Praha láká sběratele zážitků. Luxusní byty s fórkem se staví pro ně

  • 44
Lokalita, dostupnost škol, oblíbené kavárny, blízko do práce, park a zeleň. „Každý chce mít blízko vše podstatné pro svůj život,“ popisuje současné preference architekt David Wittassek, partner studia Qarta Architektura. Zásadní změnou oproti dřívějším letům je podle něj návrat do města.

Rezidence Churchill, Praha - Vinohrady. V projektu počítají s byty pro singles, prostornými apartmány s terasami z tropického dřeva i byty s předzahrádkou.

Slova architekta Davida Wittasseka potvrzuje i izraelský architekt Gil Shenhav. Urbanismus vidí jako revoluci 21. století. „Lidé po celém světě se stěhují do měst. Přinášejí jim větší možnosti. Chceme chodit za kulturou, vzdělávat se, zažívat romantiku, byznys i sport. A čím větší město, tím větší zakoušíme dostupnost podobných zážitků,“ vidí trend Gil Shenhav, který spolupracuje například s developerem CCC, kde se podílí na výstavbě Chateau Troja Residence.

Praha je podle něj městem, do kterého je snadné se zamilovat, ať už je člověk místní, nebo cizinec. „Je to unikátní směs s charakterem. Pokaždé, když sem přijedu, dýchne na mě to majestátní spojení mezi historií, kulturními památkami, krásou a moderním světem. Lidé jsou ale různí, stejně tak se liší jejich požadavky. Někteří vyžadují spíš vesnický pocit a zeleň, jiní musí vnímat tep města,“ doplňuje svoji myšlenku Gil Shenhav.

Lokalita je i podle něj klíčovým faktorem, podle kterého si lidé vybírají nový domov. Tedy například možnost chodit po okolí pěšky, bydlet pár minut od práce nebo kulturních atrakcí. „Luxusní domovy jsou už dnes součástí našich životů. Hodně cestujeme, navštěvujeme krásná místa a od vlastního bydlení chceme, aby bylo na podobné úrovni. Potkávám se s velmi sofistikovanými rodinami, které přesně vědí, co chtějí. Svět se posouvá od hromadění věcí ke sbírání zážitků a město je pro tento přístup na úrovni každodennosti nejlepším místem,“ zamýšlí se.

Pokud vás nelimituje rozpočet, není důvod, proč nebydlet v krásném prostředí s duší, kde navíc vše máte na dosah ruky a ještě kousek vlastní zeleně. „Na druhou stranu ale platí, že žít v hlavním městě kvůli ceně bytů pro mnohé znamená stěhovat se opačným směrem – z města, kde je cena bydlení zcela odlišná,“ upozorňuje na druhý trend David Wittassek.

Zajímavý nápad i technologie

Chateau Troja Residence, Praha - Troja. Rezidenci tvoří 66 apartmánů a šest...

Místo jsme si vybrali, hypotéku zařídili. Co je pro nás nejdůležitější? Chceme všichni ovládat obydlí na jedno kliknutí v aplikaci na smartphonu? V popiscích v katalozích jsou často skloňovány výrazy jako nové kvalitní materiály s menším tepelným odporem a lepší akustikou. Nebo takzvaná chytrá řešení domů, s řízeným větráním i vytápěním.

Zatímco u moderních technologií prý stále trochu tápeme a zajímají nás hlavně při počítání spotřeby energií, posun David Wittassek vnímá u poptávky po zajímavých architektonických řešeních. „Jako společnost jsme poučení, každý z nás vystřídal za svůj život několik typů bydlení. Chceme zajímavý nápad, přiměřenou formu a objem. I když to lidé často neumí přesně popsat, velmi citlivě to vnímají. A pak se v takovém domě a prostředí cítí velmi dobře,“ pozoruje u svých klientů architekt.

„Chtějí zajímavé věci s nápadem, lidově řečeno s fórkem. A také ve vynikající kvalitě, s kvalitním materiálem.“ V moderním bytě nesmí chybět balkon nebo lodžie, většina prostorů má spojenou kuchyň a obývací prostor.

„Samozřejmostí je solidní koupelna a u větších bytů samostatné WC. No a konečně se vracíme k prostoru vstupu. Poslední roky byla spíše tendence vstupní část bytu minimalizovat, dnes se opět zvětšuje. Historicky měl kromě vstupu jinou funkci než dnes, často sloužil jako rozptylový koutek například s jídelním stolem,“ dodává David Wittassek. Nezbytností je také parkování, včetně toho chytrého, pro elektromobily s možností dobíjení.

Zvednout se z gaučíku a vyrazit ven

Oaks, Nebřenice. Bytové domy a vily vyrůstají okolo rekonstruovaného...

Oaks. Bytové domy a vily vyrůstají okolo rekonstruovaného klasicistního zámečku.

Nový domov ale netvoří jen koupelna, výhled z výšky a kvalitní izolace. Stejně důležité je bezprostřední okolí nových sídel. Ať už jde o soukromé zelené ostrůvky, nebo ve městech ještě spíše o sdílená veřejná prostranství.

„Všichni dost cestujeme a vidíme, jak se se zelení nakládá ve zkušenějším zahraničí. Barcelona, Londýn, Kodaň. Je to prostor, který patří všem, prostor, který má pobavit, posloužit a nabídnout něco, co neumí poskytnout ani soukromá městská zahrádka a už vůbec ne prostředí bytu,“ říká zahradní architekt Ferdinand Leffler, který navrhl například zahradu pro Chateau Troja Residence.

Problémem podle něj je, že města neumí o svoji zeleň dostatečně pečovat, což je podstatná část úspěchu. „Jde o to, nevytvářet zeleň a parky jen pro samotné město a okolní stavby, ale zamyslet se nad tím, co potřebují lidé, kteří mají šanci daný ostrov zeleně navštívit. K čemu je krásná lavice, na které se dobře nesedí? Koš, ze kterého půlhodinu po vyprázdnění přetékají odpadky ven? Je třeba vytvářet parky pro lidi. Pro současné lidi. A nezapomínat na generaci náctiletých, poskytnout jim prostor k reálným setkáním,“ vzkazuje Leffler.

„Přehání se to s aktivitami pro nejmenší děti, ale na kategorii studentů se zapomíná. Je potřeba víc přemýšlet: co může být motivací do parku vkročit a opustit pohodlí domácího gaučíku,“ uzavírá zahradní architekt.

Oaks, Nebřenice

Oaks, Nebřenice. Na výběr je řadový dům, vila nebo apartmán podle návrhu...

Jihovýchodně od Prahy právě vyrůstá nový projekt, který slibuje, že v sobě dokáže spojit český venkovský život, nejmodernější technologie (celý dům včetně každé zásuvky bude pod kontrolou díky aplikaci) a progresivní design.

Bytové domy a vily vyrůstají okolo rekonstruovaného klasicistního zámečku Nebřenice s dubovou alejí (odtud název, oak je anglicky dub). Na výběr je řadový dům, vila nebo apartmán podle návrhu slavných architektů v čele se jmény Richard Meier, John Pawson nebo ateliéry Marani Architects, ADR a Chapman Taylor.

Spolu s novými příbytky v okolí vyroste i vybavenost: školka, pekárna, vinárna a další obchody, golfisté se nadchnou pro 18jamkové hřiště s licencí PGA, které se otevře už letos v létě.

V okolí vznikají také cyklostezky a pěšinky pro běžce, třeba podél opravených rybníků nebo nově vytvořených tůní a nechybí ani privátní wellness. První obyvatelé se budou moci nastěhovat v polovině roku 2020.

Nebřenice, klidná ves, která se změní v sídlo miliardářů

19. října 2015

Chateau Troja Residence, Praha - Troja

Chateau Troja Residence, Praha - Troja. Developerský projekt vyrůstá na místě...

Na dohled Trojskému zámku, vinici sv. Kláry a Vltavy finišuje jeden z projektů, jehož hodnota se šplhá k miliardě korun. Chateau Troja Residence vyrůstá na místě původní šlechtické usedlosti ze 17. století.

Šest ze třinácti budov jsou původní historické stavby. Jedna má ochoz a sloupové podloubí a je to nejstarší a nejelegantnější z budov. Další zase nabízí světlé jídelny s vysokým stropem a soukromé zahrady.

Rezidenci tvoří 66 apartmánů a šest velkometrážních penthousů (v ceně od 40 do 100 milionů korun). Jejich obyvatelé budou mít k dispozici soukromé výtahy, několik teras a služby domovníka.

Mezonetový penthouse o rozměrech přes 300 m² se chlubí pěti terasami, vlastní garáží pro několik aut a v modelovém uspořádání třemi ložnicemi s koupelnou a šatnou. A samozřejmě nechybí ani krb.

Jinonický dvůr, Praha - Jinonice

Jinonicků dvůr, Praha - Jinonice. Dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se...

Přes šedesát bytů a ateliérů a také pět vil vyroste během tří etap v areálu jinonického zámečku ze 17. století, který se během výstavby také dočká rekonstrukce.

V první etapě najdete moderní byty rodinného charakteru, zatímco ve druhé fázi dojde k rekonstrukci samotného zámečku a jeho přeměně na byty. Žádné dva byty nebudou stejné a každý bude originálem projektovaným na míru.

Přiznané zůstanou krovy i klenby, barokní a klasicistní nosné konstrukce nebo kašna na nádvoří s nově vysazenými stromy. Ceny přitom začínají už na čtyřech milionech korun.

Druhá etapa by měla skončit na jaře 2021, do vil se pak noví majitelé nastěhují ve stejný rok na podzim. Součástí projektu je i restaurace s pivovarem.

Top rezidence Pomezí, Praha - Košíře

Top rezidence Pomezí, Praha - Košíře. Projekt tvoří domy s devadesáti byty a...

Vlastní zahrádky nebo terasy, některé na střeše, většina bytů Top rezidence Pomezí nabízí také výhledy na Prahu nebo do přírodního parku.

Projekt tvoří domy s devadesáti byty podle návrhu pražského architekta Petra Bouřila (ABM architekti), od těch se zahradou pro rodiny s dětmi po luxusní dvoupatrové penthousy s terasami v horních patrech.

Všechny jsou postavené v nízkoenergetickém standardu, s decentralizovaným větráním s rekuperací tepla, před přehřátím bytu francouzskými dřevěnými okny chrání venkovní žaluzie, koupelny zdobí velkoformátové dlažby a zařizovací předměty renomovaných výrobců.

Výstavba začala loni na podzim. Cena bytu s podlahovou plochou 114 m² je 12 milionů korun. V lokalitě má do budoucna vyrůst celkem 146 bytů v 9 domech, 38 řadových domů a 5 samostatných vil.

Rezidence Churchill, Praha - Vinohrady

Rezidence Churchill, Praha - Vinohrady. Horní patra nabídnou výhledy na...

Italská ulice na pomezí Vinohrad a centra Prahy je prvotřídní lokalita. Velkorysá, praktická, plná energie a volnosti, láká k prohlídce nabídka Rezidence Churchill.

Ne každý chce do práce dojíždět a právě lokalita je jedním z hlavních atributů, na které lidé při výběru nového domova dbají. V projektu počítají s byty pro singles, prostornými apartmány s terasami z tropického dřeva i byty s předzahrádkou pro brouzdání v ranní rose s kávou v ruce i nedělní rodinné obědy.

Horní patra nabídnou výhledy na Hradčany a Petřín. Před přehřátím chrání venkovní žaluzie, v horních patrech také markýzy, všechny byty mají vlastní chlazení. Koupelny zabydlí zařizovací předměty značek Villeroy & Boch, Kaldewei a Hüppe.