Poradna: co s bytem s průchozí koupelnou a otočným umyvadlem

  1:00aktualizováno  1:00
Noví majitelé staršího panelového bytu 3+1 měli jasno: po koupi musí přijít rekonstrukce. Vůči stávajícímu stavu měli řadu výhrad. A také požadavků na architekty, kteří měli navrhnout novou dispozici.

Průchozí koupelna s otočným umyvadlem patří k největším "hříchům" panelové výstavby. | foto: Archiv majitele

Manželský pár (35 a 40 let) si přál, kromě jiného, umístit do původní zděné koupelny vanu (minimálně 150 cm), umyvadlo a pračku, na WC pak přidat umývátko. "Také by se mi líbily posuvné dveře, proti sobě do jednoho pouzdra. Rozhodně nechci průchozí koupelnu, jak je tomu nyní," vypočítá nový majitel.

V kuchyni si představuje jídelní stůl pro čtyři osoby, dostatek pracovní plochy a všechny standardní spotřebiče: chladničku, myčku, elektrickou troubu, plynovou varnou desku, mikrovlnku a odsavač par.

Původní kuchyňská linka byla zcela nevyhovující

Původní kuchyňská linka byla zcela nevyhovující

V chodbě není dostatek manipulačního ani úložného prostoru.

V chodbě není dostatek manipulačního ani úložného prostoru.

V obývacím pokoji počítá dvojice pouze se sedací soupravou a jedním až dvěma křesílky, konferenčním stolkem, květinami a knihovnou. "Nepoužíváme televizi, pro tu místo v obývacím pokoji není. Naopak by zde měl být prostor na hi-fi soupravu a místo pro uložení CD," prozrazuje majitel.

Zatímco v ložnici umístěné ve větším pokoji bude ložnice, do menšího počítá s pracovnou. V ní potřebuje pracovní stůl, velkou knihovnu a relaxační křeslo.
Tyto požadavky měl zohlednit architekt Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic,  který se specializuje na návrhy dispozičního řešení bytů i nebytových prostor. Architekt připravil hned tři varianty řešení.

"V původním stavu je několik faktorů komplikujících pohodlné užívání bytu. Prvním je složitě řešené zádveří a chodba, kde není dostatek manipulačního ani úložného prostoru. Druhým je ´geniální´ vynález minulé éry, průchozí koupelna s otočným umyvadlem," popisuje hlavní problémy Tomáš Zima.

Stávající půdorys

Stávající půdorys

Jinak je v bytě poměrně prostorná kuchyň s obývacím pokojem, jeden z pokojů je velmi malý, necelých 10 m2, ale pokud jej chce majitel využívat na pracovnu, určitě postačí.

Varianta 1

První varianta počítá s výřezem v nosném panelu, s rozšířením průchodu od vstupní části dále do bytu. Proti vstupu navrhl Tomáš Zima vestavěnou šatní skříň. Za průchodem nosným panelem je pračka, schovaná za posuvnými dveřmi skříně, vedle ní se tak vejdou úklidové a čisticí prostředky.

WC zůstalo na původním místě, avšak pootočilo se o 90 stupňů tak, aby mohlo být větší a vešlo se sem také umývátko. V koupelně lze umístit prostornou vanu a umyvadlo.

Varianta 1 - počítá s výřezem v nosném panelu, aby se vstupní prostor bytu

Varianta 1 - počítá s výřezem v nosném panelu, aby se vstupní prostor bytu rozšířil.

Posuvnými dveřmi se prochází do obývacího pokoje. Ten je podle přání majitele zařízen bez televizoru, spíše pro četbu a poslech hudby. Kuchyňská linka je nově umístěna pod oknem (pokud to výška parapetu dovolí), jídelní stůl u koupelnové stěny.

Oba pokoje zůstaly beze změn, jen do ložnice se vchází z hlavní obytné místnosti. Nejmenší pokoj zůstal pro pracovnu.

Varianta 2

Druhá varianta také počítá se zásahem do nosného panelu. V prostoru vstupu do koupelny a WC se rozšířil vstup, do kuchyně vede zcela nový otvor.

"Zásah do nosné konstrukce musí vždy posoudit výpočtem statik a povolit stavební úřad. Ten často vyžaduje souhlas všech ostatních vlastníků domu, což může povolovací proces protáhnout," upozorňuje Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Hned v blízkosti vstupu do bytu zůstalo sociální zařízení. WC se nově vysunulo dále od instalační šachty, takže se za něj vejde pračka, ta musí být ale usazena na soklu, v němž povede odpad z WC. Za posuvnými dveřmi je koupelna s vanou, umyvadlem a zmiňovanou pračkou. Před koupelnou ještě zůstal prostor pro vestavěnou skříň.

Varianta 2 - počítá se zásahem do nosného panelu. V prostoru vstupu do koupelny

Varianta 2 - počítá se zásahem do nosného panelu. V prostoru vstupu do koupelny a WC se rozšíří vstup, do kuchyně vedou nové dveře.

Nově navrženým otvorem v nosné zdi se vchází do kuchyně navržené ve dvou rovnoběžných liniích. Na jedné straně jsou vysoké skříně s lednicí, troubami a spíží, na druhé pak samotná pracovní plocha s varným a mycím centrem, u okna jídelní stůl pro čtyři osoby.

V místě bývalé kuchyně navrhl Tomáš Zima nově obývací kout. Obývací pokoj sice navazuje na kuchyni, nicméně se přes něj přímo neprochází, což může být pro uživatele příjemnější. Ne každému však může vyhovovat průchod kuchyní.

Fotogalerie

Ložnice je tentokrát blíže ke koupelně a WC, pracovna naproti hlavnímu obytnému prostoru. Nově navržené dělení pokojů umožní umístit na jedné straně vestavěnou skříň, na druhou pak pracovní stůl.

Varianta 3

Poslední varianta vyžaduje od majitelů nejmenší stavební zásah. WC s koupelnou zůstaly na svém místě téměř beze změn. Pouze koupelna se rozšířila tak, aby se do ní vešla pohodlně vana, umyvadlo i pračka, kterou si manželé přáli umístit do koupelny.

Kuchyň je také na původním místě a v podobném rozvržení. Na úkor obývacího pokoje přibyla komora jako hlavní úložný prostor v bytě. V chodbě lze nově umístit vestavěnou skříň, zasahující do pracovny, což však využití pokoje nijak neomezuje.

Varianta 3 - koupelna se rozšířila tak, aby se do ní vešla pohodlně vana,

Varianta 3 - koupelna se rozšířila tak, aby se do ní vešla pohodlně vana, umyvadlo i pračka.

Tento typ bytu nenabízí tolik možností změn, záleží tak spíš na tom, co majitel bytu preferuje a co je pro něho méně důležité. Některé zdánlivě jednoduché stavební prvky, které si představoval, však nelze vždy využít.

"Majitel si například přál posuvné dveře do příslušenství. Mají nesporné výhody, ušetří hodně místa a využíváme je často. Je však třeba si uvědomit, že i tento typ dveří má své prostorové nároky. Dveře zajíždějící za sebe, do jednoho pouzdra, vyžadujíc příčku o síle 22 cm a zároveň musí být dostatečný prostor mezi dveřmi. To v tomto konkrétním bytě a našich návrzích není možné," vysvětluje Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, proč nevyhověl jednomu z požadavku majitelů.

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice

Autor:

Nejčtenější

Nesnášela oblouky v bytě, dnes jich má v domě padesát. Smířila se s nimi

V stoletém domě se za poslední roky vystřídalo víc majitelů a každý na něm...

Střetnutí Adriany a stoletého domu s padesáti oblouky bylo bez přehánění osudové. Přineslo radikální změnu nejdříve do...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Ze skromného řadového domu se vylouplo perfektně promyšlené bydlení

Řadovka leží v samém srdci Londýna a je obklopená historickými budovami.

Šťastný nový majitel malé řadovky nedaleko londýnského nádraží King’s Cross se rozhodl pro její kompletní rekonstrukci....

Za Prahou si postavili dům i s terasou. Ta se začala ihned rozjíždět

Čtyřčlenná rodina si za Prahou postavila rodinný dům.

Ida se s manželem a dvěma dětmi se před osmi lety přestěhovala do obce za Prahou, kde si postavili rodinný dům....

Tři interiéry, kde se nebudete nudit. Sázka na měď se vyplatila

Byt La Corte se úspěšně zúčastnil i soutěže Interiér roku.

Interiéry jako z učebnice architektury. Taková je práce tvůrců z ateliéru ZOAA. Netradiční technologie, perfektní...

Další z rubriky

Rekonstrukce bytu, kde koupelna vystačí sotva pro jednoho

V koupelně je vana Rosa s délkou 140 cm (Ravak) a umyvadlo ze stejné řady.

Kritickým místem při rekonstrukcích panelových bytů bývá zejména kuchyň a koupelna, jejichž rozměry neodpovídají...

Rekonstrukce panelákového bytu 3+1: nadčasové řešení má základ v bílé

Bílá kuchyň splývá se stěnami, proto celý prostor působí opticky větší, než ve...

Mladý pár si pořídil panelový byt 3+1 na malém pražském sídlišti. Lokalita jim vyhovovala dopravní obslužností, místní...

Jde vám zápach od sousedů přes ventilaci? Pozor na nové digestoře

Při výměně digestoře si majitelé bytu často ani neuvědomí, jak mohou ovlivnit...

Obyvatelé panelových domů si často stěžují, že doma cítí pachy z ostatních domácností. Je to dané tím, že družstvo nebo...

Najdete na iDNES.cz