Diskuze

Pečovatelské domy jsou jako ústavy s tvrdým režimem, zjistila ombudsmanka

Na noc jsou zamknutí v pokojích, přes den mají daný režim a v některých pečovatelských domovech nemůžou zdravotně postižení klienti jít ani ven, třeba do obchodu. Takové prohřešky zjistila veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se svým týmem, když v roce 2017 a 2018 objela devět zařízení v různých krajích.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JB

Nic jako pečovatelský dům nebo pečovatelský domov podle zákona neexistuje. O jaké sociální službě je vlastně tento článek? Nerozumí tématu autor článku nebo ombudsmanka?

0 0
možnosti
Foto

"Někteří zdravotně postižení nemohou jít ani ven, či do obchodu" Důvod je jednoduchý. Prostě to sami nezvládají a musí být pod dozorem.

2 2
možnosti
IH

I96v22a83n 40H59o79l66a78s

16. 1. 2020 21:01

A opravdu je tomu tak u všech? U nikoho to není proto, že prostě chybějí stavební úpravy (bezbariérovost) a jinde běžné vybavení, které by jim umožnilo??

0 0
možnosti
RT

Stáří je bohužel jediný způsob, jak se dožít vyššího věku. Modlím se za to, abych v době, kdy se již nebudu umět o sebe sama postarat, zemřela. Dcera mi říká, že jakmile to bude potřeba, někam mě šoupnou, že se tam mají dobře. Já si myslím, že v cizím prostředí a být ošetřována uhoněnými ošetřovatelkami, není žádný med.

0 0
možnosti
TT

Lze vycházet z toho, že kontroly proběhly v zařízeních, na která si lidi stěžovali. Při pečlivém výběru nejsou imho obavy namístě. Moje babička, 100% závislá na péči (Alzheimer), je v domově důchodců, kde pro takové případy mají extra oddělení, na kterém se o ni opravdu vzorně starají. A mají i dost času, což jsem poznal, když mně pečovatelka, tedy spíše zdravotní sestra, rozsáhle referovala, co jí babička tak vykládá. A že mají lidský přístup ke všem obyvatelům, dokládá kuřácká chatka v parčíku (aby nemuseli dědci mrznout venku ;-)). Jiné zařízení mám skoro za rohem - dům s pečovatelskou službou - a klienty potkávám na jejich cestách za nákupem. Vypadají spokojeně.

1 0
možnosti
JS

Mám s takovými dvěma ústavy zkušenost a je pravda, že mezi těmi zařízeními byl značný rozdíl. Jinak s těmi seniory je trochu potíž, byla tam paní, která vypadala zcela v pohodě, bavila se inteligentně a přesto to byla paní, která si ráda někam vyrazila a pak netrefila zpět a neuměla ani říci odkud jde, kde bydlí atd. Co se týká těch peněz, tak s tím jsou v těch domovech věčné potíže, jednak se tam stává odcizení a také tam ti lidé zapomínají, kde si peníze dali, kolik jich měli a jsou přesvědčeni na smrt, že je to nějak a pak se ukáže, že je tomu jinak a personál pořád něco řeší a dnes je o personál nouze a tak ti zaměstnanci tam opravdu někdy musí zavést opatření, jinak by to vůbec nezvládali. Tím jaksi nechci říci, že neexistují nějaká pochybení, ale u Šabatové to beru s velkou rezervou, ona dokáže udělat z komára velblouda jedna dvě.

3 1
možnosti
DK

Lidstvo pokročilo, teda aspoň dokud bude mít na tohle peníze- ve starověké Spartě prachy na tohle neměli a tak to řešili v souladu s mravnimi principy starověké Sparty.....

1 5
možnosti
AB

To, že je člověk v pečovatelské domě neznamená, že musí být dementní. Starý člověk často nemůže žít sám a každý nemá děti a vnuky, kteří mu mohou pomoci. Děkuji Bohu,ze mi ty děti a vnuky máme. Část v zahraničí, ale naštěstí i tady. Při představě, že mne někdo zamyka v pokoji...tak to si raději nasetrim prášky na spani!

3 0
možnosti
PL

Je to naopak. V pečovatelském domě žijí lidé, kteří nejsou dementní a potřebují jen pečovatelskou péči. Vpodstatě je to normální dům s malými byty. Navíc je tam jen pečovatelka/y, třeba místnost pro hygienu špatně pohyblivých klientů (bezbariérové sprchové kouty bývají v bytech), společenská místnost, tělocvična. Klienti čerpají pečovatelskou službu: nákupy, úklid domácnosti, dopomoc při osobní hygieně, dovoz stravy. Pokud se stane dementním nebo vyžaduje intenzivní ošetřovatelskou (ne pečovatelskou) péči, musí se přemístit do domova důchodců. Tam bývají i zvláštní oddělení pro dementní pacienty, kteří jsou zamykáni. Jinak by je naháněli po celém okolí. Některý dementní (senilní, sklerotický, alzheimerický) klient může být i tělesně čiperný. My měli babičku do konce jejího života doma. A ta když se vydala na špacír, tak nám pomáhali i místní policajti. Naštěstí nebývala daleko a lidi ze čtvrti věděli, kam ji nasměrovat. Do posledního dne byla čiperná na nohy a na 100% zvládala osobní hygienu. Jen pak přestala jíst a pít.

4 0
možnosti
HD
Foto

no ono taky když se třeba o 40 lidí mají starat dvě pečovatelky, tak to není jednoduché, ředitelka pokrčí rameny, že na víc lidí nejsou peníze :-/

4 0
možnosti
DK

A když po vás pečuje Pečovatelská služba, tak si také odskakujete do obchodu...Ta paní to nemá v hlavě v pořádku...no nic počkáme si;-€

0 3
možnosti
MA

M55a78r21e33k 38A65b66s93i68k

16. 1. 2020 15:05

Ano, toto je přesně práce pro úřad Ombudsmana.

4 1
možnosti
IH

I40v78a44n 18H78o85l71a28s

16. 1. 2020 21:04

Však to taky dělá už docela dlouho.

0 1
možnosti