Díky němu a odvaze místních zastupitelů, kteří o dva roky později odkoupili...

Díky němu a odvaze místních zastupitelů, kteří o dva roky později odkoupili klášter do majetku města, se podařilo objekt zachránit. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Františkáni klášter ve Voticích prodali. Přežil jen díky odvaze místních

  • 4
Františkánský klášter ze sedmnáctého století ve Voticích zachránilo před zánikem spojené úsilí místního spolku a zastupitelstva města.

Roku 1625 získal hrabě Sezima z Vrtby povolení ke stavbě kláštera ve Voticích. O dva roky později dorazili do tehdy protestantského města dva františkáni s úkolem rekatolizovat město a zajistit stavbu kláštera.

Přízemní budova byla dokončena v roce 1629 a osídlilo ji dvanáct mnichů františkánů. Současnou podobu, čtyři jednopatrové budovy s rajským dvorem uprostřed, získal klášter až ve druhé polovině osmnáctého století. 

Přízemní budova kláštera byla dokončena v roce 1629 a osídlilo ji dvanáct mnichů františkánů.

Klášter sloužil svému účelu do noci z 13. na 14. dubna 1950, kdy ho násilně obsadila státní moc. Po vynuceném odchodu františkánů v něm nejprve sídlily kanceláře ONV a StB, od roku 1957 zde měl výrobní a administrativní prostory národní podnik Tesla. 

Františkánům se zchátralý klášter vrátil po roce 1989, ale protože neměli peníze na opravu, rozhodli se jej prodat. V roce 2010 vznikl spolek Za záchranu kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích.

Díky němu a odvaze místních zastupitelů, kteří o dva roky později odkoupili klášter do majetku města, se podařilo objekt zachránit. Město vlastní tři křídla. Rekonstrukce začala v roce 2014, kdy se opravovala dvě křídla, a skončila o pět let později obnovou třetího křídla a rajského dvora.

Klášter v současnosti nabízí rozsáhlou expozici Vlastivědného muzea Ve jménu šťastných zítřků!, která je věnovaná památce týraných a umučených zemědělců během padesátých let. Stálá je rovněž výstava obrazů malíře a grafika Vladislava Kasky, k vidění je i expozice historických kočárků. 

Během roku probíhají v jednom z křídel kratší výstavy (výtvarníci, LŠU, krajkářky…), v refektáři se konají besedy a promítání a rajský dvůr zve na koncerty, do letního kina nebo k uspořádání svatebního obřadu. V klášteře pracuje také Komunitní centrum s několika poradnami.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.