Město Karolinka se pyšní Muzeem sklářství.

Město Karolinka se pyšní Muzeem sklářství. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Karolinka stvořila Muzeum sklářství. Tisíc exponátů přinesli místní

  • 4
Město Karolinka ve Zlínském kraji se pyšní úctyhodnou historií sklářské výroby. Tu nyní již pátým rokem názorně dokumentuje Muzeum sklářství.

Vedení města Karolinka dlouhodobě zvažovalo, že by si karolinští skláři zasloužili důstojné místo, které by reprezentovalo historii výroby a sklářských rodin, ale i úspěchů, kterých skláři v minulosti dosáhli.

Přímo se nabízela již nevyhovující budova mateřské školy v Karolince z roku 1965. Objekt značně chátral a nesplňoval hygienické normy, proto byla mateřská škola sloučena se základní školou. 

V roce 2011 se zastupitelstvo města rozhodlo, že v uvolněném objektu vybuduje Muzeum sklářství, Galerii Muzea sklářství a informační centrum. Byl proto schválen projekt Muzeum sklářství, který město připravilo, financovalo i zrealizovalo.

V centru probíhá také výuka Univerzity třetího věku, program Moderní senior, scházejí se zde místní spolky a centrum je k dispozici všem občanům města Karolinka.

Vedení města společně s radou města a zastupiteli požádalo občany Karolinky, aby do muzea zapůjčili své sklářské výrobky, neboť sklářský oheň přestal v pecích hořet v roce 2005. 

Podařilo se shromáždit nářadí, náčiní, sklo, fotografie a další předměty. Při získávání exponátů a dokumentů vypomohlo vedení sklárny Crystalex a.s. –sklárna Karolinka, Uměleckoprůmyslová škola sklářská ve Valašském Meziříčí a Muzeum regionu Valašsko.

Spolupracovala také historička Alena Podzemná či architekt Karel Janča, radou a zkušenostmi přispěli místní sklářští mistři Ivan Štefánik a František Lukáč a akademický malíř Jiljí Hartinger, který pochází ze sklářské rodiny.

V budově Víceúčelového kulturního centra lze nyní navštívit Muzeum sklářství, které bylo slavnostně otevřeno 15. srpna 2014. K vidění je zde více než 1 000 exponátů. Galerie Muzea sklářství byla zpřístupněna o rok později, tedy
15. srpna 2015. Představuje 30 olejomaleb ze života sklářů – díla valašských malířů Františka Podešvy, Karla Hofmana a Jiljího Hartingera.

5. srpna 2016 se otevřela další část, a to informační centrum, které slouží nejen místním občanům, ale také turistům. V centru probíhá výuka Univerzity třetího věku, program Moderní senior, scházejí se zde místní spolky a centrum je k dispozici všem občanům města Karolinky. 

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.