Byt s výhledem na Peking stojí ve čtvrti, která ještě před třiceti lety byla...

Byt s výhledem na Peking stojí ve čtvrti, která ještě před třiceti lety byla pepřovníkovým polem. | foto: Wonder Architects

Byt mu splnil všechny sny. Chytré pódium je stolem, postelí i pohovkou

  • 14
Před třiceti lety byla v místech pekingské čtvrti Chua-ťia-ti pole s dlouhými lány pepřovníku. Plantáže s kořením pohltilo rozrůstající se velkoměsto. Mladý manažer si zde vyhlédl byt velký 78 metrů čtverečních, který si nechal upravit přesně sobě na míru.

Práce se ujala hravá parta mladých a kreativních pekingských architektů z kanceláře Wonder Architect – Čchi-Pcheng Ču, Čchung Wang a S’-Ti Wang. Návrhem bytu svého kamaráda obdarovali, výměnou za možnost realizaci publikovat ve světových médiích – jde totiž o jednu z jejich prvotin. 

Ve svém manifestu o sobě architekti s nadsázkou tvrdí, že jsou radikální konzervativci, kromě architektury milují i archeologii a stále zvídavě objevují kouzlo přírody a libují si v dílech starých umělců.

Byt v domě postaveném na začátku devadesátých let proměnili architekti v útulný domov díky nové promyšlené dispozici, použitím kvalitních přírodních materiálů a originálních dekorací, ke kterým má majitel niterný vztah.

Atypická dispozice bytu vyžadovala pečlivou přípravu a řešení prostoru na míru. Architekti navrhli pódium s úložným prostorem, ve kterém se skrývají během dne lůžkoviny, které ráno může fungovat jako místo na protahování, v poledne jako jídelní stůl, večer jako sedačky v domácím kině a v noci jako pohodlná postel. Sousedí s ním i výklopná pracovní deska, která rázem promění kout v pracovnu. Záleží jen na doplňcích a aktuální potřebě majitele.

Velký důraz kladl majitel na atraktivní a různorodé dekorace. Byt působí jako výstavní síň a jedna velká skrýš před okolním světem zároveň. Vedle starých tiskařských matric a uměleckých artefaktů se například zcela sebevědomě vyjímá porcelánová soška papouška s moderními, kubismus evokujícími tvary. 

Starožitné vyřezávané trámoví doplňují historické exotické masky z Indonésie, posuvné stěny čarují s prostorem, ve kterém se zabydlelo masivní dřevo, sisalové koberce a ručně tkané vlněné běhouny. 

Apartmán má rozlohu 78 metrů čtverečních.

Jestliže autoři využili kulatého tvaru na výřezu posuvné stěny, zopakovali motiv v celém bytě: na kouli skleněného lustru, kruhovém rámu zrcadla, na konferenčních a příručních stolcích... a tím výčet zdaleka nekončí. 

Kruh předznamenává i elegantní klubové křesílko, dokonalost základního tvaru adoruje i sisalový koberec nebo stropní svítidlo či koš na květináč. Okna a promyšlené průhledy lemují výhledy na město i do „krajiny“, která vznikla improvizovanou dekorací vyrobenou z přírodnin.

, pro iDNES.cz