Byt už osm let skvěle slouží. Majitelka rekonstrukci dokonale promyslela

  1:00aktualizováno  1:00
Květiny vyrůstají ze stěny, světlo po kapkách dopadá ze stropu na podlahu kuchyně, kde se chodí po duze. Podkrovní bydlení pro módní návrhářku Caroline Beillerotovou v samém srdci pařížského Montmartru slouží majitelce beze změn už osmým rokem.

Mansardový byt na Montmartru se stal domovem a ateliérem mladé módní návrhářky. | foto: SABO project

Před deseti lety potkala mladou oděvní tvůrkyni Caroline Beillerotovou štěstěna. Podařilo se jí získat 72 metrů čtverečních v podkroví na atraktivní adrese, hned vedle jednoho ze schodišť vedoucích k bazilice Sacré-Coeur.

Fotogalerie

Neútulný a zanedbaný prostor si žádal generální proměnu. Beillerotová  požádala svého přítele, začínajícího architekta Alexandra Delaunaye, aby jí pomohl vytvořit první vlastní skutečný domov.

Delaunay, který si v roce 2010 založil architektonickou kancelář s názvem SABO project, jí na míru vytvořil multifunkční bydlení. Pod střechou, mezi historickými a mimořádně křivými stěnami, v obklopení překrásných starých trámů, vznikl byt sloužící jak pro bydlení, tak jako otevřené studio určené pro práci i setkávání s klienty. Většinu rekonstrukčních prací zvládla Beillerotová společně s rodinou a přáteli.

Kouzlo apartmánu tkví v jedinečné kombinaci hravosti a přiznané historie. Barvy duhy a dominantní dravá žlutá nezápasí s retro nábytkem z bazaru, ale přirozeně si v bílých kulisách prostoru rozumí a souzní.

Nejsoukromější část bytu, ložnici, vysunul vestavbou Delaunaye nejvýše nebesům. Přespávají v ní zpravidla hosté. Architekt zrušil původní jednoduché dělení na dva pokoje s kuchyňským koutem a oddělil kuchyni a společenský salon od poslední, nově vytvořené místnosti: pracovny s ložnicí.

Bohatství na míru vytvořených skříní se dokázalo vypořádat s atypickou dispozicí a množstvím různých výklenků. Skříně mimo jiné tvoří i základ schodiště do ložnice a dodaly velkorysé úložné prostory, do kterých lze snadno a rychle uklidit běžný provozní nepořádek i ve chvíli, kdy se návštěva, ať už soukromá nebo pracovní, blíží po schodech nahoru.

V bytě není nouze o zajímavé nápady: masu bílých stěn a skříní oživuje pruhovaná podlaha ve čtrnácti barevných odstínech v kuchyni, stěnu zdobí šestadvacet květináčů s bylinkami. Výběr barev nebyl snadný, architekt s majitelkou vybírali z celkem osmi desítek barev, ze kterých vytvořili více jak tři desítky rozličných barevných kombinací.

Skříně mimo jiné tvoří i základ schodiště do ložnice a dodaly velkorysé úložné...

Skříně mimo jiné tvoří i základ schodiště do ložnice a dodaly velkorysé úložné prostory, do kterých lze snadno a rychle uklidit běžný provozní nepořádek.

V pokojích jsou původní masivní dubové podlahy, stropní svítidla mají evokovat kapající krápníky. Populární skandinávský design se nevyhnul ani tomuto francouzskému bytu.

Objevuje se na doplňcích i nábytku. Židle a křesílka od manželů Charlese a Ray Eamesových doplňují další repliky i originály nábytku z padesátých let minulého století. Jídelní stůl navrhl v kolekci Pi francouzský designér Roderick Fry pro značku Moaroom, doplňují je židle od švýcarského architekta a designéra Hanse Bellmanna.

Alexandre Delaunay založil své studio jako skromný počin. Dnes sídlí a pracuje na dvou kontinentech, nejvíce SABO realizací najdete v New Yorku a Londýně. Kromě architektury se věnuje i scénografii a spolupracuje s hudebníky, tanečníky a uměleckou komunitou na obou kontinentech. Loni se dostal mezi čtyřicítku nejlepších mladých evropských architektů v cenách Forty under Forty.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Dům, který si na nic nehraje, zvítězil v soutěži Interiér roku

Stavba respektuje své okolí i místní tradice.

Ctít tradice neznamená jen uchovávat věci a domy, které vznikly před stovkami či desítkami let, ale využít to, co...

Postavili si rodinný dům, který se stal dokonalým parťákem pro život

Přesah střechy i hmota garáže tvoří kolem hlavního vstupu závětří chránící před...

Lída a Jiří bydlí přesně tak, jak si vždy přáli. S oblíbenými pěveckými idoly na stěnách, obrázky známých autorů, retro...

Už šest let opravují dům. Na plot se dostalo až nyní, má to ale háček

Rodinný dům na Kroměřížsku si rodina koupila před šesti lety.

Petra bydlí s rodinou na Kroměřížsku v domě z 80. let. Koupili jej před šesti lety a vrhli se na potřebnou celkovou...

Jak se staví sen: kvůli nové kuchyni museli vybourat koupelnu i šatnu

Průchod do kuchyně

Panelákový byt a dispozičně nevyhovující kuchyň. To zná spousta lidí. Jenže Janu trápí i mnohem větší problém: rakovina...

Při zařizování bytu se obešel bez architektů, vsadil na pálené cihly

Lampu nad stolem majitel objevil v obchodě pro kutily, stála ho jen pár stovek....

Mít doma stěnu z pálených cihel je dnes docela módní. Autenticitou a syrovostí vnášejí do interiéru určité kouzlo,...

Další z rubriky

Nejlepší interiéry roku 2018. Opět zazářily hlavně rekonstrukce

Kategorie soukromý interiér – novostavba: Stavení se stodolou na Vysočině

Do čtvrtého ročníku soutěže Interiér roku, která je určena českým a slovenským architektům a designérům, se přihlásilo...

Nejlepší životní rozhodnutí je dovedlo ke skvělému montovanému domu

Montovaná vilka od australské společností Archiblox působí nenápadně, i když je...

Montovaná vilka od australské společností Archiblox působí nenápadně, i když je opláštěna ocelovým materiálem...

Podívejte se na nejkrásnější skleněné plastiky českých tvůrců

Jaroslav Svoboda, Bez názvu, 1972

Část sbírky skla z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, která má tisíce položek, představuje výstava nazvaná Plejády...

Najdete na iDNES.cz