Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jihomoravské památky lákají po vynucené pauze na nové komnaty i zážitky

  11:47
Po týdnech čekání mohou konečně lidé vyrazit na památky. Přestože kvůli koronaviru otevřou s dvouměsíčním zpožděním, letošní sezona na jižní Moravě bude nabitá novinkami.

Už dnes se otevírají všechny zahrady a parky. Ve vnitřních prostorách památek mohou první nedočkavci navštívit výstavy bez průvodce, prohlídky s ním začnou až od 25. května.

„Zatím máme pravidlo, že by na prohlídce mělo být maximálně deset lidí. Uvidíme však, jak se situace vyvine,“ předesílá za Národní památkový ústav Dagmar Šnajdarová, že první prohlídky budou spíše komorního rázu.

MF DNES vybrala největší novinky letošní sezony, které lákají k návštěvě památek.

1 Knížecí apartmán a park bez automatů

Nahlédnout do nově otevřené části zámku je pro návštěvníky velkým lákadlem. Takové si pro letošek připravili ve Valticích. V poslední části druhého podlaží, která dosud nebyla zpřístupněna, se podívají do knížecího bytu Františka I. z Lichtensteinu - posledního knížete, jenž na zámku bydlel.

Na zámku ve Valticích byly zrestaurovány výmalby, dveře, okna, tapety i několik historických kamen. Některé kusy nábytku budou vystaveny vůbec poprvé.

„V deseti komnatách byly zrestaurovány výmalby, dveře, okna, tapety i několik historických kamen. Některé restaurované kusy nábytku budou vystaveny vůbec poprvé,“ vyjmenovala mluvčí zámku Lenka Beránková. Rekonstrukce za více než 10 milionů trvala přes rok.

Naopak sousední Lednice od letošní avizované novinky ustoupila. Automaty na vstupné do parku, které mělo být zatím dobrovolné, se letos instalovat nebudou. Národní památkový ústav z rozpočtu na letošní rok investici vyškrtl.

„Doufáme, že v dalším roce už je bude možné nainstalovat. Rádi bychom, aby lidé mohli na údržbu parku přispívat, zvlášť když často ani na prohlídku zámku samotného nejdou,“ podotkla kastelánka Ivana Holásková.

2 Strážní věž nabídne pohled na Dyji i vězení

Po 40 letech zahalilo zámek ve Vranově nad Dyjí lešení a dělníci se pustili do oprav střech a středověké strážní věže ze 14. století. Právě její zpřístupnění během prázdnin bude největší místní novinkou.

„Věž historicky měla vyhlídkový ochoz, který jí nyní vracíme,“ uvedl kastelán Radek Ryšavý a dodal, že po zdolání 109 schodů se návštěvníkům naskytne vyhlídka na meandry řeky Dyje.

Nahlédnou také do vězení v přízemí věže. Jelikož se teď dělníci nemusí dělit o jedinou přístupovou cestu s návštěvníky, práce postupují rychle a odložení sezony jim tak paradoxně při opravách pomohlo.

3 Na Špilberku zpřístupní vodojemy

Další z velkých lákadel se otevře přímo v centru Brna. Na Špilberku vůbec poprvé zpřístupní opravené vodojemy.

„Dosud se sem žádný z návštěvníků nepodíval. Vodojemy do 20. let 20. století sloužily jako zásobárna vody pro město. Poté prostory chátraly až do roku 2017, kdy začala rekonstrukce,“ připomněl mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.

Ve vodojemech se otevře lapidárium Chrám kamene, ukrývající artefakty ze 14. století, starobylé sochy, pomníky, náhrobky ze zrušených brněnských hřbitovů a kamenných ozdob ze zaniklých staveb. První návštěvníky uvítá od 4. června. O týden později pak na hradě zahájí největší letošní výstavu věnovanou architektu Adolfu Loosovi, jenž se v Brně narodil před 150 lety.

4 Bezbariérový Slavkov a zázemí na Cornštejně

Rozsáhlé práce má za sebou zámek ve Slavkově u Brna. Po dvou letech skončila oprava zámeckých valů za téměř 60 milionů korun. Využijí se pro pořádání farmářských trhů či jiných menších akcí.

„V květnu dokončíme i opravu barokní zdi. Součástí projektu je i stavba repliky čínského altánu, čímž vznikne nová odpočinková zóna v parku, kde se budou konat svatby a menší koncerty,“ přiblížila mluvčí města Veronika Slámová.

Letošní novinkou, kterou ocení především starší a handicapovaní návštěvníci, je výtah. „Díky tomu máme bezbariérový přístup na prohlídky i koncerty,“ dodala Slámová.

Větší komfort čeká i ty, kteří se vypraví na zříceninu hradu Cornštejn nedaleko Vranovské přehrady. Vybudovali tam nové sociální zařízení, jehož součástí je i studna a nová jímka, která je mimo areál hradu. Na hradě také dělníci pracovali na konzervaci zdiva, aby se neuvolňovaly kameny, a zpevnily se vršky zdí, aby při silnějším větru nepadaly.

5 Oblíbenou půjčovnu kostýmů virus nezničí

Investovalo se i na zámku v Miloticích na Hodonínsku. Kompletní obnova zámeckého zahradnictví stála 20 milionů, zahradníci teď pěstují rostliny v nových sklenících, které nahradily ty původní z 20. let.

Návštěvníci zámku ani kvůli koronaviru nepřijdou o možnost projít se po zahradě v historických barokních a rokokových šatech.

„Domluvili jsme se s hygieniky, že se kostým může půjčit jednou za 24 hodin. Máme jich asi stovku. Když ho návštěvník sundá, dáme kostým vyvětrat na čerstvý vzduch a do jednodenní karantény. Lidé si už teď kostýmy na květen rezervují,“ přiblížil Václav Lunga z milotického zámku.

  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého chlapce na místní plovárně. Kvůli incidentu zasedla hned následující den bezpečnostní rada města, znovu...

Z jezírka na dně Macochy se stala obří laguna. Bouřka zaplavila bahnem i Dům přírody

Běžně malé jezírko na dně propasti Macocha na Blanensku proměnily páteční silné deště a bouřka v obří lagunu. Z ní pak do Punkevních jeskyní proudily potoky vody. Pro veřejnost jsou proto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další strážníky, na těch si však zároveň lidé vylévají zlost. Pomoc má přijít z Jihlavy.

V Brně položili nové koleje vedoucí odnikud nikam, tramvaje je nevyužijí

Koleje vedoucí odnikud nikam přibyly na opravovaném mostě v Merhautově ulici v brněnských Černých Polích. Začínají i končí v silnici. Dělníci je tam položili i přesto, že tramvaje po nich, minimálně...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický ohňostroj, vhodil z ulice v Lelekovicích na Brněnsku petardy i do dvora domu sousedů, s nimiž měl...

Nejen zatopená Macocha a jeskyně. Bouřka v kraji poničila desetitisíce stromů

Třicet tisíc stromů poškodila páteční bouřka v lesích Mendelovy univerzity na Blanensku. Jedná se stále ještě o předběžné odhady, pracovníci Školního lesního podniku Křtiny ničivé následky monitorují...

Morava má folklor jako výkladní skříň, bez něj se lidé změní, míní cimbalistka

Premium

Natvrdo říká, že lidová kultura v České republice nemá postavení, jaké si zaslouží. Pokud se nakonec vytratí i na Slovácku, změní se podle cimbalistky Magdaleny Múčkové podoba celé oblasti včetně...

Už bez anestezie, jen hadička do třísla. Vážnou embolii léčí pomocí katetru

S vážnou plicní embolií se v dubnu potýkala Miroslava Bečvářová z Vyškova. Právě jí jako první ve Fakultní nemocnici Brno provedli lékaři operaci pomocí unikátního katetrového systému. Závažnou...

Kombinuje výšku a dálku, zářil i v plavání. Přirovnání k Ledecké mě pobavilo, říká

Na minulé Olympiádě dětí a mládeže exceloval hned ve dvou sportech. V plavání a ve skoku do výšky získal dohromady pět zlatých medailí. I proto ho v Olomouci vyzdvihli jako novou Ester Ledeckou. A i...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...