Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má měděný dům a bazén, ale zahradu se zelení si dovolit nemůže

  1:00
Když se v losangeleské luxusní čtvrť Brentwood objeví dům, který se vymyká průměru, vyvolává velkou pozornost. To platí i o „měděném“ domě architekta Daryoushe Ghaffariho.
!Měděný“ dům neobklopuje zahrada, kvůli úsporám vody zvolil majitel hnědou drť....

!Měděný“ dům neobklopuje zahrada, kvůli úsporám vody zvolil majitel hnědou drť. Bazén ovšem chybět nemůže. | foto: Ája Bufka

Absolvent architektury z Teheránu, Daryoush Ghaffari, si přestavěl rodinnou vilku v Brentwoodu, jedné z nejprestižnějších čtvrtí Los Angeles, velmi odvážným způsobem.

Dům je v místech, kde stály po desetiletí bezduché a konzervativní jednopatrové stavby. Jejich nudný design nahradily geometrické tvary ve tvaru čtverce, obdélníku a kosočtverce. Budova tak nikoho z okolo projíždějících motoristů nenechá v klidu. Do dříve poklidné uličky Bundy Drive přinesla neobvyklý provoz zájemců i obdivovatelů.

Měděný dům

Dům charakterizují geometrické tvary a použití měděných plechů.

K hlavním charakteristikám stavby patří měď, otevřený strop do krovu, pískovcové dlaždice na podlaze i prosklené stěny s tvrzeným bezpečnostním sklem a dveřmi, které jsou bez rámu zavěšené jen na pantech.

Klasický kalifornský trávník nahrazuje drť z cihel a pískovce. Nařízení o spotřebě vody jsou totiž velmi přísná.

Jednopodlažnímu domu s obytnou plochu téměř 200 m2 vévodí obývací pokoj propojený s kuchyní a s otevřeným krbem v centru místnosti. Kuchyňská linka v rudé barvě slavných vozů formule 1 je od firmy Schneider, návrh však pochází od proslulého designérského studia Pininfarina, které navrhuje i pro značku Ferrari.

V interiéru najdete také dvě ložnice, tři a půl koupelny („půlené“ koupelny jsou pro Ameriku typické), venku pak malý bazén (protože zde již byl, mohl zůstat), gril a ohniště. Místo stromů je na zahradě jen pár kaktusů. Ty dnes představují součást moderního bydlení, jejich použití a oblibu ovlivnila nutnost šetření s vodou.

„Většinu zařízení jsem si projektoval sám. Přestože v Kalifornii jsou striktní předpisy kvůli častým zemětřesením a subtropickému podnebí, městští stavební inspektoři se mnou výborně spolupracovali,“ podotýká architekt.

A pokračuje:„Snad nikde na světě by to nebylo možné, ale tady, když přijde někdo s neobvyklou věcí, není cílem byrokraticky ji zakázat, ale snažit se ji pochopit a pokud je dobrá, pomoci uplatnit ji v praxi.“

Barevná kombinace kamenů z pískovce, mramorových dlaždic a měděných plechů kontrastuje s tmavě modrým nátěrem budovy. Znázorňují autorovu představu o propojení země a nebe. Rovné zdi jsou umocněny modernistickými přímkami a rohy v pravých úhlech, které uznával a měl rád Frank Loyd Wright stejně jako Le Corbusier.

Původní kulatý bazén proto dostal rovněž hranatý tvar, modrý nátěr dna a s tím kontrastující tmavohnědou „drtinu“ kolem. Nahradila obvyklé šedivé ohrazení z betonu s chodníkem ze dřeva.

Sousedé si už na nezvyklé tvary nové budovy zvykli a Ghaffarimu gratulují k projektu, jehož realizace trvala jeden rok. Čas věnovaný na výzkum a design nekonvenčních zařízení, například proskleného krbu a komínu v obývací místnosti, závěsů dveří, nekonvenčních koupelen a osvětlení, se ale podle autora do toho nepočítá.

Po zkušenostech se stavebnictvím v Iránu a ve Francii žije Ghaffari od roku 1983 v Los Angeles. Miluje zdejší možnosti: „Tohle město je otevřené avantgardním ideám více než kterékoliv jiné velké město na světě. Pomáhá tak tvořivosti a spolupráci architektů s lidmi, kteří zde bydlí a tvoří.“

Kuchyň v zářivě červené je součástí obývacího pokoje s neobvyklým krbem.

Stavební předpisy a rasimus

„Luxus nakažený hanbou,“ tak uváděl bydlení v exkluzivní čtvrti Brentwood nedávno titulek v novinách Los Angeles Times. Kvůli vraždě Nicole Brown Simpsonové a jejího přítele Rona Goldmana se v jednom okamžiku stala obydlí nedaleko pobřeží Tichého oceánu známá po celé Americe.

A cejch zůstává, i když byl dům neslavně proslulé hvězdy amerického fotbalu O. J. Simpsona v ulici Rockingham zbourán a zakrvavený byt Nicole v kondominiu přestavěn (dokonce dostal novou adresu). O procesu se psalo a mluvilo jako o „největším soudním procesu minulého století“.

Počátky zdejší výstavby přitom sahají už do prvního desetiletí dvacátého století. Bylo to první předměstí Los Angeles, daleko od jeho hluku a prachu. Charakter čtvrti určovala soukromá obydlí a požadavky na dodržování spousty předpisů a nařízení.

Patřily k nim nejenom stavební předpisy k výšce budov, jejich vzdálenosti od ulice, barvy zdí, ale i zákaz prodeje nemovitostí lidem s barevnou kůží. Rasistický požadavek vůči černochům byl už dávno zrušen, ale vzrůstající ceny zdejších pozemků, v rozmezí minimálně tři až 30 milionu dolarů, vytvořily jinou segregaci.

Původní nevelké domky nahradila architektura přepychových domů se třpytivými fasádami klasických, maximálně dvoupatrových budov, za kterými se ukrývají boháči. Objevují se však i mohutná obydlí. Z kopce jim vládne komplex muzea Getty Center a z druhé strany pod ním slavný golfový kurt Riviera Country Club.

Vchod k bazénu a výhled na atypickou zahradu, kde najdete jen pár kaktusů.

Přesto i zde lze nalézt staré domy vhodné na rekonstrukci. Mary Lu Tuthillová, manažerka lokální firmy s nemovitostmi Coldwell Banker, říká: „Je zajímavé, že nikoho moc nezajímají obnovy nebo zrestaurování stávajících stylových budov. Bohatí lidé si především přejí koupit už hotové moderní domy, anebo prázdné pozemky k realizaci vlastních snů a představ.“

A ty nebývají malé. „Polovina 20. století byla vrcholem bytové architektury, v níž se setkávaly stavební tvůrčí nápady spolu s designem nábytku a interiéru,“ říká Mossler Deasy, další obchodník s realitami, k jehož klientům patří hollywoodská smetánka.

Podle něho většinu zájemců o zdejší čtvrť dodnes tvoří vášniví milovníci architektury a milionáři, kteří se snaží najít perfektní místo k zavěšení originálu od Van Gogha, Picassa a jejich kolegů.

Křišťálová Lupa 2016
Autoři: ,
  • Nejčtenější

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden ze stavebních pozemků. „Ten nejhorší – všichni nám říkali, že jsme blázni, že...

12. září 2024

Neuvěřitelné záchrany ohyzdných barabizen: mlýny, gotický dům i nádraží

Vybydlené ruiny, které desetiletí hyzdily české obce, jsou teď jejich pýchou. To je případ například městečka Blšany, kde díky vytrvalé snaze starostky vzkvétá odpočinková zóna. Vynikajícím příkladem...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nábytek z půdy po dědečkovi dostal šanci. Vnuk si jej v bytě užívá

V bytech z počátku dvacátého století se majitelé většinou snaží zachovat jejich genius loci. Často se v nich tak objevuje jeden či dva kusy původního nábytku, zejména pokud jde o interiér po...

14. září 2024

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezonet v paneláku navrhli ve stylu „modrá je dobrá“. A také Bauhausu

Bydlení v panelových domech nebo na sídlišti bylo kdysi považováno za neatraktivní. Dnes je jasné, že se správným přístupem mají paneláky i celá sídliště velký potenciál. To platí i o sídlišti v Krči...

13. září 2024

Nejlepší čas na pořízení chalupy či chaty je teď. Co je v Česku na prodej

Chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy slibují soukromí, klid, odpočinek po náročných dnech v práci. Na prodej jsou víkendové nemovitosti na horách i luxusní obydlí například ve středních...

17. září 2024

Do rekonstrukce 70 let staré chaty se žena pustila sama. Jak to dopadlo

Paní Alena zdědila nedávno skoro sedmdesát let starou chatu. Více než obchody s módou ji zajímají ty s interiérovým vybavením a také s nářadím. Sama se pustila do návrhu kompletní rekonstrukce,...

17. září 2024

Se záchranou či opravou domu po povodni počkejte na statika

Povodně za sebou nechávají tisíce poškozených domů. Někde už dnes, jinde za pár dní budou jejich majitelé řešit, jak napravit vzniklé škody. Je velmi důležité, aby se nevhodnými opatřeními vše ještě...

16. září 2024  14:30

Místo nelegálního parkoviště má pražský Žižkov příjemný park s fontánou

Zásadní proměnou k lepšímu prošlo Komenského náměstí na pražském Žižkově. Nevábný prostor, ze kterého se v minulosti postupně stalo svérázné parkoviště, proměnila v park architektonická kancelář MCA.

16. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Jste blázni, říkali všichni. Parádní dům si postavili na nejhorším pozemku

Manželé bydleli ve zděném domě, který postupně upravovali. Nakonec se ale rozhodli pro změnu. Od města odkoupili jeden...