Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. září 2023 Michal

Na chytré zahradě rostou ředkvičky v patře a nad bazénem se tančí

  0:01 – ADVERTORIAL
Místo plné zeleně, květin a stromů, které nabízí odpočinek, relaxaci a možnost se odpojit od každodenního shonu. To je zahrada. Zároveň je to ale i místo her s rodinou nebo grilovačky s přáteli. A takové aktivity potřebují prostor. Někdo má zahradu velikou, jiný už tolik ne. Máme pro vás pět tipů, jak ve vašem zeleném ráji efektivně využít prostor.
Terasové zastřešení bazénu BERGEN umožňuje plné využívání zahrady po celý rok

Terasové zastřešení bazénu BERGEN umožňuje plné využívání zahrady po celý rok | foto: Albixon

1 Zelenina z „výšin“

Šťavnaté rajče z vlastní zahrádky nebo okurkový salát ze záhonku pod okny. To jsou samé dobroty. Jenže pro pěstování zeleniny potřebujete čas a hlavně místo. Je tu ale možnost, jak prostor vykouzlit i na menší zahradě. Koncept vertikálních záhonů sahá až do starověkých civilizací, jako byl například Babylon, kde byly zahrady vytvořeny na stěnách a terasách. Byly navrženy tak, aby poskytovaly potravu a krásu, a zároveň využívaly omezeného prostoru ve městě.

Moderní koncept vertikálních záhonů se objevil v roce 1938, kdy francouzský zahradník Patrick Blanc začal experimentovat s vertikálními stěnami, které byly pokryty rostlinami. Tento koncept byl později rozvinut a upraven tak, aby byl efektivnější a snadněji použitelný v moderním prostředí. Dnes jsou vertikální záhony velmi populární a jsou používány nejen v zahradách, ale i v interiérech budov a na veřejných prostranstvích.

Lze v nich pěstovat různé druhy zeleniny, jako jsou například rajčata, papriky, okurky, fazole, ředkvičky či saláty. Pro pěstování ve vertikálních záhonech je ale důležité zvolit vhodné odrůdy a správně si plánovat umístění rostlin vzhledem k jejich nárokům na slunce, vlhkost a prostor. Dále je třeba obstarat dostatečnou zálivku a přísun živin pro rostliny, což lze zajistit pomocí vhodného substrátu a hnojiv.

2 Malý bazén taky bazén

Na zahradě je vždy co dělat. Práce na záhonech nikdy nekončí. Stále roste i tráva, kterou je potřeba často sekat. Zahrada je ale hlavně místem odpočinku a relaxace. Léto bez koupání není tím pravým létem. O Česku se dokonce mluví jako o bazénové velmoci.

Bazény mohou být vytvořené na míru pro vaši zahradu

Možností je několik. Třeba nafukovací bazén je levný a mimo sezonu ho můžete ze zahrady uklidit. Ruku na srdce, gumový prstenec ale oku moc nelahodí. Řešením jsou proto malé bazény vytvořené na míru pro vaši zahradu. Je prostor za vaším domem jen úzká nudle? Nebo máte zahrádku maličkou? Nevadí, řešení se najde vždy. Navíc může být i originální.

Malé bazény mají své výhody. Jejich pořízení je mnohem dostupnější, takže můžete přidat bonus v podobě zastřešení nebo protiproudu. Pokud koupíte i tepelné čerpadlo, oceníte, že voda se rychleji ohřeje na příjemnou koupací teplotu, a to s nižšími náklady. Bazén mohou ohřívat i solární panely.

3 Tango nad hladinou

Gumový bazén po sezoně schováte, chytrý bazén překryjete. Elegantním řešením pro zahrady jsou pojízdné terasy. Česká společnost ALBIXON přichází s plnohodnotnou pojízdnou terasou, která nejenže zastřeší bazén, ale díky své vysoké tuhosti a nosnosti se nabízí i k jiným aktivitám a relaxaci.

Terasové zastřešení bazénu BERGEN umožňuje plné využívání zahrady po celý rok. Spojením modulů se zastřešením vytvoříte jednu víceúčelovou kompaktní plochu, která poskytne skvělou ochranu bazénu a zároveň umožní využít vzniklou terasu nad ním. Krytina zastřešení je navržena tak, aby tvořila jednolitou plochu bez mezer, což minimalizuje ztráty cenností a nečistoty v bazénu. Má ovšem i bezpečnostní funkci, pokud se na zahradě pohybují malé děti či domácí mazlíčci.

Terasové zastřešení bazénu BERGEN umožňuje plné využívání zahrady po celý rok
Terasové zastřešení bazénu BERGEN umožňuje plné využívání zahrady po celý rok

Přikrýt bazén ale nemusíte jen po sezoně. Dá se schovat hned. Slunce už skoro zapadá za obzor, je čas hodit maso na gril a otevřít něco s bublinkami. Až se zahradní party rozjede, vaše návštěva určitě ocení, že se bazén během chvíle promění v taneční parket.

Když už jsme u pohybu, u pojízdné terasy to není žádný problém. Je možné si vybrat automatický elektroposuv se solárním dobíjením. Stejně elegantně, jako jde nahoru střecha kabrioletů, může přejet přes váš bazén zastřešení. Podobně snadná a rychlá je i samotná instalace.

4 Kulinářský koutek

Stejně jako bazén patří k létu taky gril. Grilovací koutek je magickým místem, kde se setkávají vůně kouře, šumění dřeva a výtečné chutě. Jenže občas jsou s plechovým grilem taky pěkné trable. Jeho výhodou je, že zabere málo místa a že ho můžete postavit, kam libo. Kovový pomocník má ale i řadu nevýhod. Rozhodně nevydrží věčně. Navíc ona výhoda nezabírání místa je ve skutečnosti jen iluzí. Ke grilování totiž potřebujete i náčiní. Musíte taky maso, hermelíny a zeleninu někde připravit. Taky je fajn mít po ruce uhlí nebo naopak vodu. A to všechno zabírá místo. Řešením je proto třeba grilovací krb. Má poličky, do kterých schováte náčiní a uhlí, a odpadá i neoblíbené montování.

Grilovací krb lze snadno umístit na zahradu, altánek, pergolu, nebo dokonce provést montáž komínu skrz střechu. Kromě toho je grilovací krb čistší a vytváří útulnou atmosféru. Díky jeho multifunkčnosti můžete nejen grilovat, ale také opékat, a při volbě krbu s udírnou dokonce i udit.

5 Ve stínu, ale stále blízko přírodě

Poslední tip je možná příliš jednoduchý. Jenže v jednoduchosti je krása. A to doslova. Na první pohled se může zdát, že je pergola vlastně jen obyčejným doplňkem zahrady. Jenže opak je pravdou. Pergola nejenže poskytuje účinnou ochranu před slunečním zářením a nepříznivými povětrnostními podmínkami, ale zároveň má estetickou hodnotu.

Bioklimatická pergola vypadá na první pohled jako běžná hliníková pergola. Je...

Pergoly jsou na trhu dostupné v různých stylech, materiálech a designech. Může sloužit jako atraktivní architektonický prvek, nebo tvořit zázemí pro relaxaci a zábavu. Navíc lze pergolu obohatit různými dekorativními prvky, jako jsou rostliny, osvětlení nebo závěsy, které ještě zvýší její estetický dojem.

Pergola však nemusí jen tak stát, může dokonce umět řadu věcí. Taková bioklimatická pergola vypadá na první pohled jako běžná hliníková pergola. Je však mnohem chytřejší. A to díky možnosti ovládat dálkovým ovladačem stínicí rolety nebo lamely umístěné na střeše. Lamely lze otáčet, což umožňuje regulovat množství slunečního světla a průchod vzduchu. Otevřením lamel dochází k takzvanému komínovému efektu, kdy je teplota v pergole stejná jako v okolí, avšak pocitově dochází k ochlazení. Například lamely pergoly SKYTRIUM se natočí až o 140°. Chytré technologie přitom nepřekvapí ani náhlá přeháňka. Lamely totiž s prvními kapkami ihned zavře dešťový senzor.

Autor:
Témata: bazén, pergola
  • Nejčtenější

Unikátní vila, která vypadá jako levitující desky nad Brnem, šokuje

Dvě horizontální desky, které nad sebou na pohled volně levitují a jsou propojeny téměř nepostřehnutelnými skleněnými...

Z mého klidného bydliště je Čoklistán. Sousedčina „kabelková krysa“ hodiny vyje

Premium Za pandemie jsem se nastěhovala do nového bytového domu a užívala si klidné bydlení. Uběhlo pár let a můj domov se...

Muzikant Kroutil se vrhl na stavbu domu. Odnesly to prsty, ramena i klouby

Není to nikdy snadný úkol, citlivě rekonstruovat více než stoleté stavení, a ještě větší výzvou bývá přistavět k...

Koupili starý autobus. Za šest let ho přestavěli na parádní dům s krbem

Tom Grantham a Kayley Barnesová si koupili přes eBay dvacet tři let starý linkový autobus. Postupně ho svépomocí...

Zdálky vidíte hotel, zblízka zjistíte, že dřevostavby mají jiný účel

Golfovému hřišti Golf & Ski resort Ostravice v podhůří Moravskoslezských Beskyd dominují vedle kvalitně upraveného...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

OBRAZEM: Nejlepší nábytek, šperky i sklo rozzáří Prahu. Podívejte se

Už 25. ročník mezinárodního festivalu Designblok proběhne od 4. do 8. října. Můžete jej navštívit ve Veletržním paláci...

Dějiny ve velkém. V Armádní muzeu na Žižkově se zhmotňuje národní identita

Premium Osud národa je úzce spjat s armádou a znalost jejích dějin nám dává možnost poučit se z historie a neopakovat ji. V...

KVÍZ: Víte, jak se bydlelo za socialismu? Otestujte se

Odhaduje se, že panelové domy obývají až tři miliony Čechů. A ti, co tam žijí již delší dobu, si jistě vzpomenou, jak...

Potřebuji se z bytu odstěhovat dřív. Můžu ukončit nájem předčasně?

Bydlím v bytě v nájmu, který by měl končit v únoru. Už tu bydlím déle, nájem je vždy automaticky prodloužen na další...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...