Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem...

Také v kuchyni použili architekti „obnažené“ cihly. Industriální prvek sem vnášejí staré tovární pracovní židle použité jako barové. Dostatek úložného prostoru nevnímáte díky bílým skříňkám až ke stropu. | foto: Archiv studia Seman architekti

Ze starého bytu vytvořili skvělý interiér s příjemnou atmosférou

  • 33
Pro ateliér Seman architekti se stala hodně velkou výzvou proměna staršího bytu na moderní prostor s industriálními prvky. Rodina byt v malém městečku v Tatrách využívala dříve jen během návštěv, teď v něm chtěla bydlet trvale.

„V plánu bylo vytvořit moderní, útulný interiér s dotykem ‚industriálu‘, který by odkazoval na technické památky Tater, lanovky a podobně. Materiálově jsme byli s investorem na ‚jedné vlně‘, přednost tak dostaly zejména přírodní materiály,“ vysvětluje Mgr. Art. Michal Seman ze studia Seman architekti.

Dominantu obývacího pokoje představuje „obnažená“ cihlová zeď.

Investor měl i některé speciální požadavky, například vanu v ložnici, vytvoření terasy na nevyužívané střeše a také krb. Plocha bytu má 129 m2, nová terasa téměř 28 m2.

Byt je rozdělený na denní část (obývací pokoj, jídelna, kuchyň, chodba/hala) a noční (dětský pokoj, ložnice, pracovna, která může posloužit i jako pokoj pro hosty, koupelna, WC a prádelna).

Studio Seman architekti přihlásilo tuto realizaci do soutěže Interiér roku, do  kategorie Rekonstrukce - Soukromý interiér. Soutěž, kam se mohou hlásit architekti a designéři z České a Slovenské republiky, má uzávěrku 20. února 2019.

Vítězové budou vyhlášeni 2. dubna 2019 na závěr kongresu o bydlení, designu a architektuře Living forum v pražském Centru současného umění DOX. Jeho tématem je tentokrát „Luxus a budoucnost versus štěstí“.

Změna dispozice

Původní interiér rozdělovaly dvě nosné zdi, zvlášť nepříjemná byla dlouhá a nudná chodba napříč celým bytem.

„Nosné otvory se nám naštěstí podařilo šikovně zvětšit, a tak docílit propojení mezi kuchyní a obývacím pokojem. Chodba se tak stala součástí obytného prostoru, který vyúsťuje do jídelny před terasou, kde je nádherný výhled na Tatry,“ popisuje Michal Seman.

Hrubá stavba interiéru probíhala na začátku roku, ještě v zimních měsících, což trochu zkomplikovalo stavební práce, hlavně vysoušení betonu.

„Podlaha se musela pokládat nadvakrát kvůli zbytkové vlhkosti, která se zřejmě držela v předtím nerovnoměrně vytápěných prostorech. Šikovní podlaháři ‚nasbírali‘ litry a litry vody, která se hromadila jako déšť v Tatrách. Nikdy nevíte, kdy začne a kdy skončí,“ popisuje architekt Seman jednu z největších komplikací rekonstrukce.

Původní fasádu nepodařené přístavby na domě, v níž byt je, se podařilo vylepšit, vnést symetrii do průčelí domu a navíc vytvořit terasu s výhledem, jaký se jen těžko hledá.

Z nudné chodby se stal příjemný prostor.

Propojením interiéru a exteriéru tak vznikl byt, který svou rozlohou připomíná dům. Původní elektrické vytápění pomocí podlahových fólií vyměnili architekti za systém takzvané suché podlahovky, která funguje díky elektrokotli skrytému v kuchyni.

S ohledem na orientaci bytu na různé světové strany má každá místnost vlastní regulaci teploty. Akumulační krb v obývacím pokoji slouží jen jako sekundární zdroj tepla.

Dřevo je základ

Nosným prvkem celého interiéru se stalo dřevo. Světlou podlahu doplňuje dubový nábytek, který působí jemným, jakoby „zauzeným“ tónem.

Spojení čistých a jemných linií nábytku a drsnost stěn v podobě betonu a cihel vytváří příjemný kontrast a harmonii. Barevný akcent tvoří zelená a modrá barva, ať už v podobě doplňků nebo celých stěn.

Dětský pokoj pro syna

V pracovně a v dětském pokoji využili architekti prvek, který se kdysi používal v československých interiérech, a to peřináč v záhlaví postele. Zároveň vytváří jakýsi tepelný izolant mezi postelí a obvodovou zdí.

V obývacím pokoji pak dominuje celému prostoru cihlová stěna v kontrastu s betonem na protější zdi jako odkaz na stavební materiály celé stavby.

Stěny za vanou v ložnici jsou upraveny i proti vodě. „Bílý len u podlahy s bílými dveřmi je akcentem jako první sníh v Tatrách na podzim. Na jemném, šedém podkladě stěn tak příjemně modeluje prostor, který se vzájemně prolíná,“ popisuje Michal Seman.

A dodává: „Když má člověk svoje nálady a pocity, tak i interiér žije světlem. Použili jsme různé druhy svítidel pro libovolné kombinace světla a stínu, při nichž ožívá vždy jiná část prostoru.“