Smyslem ekologických opatření je využívat přírodní zdroje optimálním způsobem. Zrekonstruovaná budova střední odborné školy v Hrdlořezech automaticky upravuje svůj provoz podle aktivity studentů a slouží jako živá učebnice. | foto: Jiří Podrazil, MAFRA

Chytrá škola budoucnosti. Jak vypadá první energeticky pozitivní školní budova

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Smyslem ekologických opatření je využívat přírodní zdroje optimálním způsobem. Zrekonstruovaná budova střední odborné školy v Hrdlořezech automaticky upravuje svůj provoz podle aktivity studentů a slouží jako živá učebnice.

Zpřístupnit data o provozu budovy chtěl Jiří Tencar, generální ředitel společnosti Ecoten, který rekonstrukci Střední odborné školy – Centrum odborné přípravy a Gymnázium v Českobrodské ulici navrhl a zrealizoval. Jedná se o nejmodernější, první energeticky a provozně uhlíkově pozitivní školní budovu v Česku a mnoho technických řešení a použitých materiálů je tak zcela unikátní. Studenti architektury a dalších technických oborů i studenti
této elektrotechnické střední školy mohou využívat data z výstavby i provozu budovy pro vlastní práce a učit se tak přímo v praxi.

Čidla CO2 spouštějí větrání dle vydýchaného vzduchu a stavu těkavých látek. Žaluzie se samy stahují či otevírají dle venkovního světla a teploty.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se