Po slavnostním otevření v srpnu 2014 se pavilon stal  vyhledávaným místem...

Po slavnostním otevření v srpnu 2014 se pavilon stal vyhledávaným místem odpočinku pro občany města i lákadlem pro návštěvníky. | foto: koláž iDNES.cz

Zchátralý pavilon je pryč. Skvělá budova je plná krásného secesního skla

  • 5
Pavilon v zahradě u muzea Dr. Karla Hostaše v Klatovech byl v roce 1961 vybudován pro výstavy karafiátů. Před několika lety stal atraktivním místem setkávání s renomovaným českým sklem a zároveň vyhledávaným cílem odpočinku pro obyvatele města i lákadlem pro jeho návštěvníky.

Budova neobvyklého oblého tvaru prošla v roce 1983 rekonstrukcí a poté se krátce využívala pro výstavy amatérských umělců. V roce 1985 byla však společně s přilehlou zahradou pro veřejnost uzavřena a sloužila jako zázemí při rekonstrukci muzea.

Poté se z ní stal muzejní depozitář, který začal postupně chátrat. Když pavilon v roce 2012 získalo město Klatovy, otevřela se cesta k jeho revitalizaci.

Umocnění krásy a skla

Město se rozhodlo zřídit v pavilonu turisticky atraktivní expozici světově významného secesního skla firmy Lötz z Klášterského Mlýna, kterou doprovázejí příležitostné výstavy.

Pavilon byl rekonstruován podle projektu Martina Kožnara a Jiřího Bízy jako prostor klidu a světla umocňující krásu skla. Bílý pavilon v zelené zahradě je zcela jednoduchý, ale interiér skrývá mnoho překvapení, neobvyklé průhledy a má neopakovatelnou atmosféru. Skvělá architektura zde naprosto přirozeně koresponduje s vystavenými skleněnými objekty, což návštěvníkům zaručuje výjimečný zážitek.

Speciální prohlídky a programy jsou připraveny pro žáky a studenty – seznamují je s expozicí, s výrobou skla či s příběhem šumavského sklářství a sklárny v Klášterském Mlýně. Společně s pavilonem byla podle projektu Martiny Forejtové obnovena i zahrada, která je v letních měsících zároveň výstavním prostorem.

Lötz, příběh inspirace

Sklárna Lötz, která byla v provozu v letech 1836–1947, sídlila v Klášterském Mlýně u Rejštejna na Klatovsku.

Zdařilé rekonstrukce

Stálá expozice nazvaná Lötz, příběh inspirace představuje asi 610 skleněných exponátů nevyčíslitelné hodnoty, které jsou údajně nejvýznamnější lötzovskou veřejnou expozicí na světě.

Nejstarší kusy, jež pocházejí z doby okolo roku 1890, získaly cenu Grand Prix na světové výstavě v Paříži.

Pavilon skla v Klatovech obdržel za rok 2015 Národní cenu za architekturu, kterou uděluje Obec architektů, a zvítězil také v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje 2015.

Zdařilé rekonstrukce jsou aktuálně k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.