Před čtyřmi lety trápily mladého finského architekta Olliho Enna dva velké problémy. Rozhlížel se po vlastním bydlení, které by ho nezruinovalo a zároveň vyhovovalo jeho volnomyšlenkářské povaze, a těžkou hlavu mu dělala také diplomová práce.
Šťastně se mu podařilo skloubit obě věci dohromady. Navrhl jednoduchý domek, který si postavil nejprve sám pro sebe a dnes je nabízí dalším individuálním zájemcům na míru.
„Finské domky“ byly v poválečném Československu synonymem skromného montovaného bydlení, které k nám doputovalo ze Skandinávie. Hodilo se do doby, kdy plýtvání penězi a prostorem nebylo na pořadu dne. Je možné, že se severský fenomén skromnosti opět ujme.
V dvousettisícovém městě Vantaa, ležícím na jihu Finska v těsné blízkosti Helsinek, rozjel mladý architekt Olli Enne projekt jednoduchých montovaných staveb.
Tvůrčím způsobem reagoval na přemrštěné ceny nemovitostí, které trápí nejen finskou metropoli. Částky za metry čtvereční stavebních pozemků se vyšplhaly tak vysoko, že by Enne jako čerstvě vystudovaný vysokoškolák nemohl minimálně dekádu na vlastní domek ani pomyslet.
Přitom výměra některých zahrad rodinných domů, zejména ve vilových čtvrtích, výstavbu malého bydlení klidně snese a mnozí majitelé velkých domů umístěných na velkých parcelách hledají řešení, jak snížit vysoké náklady na provoz domu.
Tímto způsobem Enne uvažoval a v roce 2015 dokončil vlastní projekt: dům – garsonku, která nabízí na takřka padesáti metrech čtverečních komfortní život pro mladý pár nebo single obyvatele. Projektem absolvoval svá studia a nazval ho „Yksiö puutarhassa“, což lze volně přeložit jako „jednolůžko v zahradě“.
Montovaná a ekologická dřevostavba má nekomplikovaný půdorys. Přízemí patří obytné zóně s jídelnou a kuchyní, otevřené patro je soukromou ložnicí majitele. Stavba věrně kopíruje minimalistické potřeby a nároky majitele, kromě stálého bydlení je možné ji využívat také jako alternativní zahradní pracovnu nebo domek pro návštěvy.
Jednotlivé části domu byly vyrobeny v továrně a na místě jen sestaveny do celku. Kupříkladu překližkové schodiště je takřka stavebnicí, jen v reálném měřítku: jednotlivé díly jsou dokonale popsané a podle návodu je dokáže sestavit každý. Enne uvádí, že propojit patra nebude majiteli trvat déle než jedno odpoledne: „hra“ by měla zabrat zhruba čtyři a půl hodiny.
Interiéry Enneho domku jsou vybavené v duchu nejlepších skandinávských designových tradic: jednoduché linie nábytku, kvalitní přírodní materiály, kterým dominuje masivní dřevo s překližkou a ve Finsku tolik oblíbené textilie s dovádivými barevnými vzory.
Velký důraz kladl i na pečlivě rozvržený systém osvětlení. Do projektu se s mladým architektem pustila celá řada firem, aby ho v jeho úsilí podpořily a pomohly mu s náklady nejen na výstavbu, ale i vybavení domu. Například designové reproduktory dodala firma Genelec. Za poslední tři roky se Ennemu podařilo již vystavět pět domků a do budoucna plánuje další obdobné realizace.