Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. ledna 2023 Ingrid

Poslední komunistický primátor Brna řešil i to, zda na studenty poslat armádu či policii

  15:48
Poslední "komunistický" primátor Brna Josef Pernica ví o pozadí revolučních událostí roku 1989 jako jeden z mála z "opačné strany barikády" skoro vše. Řešil, zda bude proti stávkujícím studentům použita armáda či policie. Dvacet let se ho však žádný historik ani novinář na nic nezeptal.

Poslední "komunistický" primátor Brna Josef Pernica | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"To víte, i historie v dnešní době se dělá tendenčně," myslí si Josef Pernica. Ten se asi pět dní po 17. listopadu 1989 s brněnskými disidenty k jednání o ozvučení náměstí Svobody pro demonstraci. Pernica ozvučení povolil, takže setkání se neslo v souhlasném duchu.

Pak se převalily události 90. let, nastalo nové milénium, přešlo dalších dvacet let... A po celou tu dobu Josefa Pernicu nekontaktoval žádný historik.

S novináři se po několika špatných zkušenostech odmítal bavit. Až nyní...

Ještě před Listopadem ´89, v perestrojkové době, kdy se uvolňoval krunýř režimu, jste se účastnil jednání tehdejších disidentů a jejich sympatizantů z Brněnského fóra ve Vysokoškolském klubu. Dostal jste nějaké "povolení" shora, že můžete vyhledávat styky s opoziční částí veřejnosti?
Na to vůbec nevěřte, že by někdo něco takového nařizoval. Byl jsem natolik kompetentní, že jsem o svém působení mohl rozhodovat sám. Nikdy jsem necítil žádný tlak, jedině v září 1989, kdy jsem podepisoval spolupráci s německým městem Stuttgart. Brno bylo úplně první, které před listopadem 1989 navázalo spolupráci s městem ze Západu. Takže to tehdy se mnou konzultovalo ministerstvo zahraničí. Ale i když mělo připomínky, nakonec jsme družební smlouvu s tehdejším primátorem Stuttgartu podepsali.

Smlouva o partnerství mezi Brnem a Stuttgartem - Josef Pernica druhý zleva

V Brně asi nejvíce vzpomínanou událostí byl velmi rychlý rozkol Občanského fóra zapříčiněný sporem nazývaným Šabata versus Cibulka. V něm šlo o vaše jméno, tedy o to, zda jste měl dále zůstat primátorem.
To si velmi dobře pamatuji, i když s odstupem. Podle mého tehdejší změny souvisely se světovým vývojem nezávislým na Československu. Už předtím jsem cítil nutnost kontaktu s lidmi, kteří v Brně vytvořili Brněnské fórum. Ti se tehdy pod střechou "zelených", tedy svazu ochránců přírody, zabývali životním prostředím. Několikrát mne navštívili na radnici a také mne pozvali na ono setkání ve Vysokoškolském klubu. Tehdy se probírala Pražská radiála, která měla vést po Veslařské v Pisárkách, rychlá tramvaj, co měla být částečně zavedená do podzemí brněnského centra, a další, samozřejmě též politické věci.

josef pernica

Narozen 30. dubna 1941 v Šošůvce v Moravském krasu. V roce 1958 se vyučil frekvenčním mechanikem v Tesle Brno. Ovlivněn rodinným prostředím vstoupil v roce 1960 ve svých devatenácti letech do KSČ. V roce 1965 absolvoval slaboproudou průmyslovku. V roce 1976 vystudoval vysokou školu ekonomickou. V letech 1984 až 1989 byl generálním ředitelem koncernu Tesla, měřící a laboratorní přístroje. Od 1. února 1989 do 19. března 1990 byl brněnským primátorem.

Po listopadu 1989 byl dva roky poslancem a členem předsednictva federálního shromáždění. Poté založil s přáteli v Brně tiskárnu Polygra. Mezitím spoluzaložil též firmu Apos se sídlem v Blansku a byl členem jeho vedení, z něhož v roce 2006 odstoupil a dnes jako důchodce poskytuje odborné zázemí zdejším mladším kolegům. (jas)

Neměl jste strach z plného sálu opozičně zaměřených lidí?
Ne, vůbec. Nikdy jsem se žádným setkáním nevyhýbal, ani na radnici, ani jinde. Pokud se lidem projekty nelíbily, chtěl jsem vysvětlit, proč je takto připravujeme. Vzpomínám si, že do Vysokoškolského klubu se mnou šel tehdejší vedoucí dopravy, inženýr Střecha, a vedoucí radničního sekretariátu, inženýr Doležel. A překvapilo mne, že nejen klub, ale i ulice kolem jsou plné lidí a že z klubu do ulice jsou namířeny reproduktory, aby jednání mohli slyšet i ti venku. Musel jsem se tedy připravit, že bude poslouchat hodně lidí. Tu tří nebo čtyřhodinovou debatu jsem pak považoval za užitečnou, i když ne všichni mí tehdejší partneři si mysleli, že jsem tohle měl absolvovat.

Přesuňme se k událostem 17. listopadu 1989. Co jste tehdy dělal?
To vím přesně, byl jsem ve Sloupu u Macochy vedle mé rodné vsi Šošůvka svému o deset let staršímu kamarádovi na pohřbu. V sobotu a v neděli jsem byl na chatě a v pondělí ráno jsem šel k zubaři. Na jeho křesle mne zastihl telefon, že mám přijít na radnici. Co se děje, jsem se tehdy dozvěděl právě od svého zubaře, profesora Šíchy. Do té doby jsem nic nevěděl. Ale pak to všechno začalo. V revolučním týdnu jsem dvakrát vystoupil na náměstí Svobody, ale samozřejmě to skončilo fiaskem. Lidé mne pochopitelně nechtěli slyšet. Ostatně já nejsem politik, jsem odborný hospodářský pracovník. Už předtím mi vyčítali, že řídím město jako fabriku. Chtěl jsem totiž, aby všechno ekonomicky fungovalo, lidi pracovali a problémy se řešily.

Historik Jaroslav Mezník při přebírání Zlaté medaile Masarykovy univerzityKdo z opozice za vámi přišel jako úplně první?
Lidé z Obrody. Pan Zdeněk Přikryl, který se pak stal předsedou krajského národního výboru, pozdější poslanec Josef Špaček, s nímž jsem se pak setkával ve federálním shromáždění. A pozdější vysokoškolský profesor, krátce také budoucí poslanec Jaroslav Mezník.

Měl jste nějaké stranické nařízení, jak s nimi jednat? O čem jste vlastně mluvili?
Setkání nemělo konkrétní cíl, ti pánové asi přišli hlavně sondovat, jaké mám názory. Bylo to velmi brzy po 17. listopadu, a protože tehdejší politické orgány nevytvářely žádnou aktivitu, nikdo s nimi nejednal. Já jsem ani nemohl mít žádné instrukce "shora", protože orgány strany v podstatě velmi záhy ukončily svou činnost. Proto se také opozice obrátila na lidosprávu, tedy na radnici.

Takže neplatí žádné konspirační teorie, jak bylo všechno předem připraveno a dohodnuto?
Žádné konspirační teorie neplatí. Lidé je samozřejmě rádi hledají, ale příčiny změn spočívají především v tom, že se tehdy měnil svět, vztahy Východu a Západu, což se přeneslo až na úroveň měst a obcí.

Kdy za vámi začali chodit lidé s konkrétními požadavky?
Velice brzy potom přišli zástupci stávkujících studentů s profesorem Dušanem Šlosarem z filozofické fakulty se svými věcnými požadavky. Někde v osobním archivu mám uschován jejich soupis asi dvanácti bodů, které se týkaly Brna.

Ptal se vás na tohle někdy nějaký historik?
Ne, jste první, kdo se mnou od té doby mluví. Velmi jsem se rozmýšlel, zda vám rozhovor poskytnu. Je mi sedmdesát let a všechno se odehrálo před dvaceti lety. Nakonec jsem usoudil, že bychom měli říct pokud možno všichni všechno, protože jinak bude naše představa o historii zkreslená. Když není dostatek faktů, rodí se fámy. A tak jsem si řekl, že vám odpovím na to, co vás zajímá. Ale kdybyste to nebyla vy, nepromluvil bych. S novináři mám špatné zkušenosti, většinu věcí, které jsem jim kdysi řekl, tendenčně překroutili, jak se jim hodilo. Historicky cenné svědectví Josefa Pernici o okolnostech jednání "nomenklatury" v listopadu 1989 čtěte za týden.

Druhé kolo prezidenstkých voleb se koná 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.

  • Nejčtenější

Zabijačková kampaň. Otázka na vojáky do Polska byla provokace, řekl Babiš

Poslední týden kampaně před druhým kolem prezidentské volby zahájil předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Brně. Do moravské...

Pavla vítalo v Brně plné náměstí. Možná tu píšeme dějiny, řekl herec Polívka

Prezidentský kandidát Petr Pavel odpoledne přijel do Brna, kam se vydal z Ostravy. Na piazzettě před Janáčkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nešika, jehož stromeček přistál vysoko ve větvích, poslal radnici tisícovku

Omluvný dopis a peníze na zaplacení zásahu poslal na radnici v Kuřimi na Brněnsku neznámý hříšník, který z panelového...

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jágrův rekordní gól nestačil. Lídr vyhrál i derby, Sparta zdolala Kometu

Hokejová extraliga ve 39. kole lákala hned na dva velké šlágry. Vedoucí Pardubice přemohly na vlastním ledě hradeckého...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Šířila dobro, zažívala však tresty a šikanu. Kdy bude znojemská Vojtěcha svatá?

Premium Dosud jedinou blahoslavenou za brněnskou diecézi je mučednice Marie Restituta Kafková, jejíž hlavu před osmdesáti lety...

Obce brojí proti chystané asfaltovně, obávají se dopravy i zhoršení zdraví

Šestici starostů obcí na Znojemsku vadí připravovaná asfaltovna s recyklační linkou, lidé kvůli ní podepisují petice....

Stadion Zbrojovky přestává splňovat normy první ligy, město slibuje opravy

Stánek fotbalové Zbrojovky přestává splňovat normy. Fotbalová asociace České republiky (FAČR) už varovala Brno, že...

Státní zástupce se odvolal v kauze Stoka, požaduje vyšší tresty

Státní zástupce podal odvolání v brněnské korupční kauze Stoka. Pro některé obžalované včetně bývalého místostarosty...

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Holmesová má jít do vězení, ne žít v luxusním sídle, stěžují si žalobci

Nepravomocně odsouzená podvodnice Elizabeth Holmesová má v dubnu nastoupit do vězení, aby si odpykala jedenáctiletý...