Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Koberce: méně bývá většinou více

Pravděpodobně u nás není domácnost, která by neměla alespoň jeden koberec. Ve spoustě bytů je naopak přes argumenty zdravotníků, podle nichž jde o dokonalé lapače prachu, pokryt koberci každý centimetr plochy. A to přesto, že se koberce udržují mnohem hůř než například klasické dřevěné podlahy. Přes všechny výhrady totiž koberec to, co od něj očekáváme, plní.

Může poskytovat estetický zážitek, je dobrou zvukovou i tepelnou izolací. Ta je příjemná zejména v zimních měsících - koberec u postele je totiž prvním přímým kontaktem, který si člověk po ranním probuzení "dopřeje".

Koberec nevydrží věčně
Skrýt nepříliš lákavé PVC pod kobercem je na první pohled to nejjednodušší a finančně nejméně náročné řešení. Ceny celoplošných koberců se totiž pohybují přibližně od 140 do 1000 korun za metr čtvereční.

Bohužel u celoplošných koberců z umělých vláken je třeba počítat s životností jen kolem pěti až šesti let, a tak je výhodná cena jen relativní.

Levné typy koberců přitom vydrží v namáhaných prostorách, jako je například předsíň, pouze jeden až dva roky a ani dražší typy nedosahují životnosti klasických podlahových krytin. Navíc cena nemusí být zárukou kvality.

Rozdíl v ceně u stejného typu koberce může být i sto procent, a proto se vyplatí navštívit víc firem. Všeobecně se doporučují nízké smyčkové koberce a rozhodně není třeba se obávat českých výrobků. Mnohdy jsou mnohem kvalitnější i levnější než dovozové, jen jim někdy chybí větší barevná škála.

Stejný koberec není ideální
V malých bytech se v poslední době projevuje tendence "sjednotit" celý prostor jedním typem koberce. Proto se volí neutrální barvy s drobnými vzory. Tím se sice dosáhne určitého zklidnění plochy, ale zároveň se celý prostor opticky zmenší. Toto řešení navíc působí trochu fádně.

Ale ani druhý extrém - pestré a velké vzory - však není vhodný. Vzniká pocit chaosu a jen těžko lze takový koberec sladit s ostatním textilem i zařízením.

Celoplošné koberce se proto doporučují do větších bytů s tím, že se dává přednost různým typům a desénům koberců, které se prostřídají dlažbou nebo dřevěnou podlahou.

Ve světě se převážně využívají kusové koberce, které zdůrazňují určité zóny v bytě a stávají se i výrazným výtvarným prvkem v interiéru.

Symboly více než symbolické
Při nákupu koberců se vyplatí podívat se na symboly, kterými by měly být koberce opatřeny. Například symbol křesla znamená, že tento typ koberce je vhodný pro obývací a dětské pokoje, chodby nebo kanceláře.

Velmi důležitý je symbol nábytkářského kolečka. Pokud jej koberec nemá, neměly by se na něm nikdy objevit pracovní židle s kolečky nebo křesla na kolečkách. Během několika měsíců totiž kolečka dokážou vytrhat vlas koberce velmi výrazně.

Další symboly se mohou vztahovat k antistatické úpravě, jiné informují o tom, že koberec má protimolovou úpravu. V technických údajích lze vyčíst i to, zda daný typ neobsahuje formaldehyd nebo zda je nehořlavý.

Jeden z důležitých symbolů je i značka Scotch-gard Protector. Textilie upravené touto technologií nedovolují, aby se rozlité tekutiny vsákly do koberce. Zůstávají na povrchu a lze je snadno setřít. Stejně tak prach a ostatní nečistoty ulpívají pouze na povrchu, odkud je snadno odstraní vysavač.

Existují i koberce s 'aqua' úpravou, která zabraňuje vsáknutí vody, proto je lze stírat jako běžné krytiny. Metr čtvereční stojí přibližně 400 korun.

Lepidlo nemusí být nejlepší
Koberce se pokládají na suché, čisté a hladké povrchy. V domácnostech se na rozdíl od hotelů už nepoužívají žádné další podložky.

Ve veřejných prostorách se u koberců vyplatí vypínání na lišty, které je však poměrně finančně náročnou službou, a může stát dokonce více než celý koberec. Položení jednoho čtverečního metru koberce a vypínání pákami totiž vyjde na 150 až 200 korun, a to bez ceny za materiál a lišty.

Lepení koberců stojí kolem 50 korun za metr čtvereční. V bytech se však lepení nedoporučuje - například při malování nebo při jiných úpravách je lepší koberec svinout a teprve pak opět položit.

Kobercové rámování je nutné
I u koberců je dobré plochu zakončit vhodným způsobem. Nejčastěji používané možnosti jsou dvě - umělohmotná lišta ve tvaru "L", která se zasouvá pod koberec, nebo "začišťovací" páska, což je vlastně pečlivě obšitý proužek koberce, který se lepí na zeď.

Umělohmotné lišty stojí kolem 35 až 40 korun za metr, kobercové pásky, které je třeba nechat vyrobit, vyjdou i s prací asi na 25 až 30 korun.

Výhodné jsou takzvané přechodové lišty, které slouží ke spojení dvou různých typů koberců nebo koberce a dlažby. Jeden metr přechodové lišty - nabízejí se ve čtyřech barvách - stojí podle typu přibližně 100 až 120 korun.

Koberec je dobrou zvukovou i tepelnou izolací. Ta je příjemná zejména v zimních měsících - koberec u postele je totiž prvním přímým kontaktem, který si člověk po ranním probuzení "dopřeje".

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Majitel nepřevzal mou výpověď z nájmu. Prý není důvod odcházet a mám platit

7. května 2024

Premium Pronajala jsem si byt, do kterého zatéká. Pronajímatel s tím nic nedělá, a tak jsem podala...

Postavili dům za cenu bytu, mají zahradu i vlastní studnu

10. května 2024

Za hlavní devizu domu v Porubě považují autoři projektu, architekti Marie a Petr Hýlovi to, že se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ostrov a útočiště nejbohatšího piráta je na prodej za 50 milionu dolarů

8. května 2024

Soukromé ostrovy jsou v módě. A když navíc kdysi „patřily“ slavnému pirátovi, je o zájem postaráno....

Prohlídka kamenného domu jim obrátila život naruby. Pomohla skvělá přístavba

9. května 2024

Soňa a Radek koupili ruinu z roku 1934, ze které zbyly jen čtyři holé kamenné stěny. Radek se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Architekt žije s rodinou v paneláku. Byt po radikální proměně skvěle slouží

8. května 2024

Jsem architekt. Bydlím s manželkou a dcerou v jedenáctém patře panelového domu na Praze 5. Mám rád...

Soutěž, která pomáhá laikům, ale také architektům a designérům

12. května 2024

Seriál Nejdříve to byl teoretik, pak jako novinář „bojoval“ s realitou, aby se ji nakonec pokusil...

Ze dvou téměř sto let starých chat blízko sebe vznikly konečně moderní

12. května 2024

Závěr seriálu České chaty snů byl netradiční: sedmý a osmý díl byl „společný“, proměňovaly se hned...

Rodina si postavila pohodlný dům z betonu na úpatí Kremnických vrchů

11. května 2024

Pohodlný jednopodlažní minimalistický rodinný dům z pohledového betonu stojí v místě Suchý vrch, na...

Luxusní sídlo boxera Muhammada Aliho jde do aukce. Vitráže navrhl Tiffany

10. května 2024

Velké luxusní sídlo, které kdysi vlastnil legendární americký boxer Muhammad Ali, jde do aukce....

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky, předpovídání složitých...