Znojmo odmítá pronajímat pozemky cirkusům, vadí mu týrání zvířat

  7:04aktualizováno  7:04
Po aférách s týráním zvířat v polovině loňského roku Znojmo odmítlo pronajmout své pozemky k cirkusovým vystoupením. Nyní zvažuje, jestli neudělat z takového přístupu pravidlo.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Klasické cirkusy se zvířaty mají v českých zemích tradici sahající do 19. století. Jenže v poslední době vrcholí debata o smyslu jejich existence i v současném světě.

Loni se navíc objevily kauzy údajného týrání zvířat v cirkusech a ministerstvo zemědělství vážně zvažovalo i úplný zákaz zvířecí drezury, nakonec se však přiklonilo k mírnější regulaci prostřednictvím licenčních řízení pro drezéry.

To vedení města Znojma je přísnější. „V médiích proběhly některé kauzy, které popisovaly, jak se chovají provozovatelé cirkusů ke zvířatům. Nebyl to vůbec hezký pohled,“ zdůvodnil starosta Jan Grois (ČSSD).

Zároveň ovšem zdůrazňuje, že nechce cirkusy soudit paušálně a chápe, že například děti představení se zvířaty milují.

Na pomoc s rozhodováním si proto starosta přizval veřejnost a vyhlásil dvě ankety. Přes mobilní rozhlas se v průběhu února 70 procent z 306 hlasujících vyjádřilo pro „zákaz cirkusů“.

Na facebookovém profilu starosty to bylo ještě daleko víc. Čtyři pětiny z téměř 2 500 hlasujících si přejí, aby město nepronajímalo své pozemky cirkusům.

Podle mluvčí znojemské radnice Zuzany Pastrňákové budou mít výsledky ankety pouze doporučující charakter. Vedení města je bude projednávat v následujících dnech či týdnech. Pak se rozhodne, jestli bude pronájmy městských pozemků cirkusům v budoucnu opět povolovat, či nikoliv.

Dosud platila praxe, že radnice řeší žádosti cirkusů o pronájem plochy případ od případu. „Vzhledem k aférám, které v minulém roce v souvislosti s týráním zvířat v cirkusech vyšly najevo, se vedení rozhodlo od pololetí loňského roku do odvolání pozemky nepronajímat. A to jakékoliv, které jsou v majetku města,“ uvedla Pastrňáková s tím, že cirkusy žádají hlavně o plochu u Základní školy JUDr. Mareše.

Ani zákaz města však nemusí znamenat, že se cirkusová šapitó ve Znojmě vůbec neobjeví. Provozovatelé se mohou dohodnout se soukromými vlastníky a představení uskutečnit na jejich pozemcích.

Svá zvířata milujeme, brání se cirkusáci

Cirkusáci jsou z přístupu Znojma i starostovy ankety rozhořčení. Vadí jim, že ji uvedl slovy o špatném zacházení se zvířaty v cirkusech a hlasující tak podle nich navedl k negativním odpovědím.

„Milujeme svá zvířata a kdykoliv se o tom každý může přesvědčit. Týrání může nastat naprosto všude, i v běžné domácnosti, ale tam se to moc nevidí. Cirkus je nablízku a viditelný, takže se snadno napadne. Tím, že nepovolíte cirkus na městském pozemku, jen diskriminujete naše podnikání a neuvědomujete si, že váš plat je vyplácen z daní podnikatelů,“ vzkázal starostovi jednatel cirkusu Bernes Ludvík Berousek.

Sdružení Cirkusy společně tvrdí, že problematika chovu zvířat i parametry moderní drezury se v Česku řeší na vládní úrovni i na mezinárodních kongresech. Existuje expertní skupina při ministerstvu zemědělství i platná legislativa, která drezuru v cirkusech upravuje.

„V okamžiku, kdy se tato problematika víceméně vyřešila na celostátní úrovni udělováním licencí, přistupuje starosta k naprosto zbytečnému kroku,“ uvedlo sdružení. Podle něj k podobným zákazům přistoupila například města v Itálii a Německu. A tyto zákazy byly ve většině případů soudně zrušeny, protože omezovaly podnikání cirkusů bez jakékoliv opory v zákoně.

Na stranu cirkusáků se přiklonil i znojemský fotograf Zdeněk Dvořák, který loni právě se snímky z cirkusu zvítězil v kategorii Umění a kultura soutěže Czech Press Photo.

„Za mě tedy nezakázat. Jen neudělit povolení každému. Zajímat se o kvalitu péče a nestrkat všechny cirkusy do jednoho pytle. Ona by pak nastala pro Znojmo třeba zajímavá otázka, jestli i vinobraní se zvířaty, nebo bez. Myslím, že pro všechna zvířata v průvodu to nebude zrovna příjemný zážitek,“ poznamenal.

Drezura nutí zvířata k nepřirozenému chování, tvrdí ochránci

U odpůrců cirkusů se naopak přístup Znojma setkal s obrovským ohlasem. Ocenila ho třeba organizace Svoboda zvířat. Té vadí celoživotní držení vzácných zvířat v nedostačujících podmínkách, jejich vláčení po republice v kamionech a především drezura ke kouskům odporujícím jejich přirozenosti.

„Především zvířata jako tygři, lvi, sloni a medvědi obecně nejsou uzpůsobena k životu v zajetí, ale když už to musí být, pak ať je to v moderních zoologických zahradách za účelem druhové ochrany. Rozhodně ovšem ne pro dokazování naší nadřazenosti nad nimi podle libovůle cvičitelů v cirkusech,“ reagoval na anketu tým Svobody zvířat.

Znojmo je nejspíš jediným městem v Jihomoravském kraji, které se tématem cirkusů takto zabývá. Jinde jejich omezování nezvažují. „Bylo by to diskriminační opatření. Pro každého žadatele o zábor veřejného prostranství platí v Hodoníně stejná pravidla,“ uvedl mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Důvod zakazovat cirkusy nevidí ani v Blansku. Ve Vyškově či v Břeclavi by taková debata ani neměla smysl, cirkusy tam stávají výhradně na soukromých pozemcích.

Nejčtenější

Piják lužní se z jihu Moravy šíří po Česku, pro psy může být smrtelný

Typickým znakem pijáka lužního je pestrý štítek. Nebezpečný je hlavně pro psy,...

Ještě před rokem o existenci tohoto vzácného druhu klíštěte věděli jen odborníci. Název piják lužní obyčejným lidem...

Starší žena odhalila lež podomního prodejce a zamkla jej ve svém bytě

Ilustrační snímek

Ve vlastním bytě uvěznila starší žena z Brna podomního prodejce, který jí nabízel změnu dodavatele elektřiny. Smlouvu...

Hitlera v Brně provázely trapasy, jeho příznivci poté vypálili synagogu

Adolf Hitler zdraví německé vojáky před hlavním nádražím při své návštěvě Brna...

Přesně před 80 lety dorazil poprvé a naposledy do Brna Adolf Hitler. Bylo to „vůdcovo“ neplánované rozhodnutí, přesto...

Hvězda Skleněného pokoje při natáčení otěhotněla, prozradil producent

V brněnském kině Scala se v úterý 12. března 2019 konala premiéra filmu...

Jako producent se Rudolf Biermann podepsal pod řadu úspěšných filmů, třeba Kawasakiho růži či Masaryka ověnčeného...

POHLED: Vynášel Erat doma koš? Nebo čím si zasloužil snížit trest?

Brněnští hokejisté Zbyněk Michálek (vlevo) a Martin Erat útočí na branku Zlína.

V pondělí měl ještě coby „trestanec“ sedět na tribuně a do samotného play off naskočit až v úterý. Až ve druhém zápase...

Další z rubriky

Strážníci kdysi kontrolovali natočené pivo i hazard, udavači si vydělali

Zejména při demonstracích měli výhodu strážníci z jízdního oddílu. Snímek z...

Pěšky nebo autem vyrážejí denně do ulic, aby v nich byl klid a pořádek. Městská policie patří k Brnu a patřila k němu...

VIDEO: Zesláblá seniorka volala o pomoc, strážník k ní slanil z balkonu

Strážník slanil k zesláblé seniorce přes balkon

Horolezecké umění musel předvést jeden z brněnských strážníků, aby se dostal do bytu devadesátileté seniorky, která...

Duka s žalobou neuspěl, podle soudu mu kontroverzní hra neublížila

Aktivisté z hnutí Slušní lidé narušili v Brně představení, v němž Ježíš...

Městský soud v Brně zamítl žalobu kardinála Dominika Duky podanou kvůli kontroverzním divadelním hrám na brněnské...

Najdete na iDNES.cz