Sousedé dělají ze života peklo. Topí nekvalitním uhlím a nehodlají to měnit.

Sousedé dělají ze života peklo. Topí nekvalitním uhlím a nehodlají to měnit. | foto: Profimedia.cz

Venkovní bazén vytápí uhlím. Příšerný vzduch dýcháme od jara do zimy

  • 138
Bydlíme na okraji menšího města a roky jsme si užívali čerstvý vzduch, včetně našeho alergického syna. Všichni topíme dřívím, elektřinou a nově i plynem. Pouze jedni se drží uhlí, a navíc jím od května vytápí i venkovní bazén, stěžuje si v seriálu Sousedské války čtenářka Dagmar.

"Chtějí ušetřit, a tak kupují levné uhlí. Vítr většinu léta vane přímo k nám a my neustále dýcháme karcinogenní vzduch. Sousedé mají navíc kotel se zásobníkem uhlí, takže topí stále. Synovi se okamžitě zhoršila alergie. O větrání si můžeme nechat zdát. Navrhli jsme jim, ať vytápí bazén solárními kolektory, ale jim se nelíbí, hyzdily by jim dům," vysvětluje situaci čtenářka.

Na městském úřadu jí sdělili, že nikomu nemohou přikazovat, jakým způsobem si bude vytápět bazén. "Už nevíme, co dělat, tou nejhorší variantou bude, že dům prodáme a odstěhujeme se. Raději bychom zůstali a nějakým způsobem sousedy donutili, aby změnili způsob vytápění bazénu, ale i celého domu."

Pošlete příběh

Soužití v jednom domě nemusí být idylické, důležitá je ale komunikace mezi...

Svůj boj se sousedy nám pošlete na adresu: bydleni@idnes.cz pod názvem Sousedské války. Zajímavé texty zveřejníme a přineseme i jejich řešení.

Kdo znečišťuje ovzduší, ten se dočká pokuty

Topení nekvalitním uhlím patří mezi podstatné znečišťovatele životního prostředí. Nový zákon o ochraně ovzduší, který platí od podzimu loňského roku, však postupně hodlá tuto situaci řešit a ukládá i jednotlivým fyzickým osobám řadu nových povinností a zákazů v této oblasti.

"Významným opatřením je zákaz spalování taxativně vyjmenovaných paliv. Konkrétně zákon zakazuje spalovat ve spalovacím stacionárním zdroji o jmenovitém tepelném příkonu 300 kW a nižším hnědé uhlí energetické, lignit, uhelné kaly a proplástky. Porušení tohoto zákazu je označeno jako přestupek, za který může obecní úřad obce s rozšířenou působností uložit pokutu až 50 tisíc korun," připomíná advokátka Soňa Audesová.  

Zároveň budou do budoucna majitelé malých spalovacích kotlů na pevná paliva povinni provádět v pravidelných intervalech kontroly těchto kotlů a doklady o kontrolách předkládat na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. První kontrolu je třeba učinit nejpozději do 31. 12. 2016 a opakovat ji každé dva roky. V opačném případě hrozí pokuta až 20 tisíc korun.

Nejpozději od 1. 9. 2022 pak bude navíc povinné hlídat i u malých spalovacích kotlů dodržování mezních emisních limitů, jak je upravuje příloha č. 11 ke jmenovanému zákonu. Opět je zde za porušení této povinnosti stanovena sankce, a to pokuta až 50 tisíc korun.


Sousedské války