Kdo si ventilátor kupuje, měl by dbát na to, aby byl určen do vlhkého prostředí. Porušení této zásady by mohlo skončit i smrtí - stačí, aby se při sprchování voda odrážela od přístroje, kterým právě prochází elektrický proud. Tuto podmínku však splňují desítky výrobků. Cena těch nejlevnějších začíná na částce kolem 1500 korun, špičkové ventilátory pak přijdou až na šest tisíc korun. K ventilátorům je možné dokoupit také regulační zařízení. To se liší nejen cenou, ale přímo úměrně i tím, co umí. To nejlevnější - přibližně za 300 korun - musí člověk zapínat i vypínat ručně. Jiné dokáže spustit ventilátor současně s tím, když rozsvítíte. Automaticky ho opět vypne například pět minut poté, co z koupelny odejdete. Nejdražší regulátory, jejichž cena je vyšší než jeden tisíc korun, jsou opatřeny měřičem vlhkosti. „Jakmile vlhkost vzduchu stoupne na vyšší hodnotu, než je obvyklých 55 procent, přístroj se spustí a pracuje do té doby, než vlhkost v koupelně opět poklesne,“ říká František Vajík z firmy ProAr, „to člověk zaznamenat neumí, proto začne většinou větrat až tehdy, když se rosí zrcadlo. To už je ale příliš pozdě a pak se snadno stane, že plíseň se v koupelně objeví, přestože se zde větrá.“
I když se staré „Elky“ od nových ventilátorů v mnoha parametrech liší, jeden mají společný. Tím je velikost. V naprosté většině dosahují průměru 144 milimetrů, proto se výměna obejde bez zbytečného bourání či vyřezávání stěny.
Za osm až osm a půl tisíce korun jsou k dostání ventilátory, na které mohou být napojeny dvě místnosti - koupelna a záchod nebo dvě koupelny. Ty nemusí ani sdílet společnou zeď, ale může mezi nimi být prostor až tři metry široký. Pak se ventilátor propojuje potrubím širokým osm centimetrů. Navíc i tento ventilátor je natolik „chytrý“, že začne odčerpávat vzduch pouze z té místnosti, do které právě někdo vstoupil.