Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Biker Friedl dřevo vytěžil, nařezal a rodině postavil velkorysý dům

Biker Jiří Friedl patřil před lety k naší cyklistické špičce. Když se rozhodl skončit s vrcholovým sportem, vrátil se na rodinnou biofarmu v Dolní Radechové, kde chovají skot a zabývají se i dřevovýrobou. A právě ze dřeva z vlastního lesa si Friedlovi postavili masivní dřevostavbu.
Jiří Friedl mladší s manželkou a jeho rodiče společnými silami postavili dům.

Jiří Friedl mladší s manželkou a jeho rodiče společnými silami postavili dům. | foto: Martin Zeman, datelier.cz

Myšlenka postavit roubený dům nebyla však nová, zrála několik let. Na prvopočátku stála velká dřevěná budova s pásovou pilou. „My jsme vždy chtěli spojit svůj život s vybudováním něčeho velkého, co navždy zůstane v rodině,“ říká Jiří Friedl mladší. 

„Máme lesy, umíme dřevo vytěžit a zpracovat. V roce 2005, když jsem byl ještě plně zaměstnán sportem, vybudoval otec pilnici a začal shromažďovat dřevo – postupně ho během let těžil, skladoval a nechával odpočinout pro další zpracování. Tak to šlo od roku 2005 deset let, v hranicích se postupně objevoval buk, dub, javor, jasan, bříza a olše… Pak jsem skončil se sportem a to byl impulz pro začátek stavby.“

Stačí mít les, velký elán, chuť a vytrvalost. A když se do toho pořádně obujete, možná si postavíte stejný či větší srub, než je tento.

Spodní část je ze syrového modřínu, patro z proschlého smrkového dřeva – nařezané trámy rok ležely v hranicích, zatížené několika tunami betonu. „Vysušením smrku se stavba velmi urychlila,“ pokračuje Jiří Friedl mladší. 

„V dubnu jsme začali betonovat, 5. května 2014 jsme položili první modřínový trám. Stavěli jsme s tátou a dalšími dvěma tesaři. Já jsem řezal trámy na pile, a oni je rovnou pokládali, aby nedošlo k jejich kroucení. Po sesazení trámů jsme každou řadu ještě shora pročepovali dřevěnými hranatými čepy, aby stavba mohla sedat.“

Dům i jeho konstrukci navrhl Jiří Friedl starší, projekt je dílem projektantů, aby objekt splňoval příslušné normy. Konstrukčně jde o roubenku, Stěny tvoří roubení, pak vzduchová mezera, dále dřevěný záklop, opět vzduchová mezera, další dřevěný záklop, za ním je vloženo 60 mm minerální vaty a v interiéru jsou stěny obloženy dřevem (převážně olší).

„Z hlediska pevnosti stavby jsou nejdůležitější dřevěné příčky,“ vysvětluje Jiří Friedl starší. „Byly stavěny současně s obvodovými stěnami a s roubením jsou spojeny na rybiny. Ve spodním i horním patře musely být tedy stavěny současně. Dům jsme stavěli od počátku jako monolit,“ dodává. 

Modřínové trámy pro spodní podlaží se vyřezávaly středem – radiálně ze 70cm kmenů. Do stavby je bylo nutné zafixovat do 30 hodin, jinak by se začaly prohýbat. 

Je třeba zdůraznit, že při tomto způsobu stavby je velmi málo času, zdroj dřeva i pila v dosahu jsou tedy nezbytné. „Vše, co jeden den nařežete a vyfrézujete, hned usadíte a prokolíkujete. Navíc trámy, které se prohýbají, je třeba uložit tak, aby se vynášely. To ovšem platí jen pro první podlaží. Jak bylo uvedeno, druhé je z částečně proschlého dřeva ze zimní těžby s vlhkostí cca 30 %,“ popisuje stavbu Friedl starší. 

Systém konstrukce ale zůstává stejný: dvě pera z tvrdého dřeva a po metru cik–cak vložené hranaté kolíky o délce 50 cm z jasanového dřeva. Kolíky zajišťují pevnost, pera vzduchovou propustnost, aby do stavby netáhlo. Díky tomuto konstrukčnímu postupu klesala celá stavba velmi málo. V radiálním řezu dřevo sesychá minimálně, takže stavba sedla cca o tři centimetry na patro.

Hlavními použitými materiály v objektu jsou kov: veškerá světla vyráběl kovář, kámen: pracovní desky v kuchyni a pult jsou z finské a švédské žuly, a třetím materiálem je dřevo. Kvůli akumulaci tepla a tlumení hluku jsou některé příčky z cihel.

Konstrukce promyšlená do detailu

„Konstrukce byla samonosná, jsou zde stropní trámy 12,5 metru dlouhé, 26 cm široké, spojené s roubením rybinovým spojem, které svazují celou stavbu jako věnec,“ pokračuje Jiří Friedl mladší. 

V obou podlažích jsou trámy ze smrkového dřeva, záklop je převážně smrkový, doplněný modřínem. Určitou zvláštností je, že se záklop dělal v průběhu stavby, hned po položení stropních trámů, a to především ze dvou důvodů.

„Dělat záklop dodatečně je složitější, navíc zde máme přes stropní trámy ještě další užší trámy o rozměru 13×19 cm a délce devět metrů. Se spodními trámy o šířce 26 cm jsou pročepované a zpevňují je. Celková výška obou trámů je 40 cm. Proto musel být záklop již hotový. Měli jsme však štěstí, že se palubky nezkroutily a nezabarvily se, přestože do nich asi tři měsíce pršelo. Klimatické vlivy jsou vůbec rizikové – nejdříve nás trápilo, že na modřín neustále svítí slunce, když jsme dali záklop, už sice tak rychle nevysychal a tolik nepraskal, ale zase pršelo do palubek,“ vzpomíná Friedl mladší. 

Na záklopu je 18 cm minerální vaty a na ní je kročejová izolace. „Jde o speciální izolaci, kterou jsme si nechali vyrobit,“ doplňuje Jiří Friedl starší. 

Vzhledem k tomu, že není izolace položená celoplošně, ale pouze na trámech o šířce 16 cm, je standardní kročejová izolace příliš měkká. Nechali jsme si proto vyrobit 9 mm silnou izolaci speciální hustoty, aby správně plnila roznášecí funkci. Na trámy jsou pak položeny dřevěné podlahové palubky z tvrdého dřeva. Hrubá stavba včetně zastřešení byla hotová za čtyři měsíce, jeden a půl roku trvaly všechny další dokončovací práce.

Technické údaje:

  • Zastavěná plocha: 265 m²
  • Užitná plocha: 2×250 m²
  • Konstrukční systém: roubená samonosná konstrukce, spodní patro modřínové půlpolštáře, horní patro masivní smrk, stavba je z vnitřní části zateplená
  • Ošetření stěn: exteriér olejová impregnace, interiér podlahy voskované, stěny lakované
  • Teplo: systém teplovodních krbů 50 kW a 30 kW + kachlová kamna s výměníkem, vytápění radiátory
  • Návrh: Jiří Friedl starší
  • Realizace: vlastní

Další zajímavé sruby a roubenky najdete v aktuálním čísle magazínu sruby&roubenky. Fotografie: Ing. BcA. Martin Zeman, www.datelier.cz. 

Autor:
  • Nejčtenější

Dům, kde je promyšlený každý detail, od kliky až po sprchový kout

3. května 2024

Dům na Dlouhém mostě, navržený architektem Zdeňkem Melicharem, ztělesňuje moderní pojetí...

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

Chytré trouby už poznají, co jste do nich vložili. Zvládnou i mražené ryby

9. května 2024

Na dubnovém veletrhu EuroCucina/FTK (Technology For the Kitchen) v Miláně se slova „udržitelnost“ a...

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...