Byt Horoměřice: interiér ve stylu hygge oživuje a zatepluje měděná barva na...

Byt Horoměřice: interiér ve stylu hygge oživuje a zatepluje měděná barva na svítidlech, světle růžová s pastelově zelenou na doplňcích i akcenty v černé barvě. | foto: Tomáš Dittrich

Tři interiéry bytů, kde smysl pro detail a útulnost nezapřou ženu

  • 6
Byty jako ze škatulky, které se mohou pochlubit čistým a jemným, místy až filigránským designem, ale zároveň mají jasně promyšlené dispoziční řešení. To jsou projekty pražské architektky Terezy Janků.

Architektka Tereza Janků má za sebou patnáct let praxe v oboru, získala mimo jiné ocenění Dům roku 2014 za rodinný dům Na Krásné vyhlídce v Liberci. Její návrhy nezapřou „ženskou ruku“.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Domov.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Domov.

Byt Zvěřinova

„Interiér bytu jsem navrhovala pro manželský pár s malým synkem. Klienti mě oslovili na základě kladné reference s tím, že potřebují pomoci relativně rychle: přebírali zrovna klíče od developera a měli daný termín stěhování kvůli končící nájemní smlouvě. Na vše jsme měli asi dva a půl měsíce,“ vysvětluje architektka Tereza Janků.

Než se na ni obrátili, nechali si u nejmenované designérky udělat návrh, o kterém ale nebyli stále přesvědčeni, a tak hledali jinou cestu. Návrh byl chaotický a neuspořádaný.

„V první řadě jsem proto vyčistila dispozici bytu a rozdělila ji na jednotlivé funkční zóny. Hned po úvodní prezentaci byli klienti nadšení, spolupráce s nimi i s dodavateli probíhala na jedničku a jsem moc ráda, že jsou ve svém novém bytě spokojení,“ hodnotí spolupráci Tereza Janků.

Z půdorysu bytu přímo ční protáhlý tvar obytné části. Jak jste si s ním poradila?
Obývací pokoj má tvar výrazně protáhlého obdélníku s rozměry 3,5×11 metrů, což opravdu není zcela obvyklá proporce. Navíc jediné okno je na kratší straně, tím pádem hrozilo, že minimálně polovina místnosti bude velmi tmavá. Na druhou stranu se mnohdy protáhlý prostor zařizuje lépe než například čtvercový. Umožňuje totiž logické řazení jednotlivých funkčních zón za sebou.

V našem případě je to kuchyně, poloostrůvek s barovým sezením, jídelní část, odpočinková zóna a pracovní koutek. S nedostatkem světla v nejtmavší části místnosti, kde je kuchyně, jsme si poradili použitím bílých ploch ve vysokém lesku, vytvořením dostatku různých scénářů umělého osvětlení a celkově světlým laděním podlahy. Tmavé odstíny jsou zde použity jen jako akcenty.

Vizitka bytu

Dispozice: 3+kk

Užitná plocha: 84,7 m2 byt + 20,2 m2 terasa

Stavební konstrukce: železobeton, zděné příčky

Povrch stěn: sádrová omítka

Povrch podlah a stropů: plovoucí laminátová podlaha, sádrová omítka

Vytápění: centrální kotelna

Realizace: 2019

Cena: 550 000 Kč

Vytvářela jste prvky na míru (obklad, jídelní stůl), zasazené přímo do interiéru… Proč právě v tomto projektu?
Chtěli jsme interiéru dodat nějaký autentický prvek, který by prostor trochu oživil. Volba padla jednak na výraznější obklad za kuchyňskou linkou, který je pojatý jako geometrická mozaika z kosodélníků bílé, světle šedé, středně šedé a černé barvy. Pro obkladače jsem pak ručně připravila přesný kladečský plán.

Dalším prvkem, který vnáší do prostoru autentičnost, je stůl z olejovaných masivních dubových fošen, které mají jen nahrubo zahoblované nepravidelné okraje. I podnoží vyrobil zámečník na míru.

Navrhovala jste i dětský pokoj. V čem se práce liší od interiéru pro dospělého?
Dětské pokojíčky patří k mým oblíbeným, zde se opravdu fantazii meze nekladou. Již dávno neplatí, že klučičí pokoj musí mít modré stěny a holčičí růžové. Naopak jsou vhodnější pastelové, neutrálnější barvy a zajímavé a vkusné doplňky.

Byt Zvěřinova: do dětského pokoje zvolila architektka pastelové, neutrálnější barvy.

Dětský pokojík také musí plnit více funkcí najednou, děti v něm tráví více času než dospělí ve své ložnici.

Je důležité vymezit jednotlivé zóny: ukládání oblečení, hraček, místo na hraní, místo na učení, samozřejmě místo na spaní.

Poslední dobou se těší oblibě i různé herní a tělovýchovné prvky, jako jsou žebřiny, kruhy, houpačky, závěsné vaky, týpí a podobně.

Byt Horoměřice

„Protože bytový komplex je mimo ruch velkoměsta, od začátku jsem chtěla, aby byt působil lehce, vzdušně, uvolněně a hlavně útulně, trochu ve smyslu současného fenoménu hygge, který pochází z dánštiny a vyjadřuje domácí pohodu ve společnosti dobrého jídla, pití a osob, které máme rádi,“ objasňuje Tereza Janků.

Vizitka bytu

Dispozice: 3+kk

Užitná plocha: 75,9 m2 byt + 11,2 m2 balkon

Stavební konstrukce: železobeton, zděné příčky

Povrch stěn: jádrová omítka

Povrch podlah a stropů: plovoucí laminátová podlaha, jádrová omítka

Vytápění: centrální kotelna

Realizace: 2017

Cena: 600 000 Kč

Prostředkem k dosažení takové atmosféry jsou chumlavé plédy, polštářky, kožešiny či svíčky.

„Barevně jsem interiér ladila do světlých tónů, bílá se světle šedou a bělený dub tvoří základ, který se prolíná celým bytem. Tuto kombinaci pak skvěle oživí a zateplí měděná barva na svítidlech, světle růžová s pastelově zelenou na doplňcích i akcenty v černé barvě,“ popisuje architektka.

Dětský pokoj barevně oživuje světle modrá výmalba se žlutými akcenty, ložnice je zase pojata v přírodnějším duchu. Celek interiéru přitom působí harmonicky a elegantně. „Umění není v jednotlivostech, ale v tom, aby výsledný dojem působil uceleně,“ dodává autorka.

Mezi designové vychytávky patří geometrická mozaika v kuchyni, měděná svítidla, zavěšená světla u postele v ložnici a zejména podsvětlená nika ve vstupní hale, která je navržena v rámci bloku vestavných skříní a slouží jednak jako místo pro pohodlné obouvání vsedě, jednak v sobě skrývá i botník. Autorka se nebála zkombinovat designové kusy s dostupnějším nábytkem z vybraných řetězců.

Byt Horoměřice: základ interiéru tvoří bílá se světle šedou a bělený dub. Tuto kombinaci oživuje a zatepluje měděná barva na svítidlech, světle růžová s pastelově zelenou na doplňcích i akcenty v černé barvě.

Byt Čimice

Návrh prostorného bytového interiéru v horním podlaží novostavby v Praze 8 klade důraz na funkčnost, vzájemný soulad materiálů, barev a měkkých tvarů. Jako základ slouží neutrální tóny, které jsou doplněny mosaznými akcenty a královskou modrou. Dominantní prvek tvoří designová svítidla.

Byt Čimice, vizualizace: jako základ interiéru slouží neutrální tóny, které jsou doplněny mosaznými akcenty a královskou modrou.

Obývací pokoj o rozloze téměř 45 m2 má vstup na prostornou terasu, kam se pohodlně vejde venkovní jídelní stůl i relaxační zóna s rozměrným kulatým lehátkem. Pro lepší představu klienta byly zpracovány fotorealistické vizualizace, o něž se postaralo Firla visual studio.

„Díky moderním zobrazovacím technologiím si dnes může klient prostor dokonale představit a téměř osahat, postupně lze zkoušet různé varianty a úpravy až do doby, kdy budou obě strany zcela spokojené. Samotná realizace pak probíhá bez nepříjemných překvapení,“ hodnotí projekt Tereza Janků.

Vizitka bytu

Dispozice: 3+kk

Užitná plocha: 102 m2

Stavební konstrukce: železobeton, zděné příčky

Povrch stěn: sádrová omítka

Povrch podlah a stropů: lepená dřevěná podlaha, jádrová omítka

Vytápění: centrální

Návrh: 2018, dosud nerealizováno