Rekonstrukce trvající dva roky dbala na zachování původního vzhledu domu a genia loci prostředí. | foto: Archiv Má vlast cestami proměn

Království keramiky v Berouně vzniklo díky zápalu Vladimíra Izbického

  • 3
Město Beroun je proslulé staletou hrnčířskou tradicí a produkcí jedinečné novověké keramiky. Nejen starým mistrům hrnčířům je věnováno nové muzeum v malebných kulisách starobylé Zámečnické uličky.

Zlatý věk svého řemesla zažívali hrnčíři v období renesance na přelomu 16. a 17. století, kdy se jejich výrobky považovaly za luxusní zboží, které nechybělo ve šlechtických a měšťanských sídlech po celé střední Evropě. 

O to, že je berounská keramika i dnes živým pojmem, se zasloužil Vladimír Izbický, který od roku 1997 v Berouně pořádá dvakrát ročně hrnčířské trhy lákající tisíce návštěvníků z České republiky i ze zahraničí. Myšlenka na založení muzea keramiky ho provázela již od konce 90. let, než se však muzeum zrodilo, uplynulo hodně času.

Vhodnou budovu pro Muzeum berounské keramiky našlo město v podobě unikátního, několik let neobývaného historického objektu č. p. 14 v Zámečnické ulici.

V roce 2011 zastupitelstvo odsouhlasilo záměr založit muzeum a začalo hledat vhodný prostor. Našel se v podobě unikátního, několik let neobývaného historického objektu č. p. 14 v Zámečnické ulici. Takzvaný Reinovský dům byl postaven pravděpodobně začátkem 18. století a svou současnou klasicistní podobu získal při přestavbě po roce 1810. 

Těsně přiléhá ke středověkému městskému opevnění a jeho součástí je pozůstatek strážní věže z přelomu 13. a 14. století. Městu se dům se středověkými prvky podařilo získat bezúplatně ze státního vlastnictví. Rekonstrukce trvající dva roky dbala na zachování původního vzhledu domu a genia loci prostředí. Muzeum se slavnostně otevřelo v únoru roku 2015.

V muzeu, které je nyní opět otevřené, si návštěvníci mohou prohlédnout expozici o unikátním renesančním hrnčířství středoevropského významu a berounské keramice v běhu času. 

Součástí muzea je funkční keramická dílna s hrnčířským kruhem a pecí, kde si mohou zájemci z řad dospělých i dětí nezávazně vyzkoušet práci s keramickou hlínou během otevřených dílen nebo se přihlásit do dlouhodobých kurzů či jednodenních workshopů vedených zkušenými hrnčíři. 

Na programu muzea jsou také krátkodobé výstavy, přednášky, koncerty a jiné akce. V malé prodejní galerii lze zakoupit nejen originální novodobou berounskou keramiku. V zahradě, která je zelenou oázou uprostřed městské zástavby, je možné zahrát si na piano v zahradním domku či posedět a odpočinout si.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.