(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Veterináři vybíjejí slepice nakažené salmonelou, lidé chtějí vracet vejce

  • 22
Veterináři začali s vybíjením slepic v Pohořelicích na Brněnsku. Důvodem je epidemie salmonely, kterou odhalili na základě oznámení hygieniků, že na děti na jednom z letních táborů mají průjmové onemocnění. Chov slepic patří firmě AG Maiwald se sídlem v Litomyšli.

Chtějí zlikvidovat 65 tisíc slepic. „Do čtvrtečního večera chceme odstranit dvě třetiny z celkového počtu a do pátku večer budeme hotoví,“ uvedl Ctirad Zabloudil, vedoucí pohotovostního střediska pro mimořádné situace ze Státní veterinární správy.

Vyšetření chovu prokázalo pozitivní výsledek na salmonelu v třech ze čtyř hal, kde jsou nosnice chovány.

Majitel firmy Arnošt Maiwald ČTK řekl, že ho výskyt salmonely překvapil. „Provádíme schválený protisalmonelový vakcinační program a dodržujeme veškerá preventivní opatření. Podle sdělení veterinářů však žádná vakcína nemá stoprocentní účinnost. Situace nás mrzí a za vzniklé komplikace se všem našim zákazníkům omlouváme,“ uvedl Maiwald.

Po likvidaci slepic bude následovat likvidace hal. „Celkem chováme 470 tisíc kusů nosnic a 400 tisíc kusů odchovů ve čtyřech různých farmách v České republice. U ostatních nosnic byl výskyt negativní a vejce jsou zdravotně nezávadná,“ doplnil Maiwald. Škodu způsobenou likvidací 65 tisíc slepic zatím neumí vyčíslit. „Neměli jsme čas ji zatím počítat, ale půjde do milionů. Pojištění jsme, ale s limitem na pojistnou událost. Snad to z větší části škodu pokryje. Prioritou je ale pro nás bezpečná potravina a až potom vše ostatní,“ doplnil Maiwald.

Slepice se likvidují pomocí plynu. „Naskládáme je do kontejneru, do kterého se napustí taková koncentrace oxidu uhličitého, že okamžitě ztratí vědomí a dochází k usmrcení. Potom se kontejner převeze do asanačního podniku a moučka se spálí,“ uvedl Salava. Doplnil, že tento způsob likvidace je nejrychlejší a ověřený, ale i šetrný ke zvířatům.

Veterináři odhalili salmonelu v chovu v Pohořelicích na základě informaci od hygieniků ze Zlínského kraje, kteří řešili průjmové problémy na jednom z dětských táborů, uvedl Zabloudil. Na základě toho se dohledalo, že na táboře byla vejce z pohořelického chovu.

Vejce stahuje Lidl z prodeje

Bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění. Lze je zničit dostatečným tepelným opracováním potravin. Do organismu pronikají výhradně ústy, vylučují se stolicí, případně močí. Nákaza se přenáší potravinami nebo z nemytých rukou. Pro silné a zdravé jedince nebývá onemocnění většinou nebezpečné. Ohroženi mohou být starší a nemocní lidé a malé děti, protože se hůře vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.

Vejce od nakažených slepic prodával obchodní řetězec Lidl, který je stahuje z prodeje. Jedná se o vejce s minimálním datem trvanlivosti 11. září nebo dříve. Toto opatření se týká prodejen Lidl na území Moravy, Slezska a části východních, středních a jižních Čech (psali jsme také zde).

Ve čtvrtek přijelo k objektům chovu několik lidí vrátit vajíčka a informovat se o tom, co je za problém a zda je mohou konzumovat. Někteří si odnesli zpátky peníze, jiným lidem vajíčka vyměnili. Salmonela zasáhla jen část chovu, a proto firma dává náhradní od slepic, u kterých se salmonela nepotvrdila. Našli se i takoví, kteří si i přes rizika přijeli vajíčka koupit se slovy, že je mohou po tepelné úpravě jíst. To potvrdil i Maiwald.

,