Pohledový beton se i kvůli ceně v soukromých interiérech neobjevuje příliš často, zato betonové stěrky ano. Důvod? Kromě určité módnosti mají výhodu také v tom, že je lze i díky tloušťce přibližně 1,5 mm aplikovat na téměř všechny druhy podkladu včetně sádrokartonu, navíc je možné je probarvit na desítky odstínů barev.
Na podklad stačí nanést speciální cementovou stěrku, aby vznikl hrubý podklad. Přibližně po 24 hodinách se nanese další vrstva cementové stěrky, která se takzvaně ugletuje do konečné podoby. Pak se přelakuje.
„Můžete ji dokonce aplikovat i na nábytek nebo sklo, jen musíte v takovém případě použít ještě mezivrstvu,“ vysvětluje Josef Němec ze společnosti Luxusní povrchy.
Betonové stěrky se snadno udržují, jsou odolné i vůči mechanickému namáhání. S vodou se však až tak úplně nesnášejí, proto se hlavně do koupelen od roku 2009 začal používat betonepox, velmi tvrdá stěrka, kterou lze používat i na podlahy a nevadí jí ani voda (dokonce ani mořská) ve sprchovém koutě (více zde).
Betonepox lze použít přímo na starý keramický obklad v koupelně. Má snad jediné omezení, neměl by se aplikovat na vlhkou stěnu, pak hrozí, že se na stěně objeví puchýře či boule. Betonepox a betonové stěrky lze snadno aplikovat i na dveřní křídla, takže „zmizí“ ve stěně.
Dveře, které nevidíte
Pod dekorativní výmalbou interiéru v betonové šedé stěrce zmizí i dveře Master. „Betonová stěrka totiž může naprosto plynule pokračovat i na jejich povrchu. Navíc nejste omezeni jednotnou podobou pro obě strany dveří. Díky hliníkové konstrukci můžete každou stranu dveřního křídla doladit přesně podle stylu místnosti, ve které dveře jsou,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P.
Jestliže se rozhodnete pro trend industriálního vzhledu surového betonu, nezapomeňte dveře opatřit skrytými zárubněmi. Viditelné orámování v podobě klasické obložky by totiž mohlo vaše tajné dveře prozradit, a hlavně by nebylo tak elegantní. „Skrytá zárubeň Aktive je totiž celá schovaná v příčce, dveřní křídlo tak plynule pokračuje ve vzhledu výmalby,“ doplňuje Petr Paksi.
Na stěně může „zmizet“ díky betonu (nebo naopak vyniknout) i vypínač. Speciální beton s organickými vlákny se totiž používá i v originálně pojatých rámečcích vypínačů a zásuvek.
„Ručně vyráběný betonový rámeček se vyrábí ze speciální směsi obohacené o organická vlákna, která přispívají k celkovému zesílení materiálu. Na atraktivitě vzhledu se podílí žádoucí póry, které se přirozeně vyskytují na povrchu rámečků vypínačů,“ popisuje Ing. Martina Obadalová z družstva Obzor, českého výrobce domovních vypínačů a zásuvek. Beton používaný na rámečcích je voděodolný.
Nábytek jako z betonu
Surový beton na nábytkových dvířkách? Proč ne, stačí využít jeho zdařilé imitace. „Díky fóliovaným dekorům ve světlém či tmavém provedení, které jsou od skutečného betonu pohledově k nerozeznání, už nemusíte mít beton pouze na zdech nebo pracovních plochách. Může se aplikovat i na nábytková dvířka, u kterých by bylo použití skutečného betonu kvůli jeho vysoké hmotnosti velmi problematické,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek.
Fóliované imitace betonu mají i další výhody. „Povrchová fólie se snadno udržuje a díky tomu, že přesně obepíná dvířka z pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran, chrání hranu dvířek před pronikáním vlhkosti. Nemusíte se tak bát umístit je i do koupelny nebo kuchyně,“ dodává Martin Dusík.
Na elegantní betonově šedou notu můžete „naladit“ také koupelnu. „Beton je současným hitem i u koupelnového nábytku, proto jsme se rozhodli do stejnojmenného dekoru ´obléct´ například skříňky z řady Ambiente,“ říká Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas.
Protože jde o laminátový dekor, který vzhled betonu věrně imituje, není třeba se obávat, že by jej voda a vlhkost nějakým způsobem narušila. Barevně nekonfliktní šedý nábytek dává možnost doplnit ho výraznějšími barevnými doplňky.
Pravý beton
Kdo si chce do interiéru přidat „pravý“ beton, třeba jen jako pomyslnou „tečku“ na závěr, má také velkou šanci. Z betonu se dnes vyrábějí umyvadla, dřezy či dekorativní mísy, stolky, zahradní lehátka i další doplňky včetně šperků.
Velmi často nesou značku Gravelli. Tři mladí čeští tvůrci, Jiří Peters, Ladislav Eberl a Tomáš Vacek, dokonce stojí i za celosvětovým patentem na průsvitný beton LiCrete, za který získali cenu za nejlepší českou inovaci roku 2013. Tvoří jej (zjednodušeně) mřížka z plexiskla zalitá do betonu, díky tomu může světlo procházet i betonem (více se dozvíte zde).