Stavby ze třicátých let obsadili v 60. a 70. letech umělci a hippies.

Stavby ze třicátých let obsadili v 60. a 70. letech umělci a hippies. | foto: Ája Bufka

U Los Angeles postavili Hitlerovi bunkr, který později ovládli hippies

  • 7
Los Angeles má kromě zábavních parků, filmových studií a turistických atrakcí i neuvěřitelně bizarní historii. Opomeneme-li vize duchů v historických budovách a podobné, patří k těm nejzajímavějším Hitlerův bunkr postavený jeho obdivovateli přímo v USA.

Pacific Palisades je předměstská část „Města andělů“, která se rozprostírá od pohoří Santa Monica až k pobřeží Tichého oceánu. Nádherná příroda a podnebí byly důvodem, proč tady už v roce 1911 vystavěl režisér Thomas Ince své filmové studio „Inceville“ na ploše někdejšího Bison Ranche.

Strmé schody prověří vaší kondici...

Dnes je součástí soustavy veřejných parků, jejichž cesty a stezky v Los Angeles měří více než 960 kilometrů. Běhají a chodí po nich sportovci, celebrity, řádí teenageři na skateboardech a šnečí rychlostí se pohybují důchodci.

Všichni se mohou pokochat pohledem na nádhernou subtropickou zeleň, nadýchat čerstvého přímořského vzduchu a bojovat o zachování zdraví a dlouhého věku. Často si nikdo z nich ani neuvědomuje, co vše tomu předcházelo, že zde stály budovy určené pro odpočinek Adolfa Hitlera.

Když historie šokuje

Wikipedia uvádí: Nacističtí sympatizanti, Němec Herr Schmidt, Winona a Norman Stephens a jejich následovníci vystavěli samostatnou pevnost na pacifických palisádách ve 30. letech minulého století. Založili ovocné a zeleninové zahrady podél strání kaňonu a postavili několik zařízení, jako je elektrárna s masivním dieselovým generátorem schopným dodávat veškerou energii.

Podle tvůrců bylo vše navrženo tak, aby toto místo sloužilo pro fanatiky třetí říše a Hitlerovi k odpočinku, až Amerika padne. Oblast přejmenovaná na Murphy Ranch přitahovala mnoho místních nacistických obdivovatelů, kteří tady během víkendových shromáždění měli vojenská cvičení.

Ve skutečnosti žádný Jessie M. Murphy neexistoval, šlo jen o pseudonym, pod kterým si majitelé koupili 55akrový pozemek a začali na něm budovat velké sídlo podle představ Schmidta, který se chlubil nadpřirozenými schopnostmi.

Stephensovi mu uvěřili a investovali čtyři miliony dolarů (ekvivalent dnešních 80 milionů dolarů) na projekt, jehož součástí měl být betonový bunkr, nádrže na vodu a palivo, obytné místnosti a řada úkrytů pro spoluobčany třetí říše.

Stavby určené pro Hitlera obsadili v 60. a 70. letech hippies, dnes chátrají.

Terasovité úbočí bylo určeno pro zemědělství včetně kropicího systému, palivové nádrži o obsahu 76 tisíc litrů, elektrárně, která mohla podporovat malé město, betonové vodní nádrži o objemu 1 500 000 litrů a celé řadě propojených cest, včetně dlouhých betonových schodů.

Winona a Norman byli přesvědčeni, že když Evropa nevyhnutelně padne pod Německem, Amerika se zredukuje na anarchii a Národní socialistická strana bude potřebovat soběstačnou pevnost a odpočinkové místo nedaleko Pacifiku pro vůdce v kopcích Los Angeles. Tady měla být zřízena základna k převzetí Ameriky.

Jak skončil jejich sen

Historie se ukázala být trochu jiná. Místní úřady monitorující ranč zaútočily na zařízení krátce poté, co bomby dopadly na Pearl Harbor, a zatkly všechny, včetně Schmidta a dalších za špionáž.

Vyvýšené cementová záhony určené pro pěstování zeleniny

Ještě před tím Stephensovi pověřili prominentního černošského architekta Paula R. Williamse, aby v kaňonu vyprojektoval čtyřpatrový dům k bezpečnému odpočinku pro Hitlera. Tyto plány nebyly nikdy zrealizovány. Místo toho byl nedostavěný projekt policejně uzavřen v roce 1941.

Opuštěné budovy byly v 60. a 70. letech přeměněny na kolonii umělců a hippies. Dnes jsou zbytky staveb Murphyho ranče pokryté graffiti neobyvatelné a chátrají.

Základy neuvěřitelného projektu, které byly postaveny, nechala Správa parků a rekreace v Los Angeles rozpadnout. Dnes jsou přístupné veřejnosti k prozkoumání jen díky úžasným stezkám pro pěší turistiku i jízdu na horských kolech. 

Ocenit zde můžete nádhernou přírodu nebo se setkat s divokou zvěří včetně kojotů, rysů i chřestýšů. Skoro tisíc strmých a úzkých schodů nabízí zkratku přibližně pětikilometrového okruhu po částečně vyasfaltované cestě, která prochází mezi vzrostlými duby a platany až na dno kaňonu.

Tady je vedle vyschlého koryta potoka velká betonová budova ozdobená graffiti, od roku 2016 zabedněná před vstupem dovnitř. Stavba kdysi ukrývala robustní dieselový generátor a palivovou nádrž. Později byla střechou nad hlavou hippies. V sousedství jsou k vidění základy dalších budov.

Do vybudování „letoviska“ pro Hitlera investovali Stephensovi kolem čtyř milionu dolarů.

Mnoho detailů vypovídajících o této tajemné nemovitosti v Los Angeles nedaleko oceánu se během let ztratilo. Nicméně její zříceniny zůstávají otevřené k prozkoumání, příjemné procházce i náročnému tréninku.

Architekt P. R. Williams později navrhl domy pro spoustu celebrit, kromě jiných Franka Sinatru, Barbaru Stanwyckovou, Lucille Ballovou a další. Byl také spoluautorem futuristického designu mezinárodního letiště LAX a řady veřejných budov.

, pro iDNES.cz