Prakticky řešený krb v centru dispozice se stal srdcem celého interiéru. Byl...

Prakticky řešený krb v centru dispozice se stal srdcem celého interiéru. Byl dokonce nosným prvkem pro kompletní rozmístění okolního nábytku. | foto: Ondřej Rytíř

Postavili si v Praze útulný skandinávský dům. Dominantou je krb

  • 50
Čistá, jemná, jednoduchá. Taková je jedna z posledních realizací z portfolia architektonického studia Flat White, které dokázalo umístit dotek Skandinávie do pražského Šáreckého údolí. Návštěva byla fotografována pro časopis Moderní byt.

Architektka Hana Davidová s týmem se zaměřují především na interiéry v celkovém kontextu. Pokud je to jen trochu možné, preferují, aby i nejmenší technické detaily, které je potřeba řešit při stavební přípravě projektu, měli šanci navrhnout nebo aspoň v průběhu ovlivňovat.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.

Právě na takové bázi vznikl tento projekt. Koncept interiéru rodinného domu s pracovním názvem Šárka působí na pohled křehce a citlivě, jak jen ženská energie může být. Pod „slupkou“ se však skrývá praktické řešení světelných okruhů, přesný výběr materiálů a v neposlední řadě také dokonalé řešení úložných prostor.

Architektka byla přizvána dostatečně předem, a to v době, kdy byl čas a prostor řešit všechny zařizovací a vybavovací standardy. Vše pečlivě vybírala společně s klienty a většina materiálů byla dodána realizačními firmami, se kterými studio běžně spolupracuje.

Jediné, na čem se podílel developer, byly elektrické rozvody, které se od původního návrhu na doporučení architektů lišily pozicemi a počty okruhů tak, aby vyhovovaly architektonickému řešení celého projektu.

Skandinávsko-české hygge

Inspirací pro tento interiér byla Skandinávie. Interiér odpovídá založení architektů studia Flat White a zcela koresponduje s vnímáním barev a materiálů, a přestože je jiný než ostatní projekty z jejich portfolia, některé prvky jsou podobné a vyznění celého interiéru zcela vystihuje jejich styl a směr.

„Většinou se mne lidé ptají, jak bydlím já nebo co bych si dala do interiéru. V tom jsem opravdu svědomitá. Bydlím tak, jak věci navrhuji. Většinu prvků a materiálů mám vyzkoušené a umím s nimi pracovat. Je důležité vědět, co jak funguje a jak se co chová. Někdy volíme i experimenty, ale těmi se posouváme dál,“ říká architektka Hana Davidová o bydlení pro čtyřčlennou rodinu s dispozicí 5 + kk s relax zónou v suterénu.

Neviditelné detaily

Využití prostoru je pro tým architektů Flat White zásadním momentem, ať se řeší dispozice na deseti, nebo na dvou stech metrech čtverečních. Ačkoli z fotografií není zřejmé dokonalé úložné zázemí, prostory k ukládání jsou všude.

Michal Narovec, kolega Davidové, navrhl pro tento projekt kromě veškerého technického řešení i velmi promyšlené vestavné stěny s vnitřním řazením pro ukládání čehokoli, co taková rodina s dětmi ke svému pohodlí potřebuje.

I kuchyň, která je velkorysá a má značné množství úložných prostor, byla navržena tak, že její část je jakoby tvořena stěnou. Nikde není vidět, že lze kuchyní projít do spižírny.

Prvků, které by architektka vyzdvihla, je nespočet. Jednu z dominant představuje i krb. „O něm jsme s klienty velmi dlouho diskutovali. Zkoušeli jsme varianty v různých velikostech i povrchových materiálech. Je uprostřed dispozice mezi kuchyní, jídelnou a obývací částí, v samotném srdci domu stejně jako v domech F. L. Wrighta,“ říká Hana Davidová.

Jídelní stůl byl vyrobený na míru z dubového dřeva tak, aby korespondoval s pokládkou podlahy, je doplněný o židle od tradičních skandinávských značek Muuto a Menu, stropní osvětlení nad jídelním stolem je od výrobce Zeitraum.

Krb sice představuje objemově velký objekt, ale přesto kolem něj vidíte do jednotlivých částí obytného prostoru. „Také samotné umístění pohovek je uzpůsobeno dispozičně více ke krbu než k televizní obrazovce. Krb je prostě víc!“ Vysvětluje jeden z hlavních dispozičních záměrů architektka Hana Davidová.

Vyhovět všem požadavkům klientů a navrhnout nadčasový interiér, který bude vyhovovat dospělým i dětem, jejich životnímu stylu a koníčkům, to byla hlavní kritéria pro vznik projektu Šárka.

„Finanční omezení řešíme i u projektů, u kterých zdánlivě hranice nemáme. Nechci, aby se utrácelo za nesmyslné věci. Vždy s klienty probírám, kdy použít levnější řešení a kdy je vhodné udělat si radost koupí nějaké interiérového šperku. Tento proces funguje stejně dobře v naší profesi jako v módě. Když si tvoříte šatník, dobře ladí jednoduché ‚basic‘ kousky v kombinaci s nevšedním doplňkem,“ říká architektka Hana Davidová

V domě jsou celkem tři koupelny, které propojuje prvek dřevěného obkladu. Ten ukrývá velkorysé úložné prostory.

A pokračuje: „V projektech využíváme prvky a materiály, které máme vyzkoušené, a víme, jak se budou vlivem času chovat. Někdy ale rádi experimentujeme. Právě experimenty nás posouvají dál. V každém interiéru lze najít originální prvek či pojetí nějakého detailu. A to mě na naší práci baví. Zvědavost na nové možnosti se snažím probouzet i u svého týmu architektů a většinou také u klientů.“

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.