraje Telemark. I proto chtěl designér Halvor Bakke dopřát jejím uživatelům co nejlepší výhled.

Když není mlha, je z chaty výhled na Gaustatoppen, nejvyšší vrchol kraje Telemark vysoký 1 883 metrů.

Jenže po odstranění dřevěného obkladu zdi zjistil Ole s Torkelem, že ji netvoří dřevo, jak bývá u norských chat zvykem, ale tvárnice. Ty původní majitel použil na všechny obvodové zdi.

Navíc se objevil i další problém, a to, že nosné trámy střechy už visí téměř ve vzduchu, jak se zdi hýbaly. A tak nezbylo nic jiného, než nosnost střechy zajistit vložením nosného sloupu a zeď z tvárnic vybourat s nasazením, bez přehánění, všech sil.

Jeden díl nového okna měl hmotnost dvě stě kilogramů, takže se při osazování zapotili hned čtyři muži – k Olemu a Torkelovi se museli připojit i další dva řemeslníci, kteří měli původně jen instalovat nové dřevěné obklady na strop a stěny. Halvor Bakke zůstal raději jen u svých oblíbených štětců a barev.

Změna dispozice

Nová kuchyň s mramorovým obkladem – vstup do obývacího pokoje je skleněnými dveřmi s černými rámečky.

Halvor Bakke se pustil i do změny dispozice chaty, aby lépe odpovídala provozu. Bouraly se příčky, stěhovaly se pokoje… Místo místnosti, která sloužila jako sklad, vznikla útulná ložnice pro otce, zvětšila se výrazně kuchyň, v níž se konečně objevily dostatečně vysoké spodní skříňky, které odpovídají výšce uživatelů. Na věčné ohýbání si totiž stěžovaly dcery i jejich otec. Ten dokonce při pohledu na nový dřez v odpovídající výšce prohlásil, že teď může mýt nádobí i on…

Jeho dcery v kuchyni nadchly zase obklady ze zeleného mramoru a prosklené dveře do obývacího pokoje. Moc otci také přály novou ložnici s vysokým lůžkem, díky němuž může přímo z postele sledovat vodní hladinu. Byl to také jejich nápad přihlásit rodinu do seriálu Norské domy snů, chtěly tak poděkovat otci za jeho péči. Jejich nápad vyšel, s výsledkem byli všichni opravdu spokojeni.

Tomu neuvěříte. Stará děravá stodola se proměnila na luxusní domek u pláže

Staré chaty už nestačí

Norové chaty milují, jen během dvacátého století jich bylo v Norsku postaveno víc než čtyři sta tisíc, mnohé ovšem bez tekoucí vody nebo elektřiny. Což často trvá dodnes, modernizaci či nákladným rekonstrukcím brání přírodní podmínky či nedostupnost místa, někdy i přísná nařízení, která se zde dodržují.

Seriál Jak se staví sen à la chata má v norštině originální název – Eventyrlig Oppusssing, což lze přeložit jako dobrodružné zlepšení domova. Do nové série se přihlásily tisíce lidí, ale jen málokdo uspěl: pro výběr bylo důležité, aby se proměna stihla do šesti dnů a byla něčím zvláštní, standardní staré dřevěné chaty tak už neměly moc šancí. Veškeré náklady jdou za produkcí pořadu a jeho sponzory.

Hned po vstupu do chaty se teď uvidíte ve velkém zrcadle v rámu ze starých prken.

Poslední díl Norských domů snů této série jste mohli sledovat na Prima Zoom 24. března ve 20 h, repríza je ve středu 27. března od 9:35.

Halvor Bakke

* 30. října 1970

Je norskou televizní osobností a expertem na interiérový design. Svou profesní kariéru zahájil jako stevard. Pracoval pro různé společnosti, například i jako redaktor v časopise. Založil a provozuje vlastní designérskou firmu a od roku 2004 vystupuje v různých televizních pořadech. Jeden z nich má v překladu opravdu zajímavý název: „Norská nejošklivější místnost“.

Halvor vyrostl ve venkovské oblasti na jihu Norska. Nyní žije na malé farmě poblíž usedlosti, kde se narodil, asi 100 km od Osla.