V levitujícím traktu domu je umístěna jídelna.

V levitujícím traktu domu je umístěna jídelna. | foto: Hiroshi Ueda a Keisuke Maeda

Zběsilost dnešní doby zavrhli. Nyní žijí ve vysněné dřevostavbě u lesa

  • 51
Mladí manželé se rozhodli pro život ve spojení s přírodou. K bydlení si zvolili jednoduchou konzolovou stavbu v lesním svahu a obklopili se milovaným dřevem a stromy.

Manželé pracují jako učitelé a i díky svému zaměstnání se přesvědčili, že nechtějí pokračovat ve výchově další uspěchané generace. Pro sebe a své dítě si vybrali klidný život v přírodě na samém okraji města Fukujama v prefektuře Hirošima.

Výstavbu rodinného domku na pozemku o rozloze 700 metrů čtverečních v zalesněné krajině svěřili známému hirošimskému studiu UID architects. To před deseti lety založil a vede Keisuke Maeda.

Mohlo by vás zajímat

Hledáte své vysněné bydlení? Hledáte nový byt, dům, nebo jen pozemek pro zahrádku? Vyberte si ze stovek nabídek v klidu domova na Reality.iDNES.cz.

Architekt navrhl strohý konzolový dům se třemi oddělenými. Z ulice vypadá dům velmi nenápadně, leckdo by ho mohl přehlédnout a přitom nabízí 125 metrů čtverečních obytné plochy.

K typickým japonským domům přidává Maeda ještě vlastní charakteristický rukopis. Využívá přírodní materiály, hraje si se stíráním hranic mezi přírodou a lidským obydlím.

Intimní atmosféra lesních koutů se propsala i do této stavby, kterou Maeda sám pojmenoval jako "uzel", tedy dům, pevně spojující přírodu a život moderního člověka.

Rodinný dům v Japonsku

Dům každého vítá průhledem do krajiny, který připomíná zarámovaný obraz. Z příjezdové cesty se tak obyvatelé mohou každý den pokochat výhledy na protější zarostlý kopec. Podobný motiv "zarámované přírody" Maeda rád ve své tvorbě opakuje. První zónu domu má příchozí hned po pravici. Jde o pracovnu, ve které je naprostý klid na práci.

Druhou, hlavní zónou, je společný prostor rodiny. V něm je lineárně za sebou řazeno zádveří s šatnou a úložnými prostory, obývací pokoj se sedačkou a kuchyň s jídelnou. Jídelna je umístěna v levitujícím křídle domu. Aby architekt umocnil spojení s přírodou během všech ročních období, přidal směrem k jihu i bohaté prosklení. Přímo před oknem jídelny pak prorůstá konstrukcí domu strom.

Dřevo je nejdůležitějším materiálem i v interiéru. Stěny i stropy jsou v celém domě z překližky, podobně jako vestavěný nábytek.

Podlahy jsou v celém domě z třešňového dřeva.

Z chodby mezi obývacím pokojem a kuchyní je východ na venkovní terasu a také přístup na schodiště do třetí, soukromé zóny domu. Díky tomu, že Maeda dům umístil do svahu, se do privátních pokojů majitelů sestupuje do nižší úrovně.

Podle architekta by bylo přidání dalšího patra čirým nesmyslem. Obyvatelé by hleděli jen do okolních korun vzrostlých stromů. Blok s rodičovskou ložnicí, koupelnou a dětským pokojem tak disponuje průhledy do měnící se přírody a díky lokalitě obyvatelé pravidelně vídají i lesní zvířata.

Dům navrhlo studio UID architects. To před deseti lety založil a vede architekt Keisuke Maeda.

Konstrukce domu je vyrobena z oceli. Z exteriéru dostala stavba opláštění cedrovým dřevem. Dřevo je nejdůležitějším materiálem i v interiéru. Stěny i stropy jsou v celém domě z překližky, podobně jako vestavěný nábytek.

Podlahy jsou z třešňového dřeva. Maedova dílna připravila i projekt pro podobu exteriérů domu. Upravili terasu, zahradu a částečně i les v okolí stavby. Dům získal loni vítězné ocenění v soutěži LIXIL Design Contest.

, pro iDNES.cz