Rady a porady pro úspory energií

- Na zdi u podlahy se nám v domě tvoří plíseň, ale hydroizolaci máme v pořádku. Čím to je? P. R. Domažlice

Plíseň nejčastěji roste tam, kde je dostatek vlhkosti. Pokud se tedy nejedná o porušenou hydroizolaci ani o zatékání z prasklého okapu, kanalizace či vodovodu, je nejpravděpodobnější příčinou kondenzace vodní páry na zdivu. K ní dochází proto, že povrch zdi je chladnější než teplota rosného bodu vzduchu. Protože jste si jisti kvalitou hydroizolace, předpokládám, že se jedná o novější stavbu nepodsklepeného domku, kde se plíseň vyskytuje v podstatě od jeho dostavění. V tomto typu domku jsou tyto problémy časté.
Je pravděpodobné, že máte u podlahy výraznější tepelný most, který může například vzniknout nedůsledným napojením tepelné izolace podlahy a zdi. Dva možné způsoby provedení jsou patrné z obr. 1 a 2.
Na prvním obrázku je provedena tepelná izolace pod zdí z pěnového skla Foamglas, které vydrží tlak přes 1,3 MPa. Druhý způsob řešení využívá některé vodonenasákavé izolace, jako je pěnový polyuretan (PUR), extrudovaný polystyren (XPS) nebo opět pěnové sklo. A právě druhý způsob řešení připadá u vás v úvahu, neboť toto zateplení je možné provést i dodatečně, pochopitelně v trochu jiném tvaru.
Odpovídá Roman Šubrt
z Energy Centre
(bezplatné poradenství v oblasti úspor energií, tel. 038/731 25 80)