V domě žije Ellen Pompeová, která proslula především postavou doktorky Meredith...

V domě žije Ellen Pompeová, která proslula především postavou doktorky Meredith Greyové v populárním seriálu Chirurgové. | foto: Martyn Lawrence Bullard

Hvězda seriálu Chirurgové dokončila přestavbu sídla starého 90 let

  • 23
Americká herečka a poloviční Italka Ellen Pompeová je známá ze seriálu Chirurgové jako Meredith Greyová. Před lety si v hollywoodských kopcích koupila rozlehlý dům a nechala ho kompletně přestavět. V domě žije s manželem, hudebním producentem Chrisem Iverym, a jejich dcerou Stellou Lunou.

Přestavby rozlehlého sídla se ujal losangeleský designér Martyn Lawrence Bullard, který se již podílel na desítkách zakázek například pro Eltona Johna nebo Cher.

Bullard kromě toho, že vytváří domovy pro pracovně vytížené herce a celebrity, staví také filmové interiéry, účastnil se amerických dekoratérských televizních reality show a navrhl i design obchodů světoznámé obuvnické značky Jimmy Choo.

Málokdy se mu prý ale přihodí, aby klient zapáleně spolupracoval od samého počátku realizace a obracel se na něj pro rady i po dokončení projektu.

Projděte se domem hvězdy

Ellen Pompeovou, která proslula především jako doktorka Meredith Greyová v populárním seriálu Chirurgové, interiérový design mimořádně nadchl.

Bullard si pochvaluje, že při spolupráci s Ellen a později i s jejím partnerem, hudebním producentem Chrisem Iverym, se brzy cítil jako ve skutečném týmu osvědčených odborníků.

Herečka si vybrala rozlehlý patrový dům s terasovou zahradou, bazénem a zahradním altánem na pozemku kolem dokola obehnaném cypřiši, které obyvatele chrání před nežádoucími pohledy.

Traduje se, že jedním z jeho obyvatel byl během své herecké kariéry i americký prezident Ronald Reagan. O kvalitě samotné stavby vypovídá i to, že mu stále zůstala původní fasáda se zdmi z bělostného stříkaného betonu z roku 1923.

Pompeová chtěla v domě uchovat středomořskou atmosféru španělské haciendy, styl, v jakém dům před desítkami let vznikl. Je jí blízký i díky jejímu původu, otec Pompeové pocházel z Itálie. Ellen se ale na cestách kolem světa zamilovala i do jiných zemí. Učarovala jí rovníková Afrika i Maroko, Afghánistán i indické a turecké paláce.

Stavební úpravy proběhly na hlavním schodišti, které dostalo nádech marockých harémových paláců a nově byly položeny i dřevěné a francouzské terakotové podlahy.

Nekonečnou změť stylů jí Bullard pomohl uspořádat a naučil ji i jak nakládat se sběratelskou vášní. Pompeová si totiž ráda obklopuje množstvím suvenýrů z cest, které ale v konečném výsledku působí chaoticky a jeden artefakt přebíjí druhý.

Bullard jí poradil redukovat vystavené věci a z času na čas je obměňovat, nikdy ovšem nevystavovat vše. Díky tomu dům nevypadá jako vetešnictví a každý kousek, znovu vytažený ze skříně, potěší, jakoby by byl zbrusu nový.

Jediné stavební úpravy proběhly na hlavním schodišti, které dostalo nádech marockých harémových paláců a nově byly položeny i dřevěné a francouzské terakotové podlahy. Textilie v celém domě jsou přehlídkou umu výrobců z celého světa.

Ve vstupní hale jsou marocké polštáře, přehozy v obývacím pokoji pocházejí z dílny tureckého módního návrháře Rifata Ozbeka, koberce jsou afghánské a povlečení a doplňky v ložnici jsou mixem egyptských rukodělných tkanin a limitovaných kolekcí Calvina Kleina.

Největší fotografie dominuje kuchyni. Salgado ji pořídil v polovině devadesátých let minulého století na přelidněném vlakovém nádraží Churchgate v Bombaji.

Podobně světový rodokmen má i nábytek. Je vyroben pouze z přírodních materiálů, kromě masivního dřeva je použita i kůže, mořská tráva, ratan i kov. Jídelně kraluje dřevěný stůl z 19. století dovezený z Guatemaly, svícen v jídelně si pořídila Ellen na dovolené v Turecku. Je z osmnáctého století a koupila jej přímo na Velkém tržišti v Istanbulu. Velký bílý keramický svícen na stolku v obývacím pokoji je jedním z necelé desítky podobných kousků pocházejících přímo z dílny Pabla Picassa.

Bullard pro rodinu navrhl i všechny sedačky, včetně zahradních posezení. Podle jeho návrhu bylo vyrobeno i velké zrcadlo v marockém stylu, které stojí v jídelně. Kousek byl původně určen pro Cher, ale Bullard se rozhodl, že domu Pompeové sluší víc. Bullard volil i netradiční materiály jako třeba zkamenělé vybělené dřevo, ze kterého je odkládací stolek v hale.

O domě se traduje, že jedním z jeho obyvatel byl během své herecké kariéry i americký prezident Ronald Reagan.

Některý nábytek je však původní a v domě nadále zůstal. Pompeová se rozhodla využít vše, co v domě zbylo po bývalých majitelích. Dál tak používá například bílá křesílka a židle. Nové nejsou ani kuchyňské spotřebiče od oblíbené kalifornské značky Viking.

Celý dům zdobí černobílé fotografie brazilského dokumentárního fotografa Sebastiaa Salgada. Největší z nich dominuje kuchyni. Salgado ji pořídil v polovině devadesátých let minulého století na přelidněném vlakovém nádraží Churchgate v Bombaji. Hollywoodské celebrity si fotografii zamilovaly v roce 2009, po fenomenálním úspěchu filmu Milionář z chatrče.

Tvůrce Danny Boyle se netajil tím, že závěrečná scéna byla inspirována právě tímto Salgadovým záběrem a na stejném nádraží se proto také natáčela. Z dokumentární fotografie se rázem stal opěvovaný obraz, který se dočkal mnoha kopií a dostal se na stěny hollywoodských domácností.

, pro iDNES.cz