ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

Za smrt Vietnamce ubitého policisty náleží jeho matce milion odškodného

  • 31
Matka Vietnamce, který zemřel v lednu 2009 v Brně po brutálním policejním zákroku, má nárok na odškodné ve výši jednoho milionu korun, nikoli požadovaných 50 milionů. Její dovolání zamítl Nejvyšší soud.

Trojice policistů již dříve dostala za neadekvátní zásah nepodmíněné tresty vězení. Žaloba o náhradu nemajetkové újmy mířila na stát, konkrétně na ministerstvo vnitra.

Matka zemřelého poukazovala na to, že Česká republika systémově selhala při výběru pracovníků bezpečnostních složek, dostatečně aktivně nekontrolovala činnost policie, a zanedbala tak svou prevenční povinnost.

Nejvyšší soud ale za výlučnou příčinu újmy označil postup tří konkrétních policistů při služebním zákroku.

„Za tuto hlavní a bezprostřední příčinu přitom žalovaná (Česká republika) odpovídá. Vzhledem k objektivní odpovědnosti žalované přitom není třeba posuzovat možné příčiny vzdálenější, stojící na samé hranici právní relevance či spíše až za ní,“ stojí v rozhodnutí. Odškodnění milion korun je podle Nejvyššího soudu adekvátní.

Incident se stal v lednu 2009 v Körnerově ulici. Policejní hlídka přijela do bytu na základě zprávy, že Vietnamec omámený drogami dělá výtržnosti. Údajné drogy následně putovaly na expertizu. „Tam se však ukázalo, že jde jen o škrob,“ prohlásil před lety policista Miroslav Holub.

Cizinec ani nikoho neohrožoval, přesto následovalo bití a kopání, do kterého se údajně zapojila také Vietnamcova sousedka. Pak muž skončil v policejní cele, kde si stěžoval na zdravotní potíže. Při převozu do nemocnice o den později zemřel. Zjistilo se, že utrpěl zlomeninu dvou žeber a protržení sleziny s krvácením do dutiny břišní.

„Byl to muž velmi malého vzrůstu, vážil jen 45 kilogramů, proti němu byli tři statní policisté. Přeražená žebra a natržená slezina dokazují, že šlo o velmi silné násilí. I když to celé považuji za selhání jednotlivce, který vůbec neměl být k policii přijat, nelze to nechat tak. Něco podobného se totiž může stát každému,“ řekl tenkrát předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Nejpřísnější trest, deset let vězení, dostal za ublížení na zdraví a zneužití pravomoci tehdejší policista Josef Srnský. Jeho kolegy Jarmila Šimoníka a Františka Jaroše justice potrestala třemi roky vězení za usmrcení z nedbalosti. Cizincova sousedka si vyslechla osmiletý trest.

,