Přitom za celý loňský rok byli vyhoštěni pouze dva: jeden z Kyrgyzstánu a druhý z Běloruska.
"Tohoto opatření se využívá například u občanů zemí Evropské unie, kteří jsou opakovaně přistiženi za volantem pod vlivem alkoholu, nebo u pachatelů drobných krádeží," vysvětlil mluvčí brněnského ředitelství cizinecké policie Roman Pittner.
"V poslední době v Brně přibývá bezdomovců slovenské národnosti, kteří jsou přistiženi třeba při krádežích v Tesku nebo u výtržností. Jde o delikventy, kteří mají v pořádku doklady, ale dopouštějí se opakované trestné činnosti," vyjmenoval mluvčí.
Pittner ocenil dobrou spolupráci se strážníky, pro které jsou tito delikventi leckdy už známými tvářemi. "Pokud je městští policisté přistihnou při porušení zákona, předají je cizinecké policii," řekl jejich brněnský mluvčí.
"S každým provinilcem sepíšeme formulář o vyhoštění, kde se individuálně stanoví lhůta k vycestování. U Slováků to bývá asi tři dny, u cizinců ze vzdálenějších zemí zhruba týden. Pokud dotyčný nespolupracuje, je umístěn do záchytného zařízení v Poštorné. Tam čeká na vyřízení formalit a poté je předán cizímu státu," doplnil komisař Pittner.
Mezi letošními hříšníky je šest Slováků, dva Mongolové, tři Gruzínci a jeden Ukrajinec, Číňan a Řek.
Z celé republiky vyhostili policisté letos celkem 159 cizinců, zjistili 477 trestných činů a udělili pokuty, jejichž výše přesáhla 11 milionů korun.