Starou chalupu opravili a postupně citlivě zařídili dobovým nábytkem

  1:00aktualizováno  1:00
Více než stoletá chalupa po kováři v podhůří Ďumbierských Tater měla štěstí, že ji koupila Natálie s rodinou. Nelekli se poškozených trámů a zachránili ji. Ona se jim na oplátku odměnila možností nádherného víkendového bydlení.

Interiér chalupy majitelé postupně zaplnili původním venkovským nábytkem. | foto: Miro Pochyba

Vztah k tradiční architektuře a jejím hodnotám mají v rodině. V krásném přírodním prostředí Horehroní chalupaří už řadu let. Dům koupili přímo od vdovy po místním kováři.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Vedle chalupy byla i kovárna se vším, co k práci kováře patří: otevřené ohniště s komínem, měchy a dochované původní nářadí. Ani ta nezůstala ležet ladem, také ji připojili k chalupě, přitom se snažili zachovat její charakter.

Rekonstrukce od základů

Omítnutá stará dřevěná chalupa byla postavená na čtyřech základových kamenech, které si časem „sedly“ a dům už nebyl dostatečně izolovaný od zemní vlhkosti.

Dvě až tři řady spodních trámů napadla dřevokazná houba. Rekonstrukci tak rodina začala doslova od základů.

Postupně majitelé vyměnili trám po trámu ve spodních řadách, aby se zbavili nebezpečných plísní a vybetonovali základovou desku. Trámy utěsnili tradičním způsobem, hlínou, mechem a slámou. Základové kameny si nechali na památku a dnes jsou součástí okrasné skalky a ohniště.

Poškozené byly také původní dřevěné šindele. Mladá rodina chtěla tento materiál zachovat, ale když zjistila, jak finančně náročná je jeho výměna za nový, přistoupila na kompromis. Zakryla střechu klasickými taškami, ale v tmavohnědé barvě, aby alespoň minimalizovala vizuální změnu exteriéru starého domu.

Boj se silou přírody

Fotogalerie

Houba ve dřevě potrápila Natálii s rodinou dvakrát. Nedali se však odradit. Když totiž od rekonstrukce uběhly čtyři roky, ukázalo se, že podcenili silu a schopnost rychlého růstu dřevokazných hub.

Zřejmě se nepodařilo úplně odstranit jejich zárodky, protože opět napadly novou smrkovou podlahu. Aby se už dál nešířily, museli ji opět celou vyměnit.

Tentokrát na novou palubkovou podlahu použili odolnější borovicové dřevo. Ponechali je v jeho přirozeném světlém odstínu, aby interiér nepůsobil příliš stísněně. Dřevěný strop a trámy spolu s tradiční okny mají totiž původní tmavohnědou barvu.

S trpělivým přístupem

Protože Natálie má blízko k interiérovému designu, rozhodla se nejít lehčí cestou ani při zařizování nového interiéru chalupy. Místo nákupu nového vybavení ve venkovském stylu raději trpělivě oprašovala, čistila a restaurovala původní kusy nábytku a artefakty roky ukryté na půdě.

Tak postupně přibyla do chalupy kredenc, truhla na obilí, kolovrátek, starý dřevěný žebřík, sporák i hrnce. Ostatní kousky tradičního venkovského nábytku majitelé nakupovali po celém Slovensku. Vysloveně je vyhledávali a občas tomu dokonce přizpůsobovali i místa svých dovolených.

Trámy napadené dřevomorkou bylo nutné vyměnit.

Trámy napadené dřevomorkou bylo nutné vyměnit.

„Někdy jsme měli štěstí a dostali jsme se k velmi zajímavým kouskům,“ vypráví s nadšením Natálie: „Například stůl z okolí Staré Turé má víc než sto let. Zamilovala jsem si truhlice a skříně s ornamenty z různých koutů Slovenska i staré sáňky, které jsme našli na hromadě dřeva před domem a zachránili je před spálením.“

Určitě nejzajímavější však bylo střetnutí s mužem, který prodával různé starožitnosti ze své staré chalupy. „Při rozhovoru jsme úplnou náhodou přišli na to, že se velmi dobře znal s dědečkem mého manžela. Před více než šedesáti roky spolu učili na jedné škole a hráli ochotnické divadlo. Dokonce nám daroval dřevěnou břitvu na holení, kterou jako rekvizitu do divadelní hry vysoustružil manželův děda,“ doplňuje Natálie.

Konec dobrý, všechno dobré

V chalupě bydlel původně místní kovář.

V chalupě bydlel původně místní kovář.

Stará chalupa opět ožila pokřikováním malých dětí a těší se novému využití. Natálii a její rodině vrací všechno jejich úsilí o svou záchranu příjemným prostředím na relaxaci uprostřed přírody, kam se vždy rádi vracejí během volných dní.

Kéž by si tuto hodnotu starých chalup, kterých na Slovensku každoročně ubývá, uvědomilo víc mladých lidí a přidali se ke spokojeným chalupářům!

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Home.

Autor:

Nejčtenější

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Soukromé ráje. Chaty v Česku jsou dostupným snem o bydlení v přírodě

Psáry, okres Praha-západ. Chata má užitnou plochu 55 m².

Za Prahou, ale i v jižních Čechách, u Litomyšle a v Podkrkonoší se prodávají chaty v různé kvalitě. Některé jsou před...

Život mezi tvárnicemi. Vila bez stěn s výhledem na nebe spojila rodinu

Prostor na jednotlivé zóny člení zejména bloky nábytku, včleněná patra,...

Předloni dokončená stavba ve městě Sumaré se pyšní architektonickými oceněními. Majitelé si ale nejvíce cení jeho...

Byt v secesním domě se po rekonstrukci proměnil na moderní bydlení

Hra s velkými plochami a s nepřímým osvětlením jsou doménou tohoto interiéru....

Leckterý architekt by se při představě rozsáhlých stavebních úprav možná lekl, autor realizace Filip Hejzlar nerovnosti...

Vysněný dům stavěli svépomocí čtyři roky. Plot jim zničila vichřice

Plot u Václavova rodinného domku poničila vichřice.

Václav si před čtrnácti lety splnil sen o bydlení. V České Kamenici si s manželkou koupili pozemek, vyřídili hypotéku a...

Další z rubriky

Loft v bývalé Baťově továrně může někomu připomínat vesmírnou loď

Struktura sestavená z trojúhelníků se spirálovitě obtáčí kolem středu dispozice...

Výrobní budovy v areálu zlínské Baťovy továrny lákají i současné architekty. Vysoké stropy jim zde umožňují vytvořit ...

Rodina z jižních Čech vsadila na jistotu. Postavila si oblíbený bungalov

Rodina pana Josefa si v jižních Čechách postavila montovaný bungalov.

Bungalovy jsou v Česku nejžádanějšími rodinnými domy. Pro stavbu této oblíbené nemovitosti se rozhodla i rodina pana...

Luxusní byt v 28. patře má vlastní zahrádku a nádherný výhled na město

Starorůžová barva je stejně jako vzor Herringbone volbou vytříbeného vkusu a...

Dokonalá harmonie tvarů a barev z rukopisu talentované ukrajinské architektky Olhy Wood dokazuje, jak moc může být...

Najdete na iDNES.cz